המקורות הצבאיים של תיקדבקה: כוח צבאי של חיזבאללה הגיע למעבר קוניטרה, ותפס עמדות מול מוצבי צה"ל בגולן

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים של תיקדבקה: כוח צבאי קטן של חיזבאללה הגיע ביום ה' 5.6 לפנות בוקר למעבר קוניטרה, ותפס עמדות מול מערכי צה''ל ברמת הגולן. זו הפעם הראשונה שכוח צבאי של חיזבאללה הוצב מול גבול ישראל ברמת הגולן.  קיימות הערכות מודיעיניות, כי המדובר בכוח חלוץ שאחריו יבואו כוחות נוספים, אשר מטרתם העיקרית תהייה להכריע סופית את הקרב  הנמשך כבר חודש ימים בין כוחות צבא סוריה, ובין המורדים הסוריים, על העיר קוניטרה. גם נשיא סוריה, וגם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה רואים חשיבות אסטרטגית בשמירת השליטה בעיר בידיהם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הצבת כוח חיזבאללה מול צה''ל, קשורה גם בנאום שעומד נסראללה לשאת  בביירות ביום ו' 6.6. נסראללה כבר הודיע למקורביו, כי הוא יטפל בנאום בשני נושאים מרכזיים:
1. הניצחון הגדול של בשאר אסד בבחירות לנשיאות שנערכו השבוע בסוריה, בהן אסד קיבל 88 אחוז מקולות המצביעים.
2. 'הפחד' בו לדעתו של נסראללה, צה''ל שרוי מפני היכולות הצבאיות של חיזבאללה. ההערכה היא כי לקראת הנאום, או מיד לאחריו, יגיעו כוחות נוספים של חיזבאללה לאזור ויתפשו עמדות ומוצבים מול גבול ישראל.
ב-26 במאי דיווחו המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, כי נסראללה וחיזבאללה נערכים לפתיחת חזית שנייה נגד ישראל ברמת הגולן.  
ביום ד' 4.6, דיווחו המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה על ההכרה האמריקנית העקיפה, כמו לחמס, שהעניק שר החוץ האמריקני ג'ון קארי בעת ביקורו בביירות: 
הדברים המוזרים של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי בעת ביקורו הקצר בביירות  ביום ג' 4.6, הביקור הראשון של שר חוץ אמריקני לאחר חמש שנים, כי 'אנו לא נכיר בממשלה הפלסטינית, משום שאם נעשה זאת נכיר במדינה עצמאית פלסטינית', אבל אנחנו נמשיך לעבוד עם הממשלה הפלסטינית על בסיס יומי, כדי להבטיח שהם לא יחצו את הקו',  We do not recognize the government of Palestine – that would mean we recognize a state," he said. But the U.S. would continue to work with the new Palestinian unity government "as we need to" and will monitor daily its policies to ensure it "doesn't cross the line”, מצביעים על הקו החדש של ממשל אובמה: לדבר עם ממשלות ערביות, בהן יש ייצוג לגורמי טרור פרו-איראניים כמו חיזבאללה וחמס.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי בעצם שיחותיו עם ראש ממשלת לבנון תאמם סאלם Tammam Salam, שבממשלתו משתתפים שרים מחיזבאללה-ארגון אותו ארה''ב מגדירה ארגון טרור-קבע קארי כלל חדש, כי כל זמן שממשלה כזו 'איננה חוצה את הקווים' ארה''ב תדבר אתה, ולא משנה אם ממשלה זו מכהנת בביירות או ברמאללה.  קארי לא פירט על איזה 'קווים' הוא מדבר, ומה תהייה תגובת ממשל אובמה באם הממשלות בביירות או ברמאללה תחצנה את הקו.
אולם התבטאות זו הייתה רק חציית הקו הראשונה של קארי.  בדברו עם עיתונאים לאחר פגישותיו, ביצע קארי עוד צעד גדול אחד לקראת מגעים אמריקנים עם גורמים מזרח תיכוניים פרו איראניים, שהם ארגוני טרור. 'על איראן, רוסיה, וחיזבאללה', אמר קארי, להיות מעורבות במאמץ הלגיטימי להביא את המלחמה (בסוריה) לידי סיום', ציטוט המקור:  Iran, Russia, and Hizbullah must engage in a legitimate effort to bring this war to an end.
זו פעם ראשונה ששר חוץ אמריקני קורא במפורש לחיזבאללה, אשר כוחותיו נלחמים לצד נשיא סוריה בשאר אסד, תחת פיקוד איראני, להיות מעורב ישירות, לצד ארה''ב, במציאת פתרון מדיני למלחמה בסוריה. זו גם הפעם הראשונה ששר החוץ האמריקני מכיר בציר מוסקבה-טהרן-ביירות, וקורא למעורבותו ולעזרתו בפתרון הבעיה הסורית.  עד עתה התנגד קארי למעורבות איראנית ושל חיזבאללה במגעים שבין וושינגטון ומוסקבה לפתרון הבעיה הסורית.
מקורות בכירים בירושלים, אשר תקפו בחריפות את הקו החדש של קארי, אמרו שאין שום הבדל בין הצעדים שקארי עשה לקראת איראן וחיזבאללה בביירות, לבין נכונות הממשל לדבר עם ממשלת הפיוס הפלסטינית הנתמכת על ידי חמס. אם וושינגטון מוכנה לדבר עם חיזבאללה, מדוע שלא תהייה מוכנה לדבר עם החמס? שאל מקור בכיר בירושלים.
המקורות הבכירים הישראליים אמרו, ביום ה' 5.6 לפנות בוקר, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט ללכת בשאלת ממשלת האחדות הפלסטינית, לעימות גלוי עם ממשל אובמה בבתי הנבחרים האמריקנים.
נתניהו החליט לנסות להשפיע בעזרת הלובי הישראלי בוושינגטון איפא''ק AIPAC, להעביר חוק המורה לממשל אובמה להפסיק את העזרה הכלכלית האמריקנית, המסתכמת ב-500,000 מיליון דולר בשנה לממשלה ברמאללה, מאחר וזו ממשלה הנתמכת על ידי ארגון טרור- קרי החמס.
המקורות של תיקדבקה בווושינגטון מציינים, כי סיכויו של מהלך כזה אינם גדולים. גם אם בתי הנבחרים האמריקנים יעבירו חוק כזה, והדבר מוטל בספק, יש בידי הנשיא אובמה אמצעים חוקתיים ואדמיניסטרטיביים רבים היכולים לעקוף אותו.    
 

Print Friendly, PDF & Email