המרגלים הדיגיטליים הרוסיים שאקרים ישראלים חשפו במערכת המחשבים של המודיעין האמריקני

לפני שנתיים ב-2015, הבחינו האקרים העובדים בשירות ממשלת ישראל במשהו חשוד שנמצא במחשבי חברת אבטחת המידע הרוסית קאספרסקי Kaspersky Lab. בדיקה העלתה כי מדובר  בחומר אשר היה יכול להגיע רק מסוכנות הביון האמריקנית אנ.אס.איי. National Security Agency-NSA.
המודיעין הישראלי פנה אל ה-NSA ומסר להם את הפרטים הידועים לו. מיד החל מצוד נרחב אחר מקור ההדלפה. החיפוש לא ארך זמן רב והמקור נמצא. עובד ביחידת האקרים של סוכנות הביון האמריקנית Tailored Access Operations division, השתמש במחשב בביתו הפרטי בתוכנת אבטחה נגד ווירוסים של החברה הרוסית קאספרסקי, ובכך אפשר למודיעין הרוסי לחדור למערכת המחשבים של הביון האמריקני. 
העובד נמצא עד היום בחקירה, ועדיין לא הוברר סופית באם הוא הוא שתל את תוכנת האנטי ווירוס הרוסית בכוונה או מתוך רשלנות.
מאחר ובתוכנת הווירוס של קאספרסקי משתמשים כ-400 מיליון חברות ואנשים ברחבי העולם, המסקנה היא פשוטה מאוד. למודיעין הרוסי הייתה גישה באמצעות התוכנה אל מערכות המחשבים הסודיות ביותר של הביון האמריקני,  וגם של חברות ומוסדות כלכליים ברחבי העולם המשתמשים בתוכנה.  
בחודש שעבר הוציאה ממשלת ארצות הברית הוראה לכל משרדיה להסיר את התוכנה הזו מעל המחשבים שלהם. ה-FBI-סוכנות הביטחון הפנימית האמריקנית פנתה אל כל החברות האמריקניות העיקריות והזהירה אותן מפני שימוש בתוכנה כאשר היא מפרטת בהודעתה את הסכנות הצפויות למשתמש: 'סכנת ריגול, חבלה, וחדירות שרשרת נוספות'. The briefings have elaborated on the risks of espionage, sabotage and supply-chain attacks that could be enabled through use of the software.
לגילויים אלה יש כמובן שורה ארוכה של מסקנות ותוצאות מדיניות בינלאומיות, פוליטיות פנימיות גם בארצות הברית וברוסיה, ומסקנות ותוצאות מודיעיניות.


( יוג'ין קאספרסקי Eugene Kaspersky )
1. אפילו אם טענת ראשי החברה הרוסית נכונה שאין להם כל קשר עם גופי המודיעין הרוסיים, דבר שמוטל בספק בהתחשב בידידות האישית ששוררת בין העומד בראשה יוג'ין קאספרסקי Eugene Kaspersky, ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וכל התוכנות שלה מיועדות להגנה טובה ומהירה יותר של לקוחותיה, צריך להיות תמים ונאיבי כדי להאמין שהמחשבים והתוכנות שלה אינם נמצאים, אפילו ללא ידיעתה, בשליטה של גופי הביון הרוסיים.
מי שהאמין בכך נפל בפח והיה חשוף בפני המודיעין הרוסי.
2. מאז שישראל הזהירה את ארצות הברית מפני המתרחש עבור שנתיים. אפשר וצריך להניח, כי במשך תקופה זו בוצעו כבר חדירות רוסיות נוספות חדשות אל מערכות המחשבים האמריקניות שלגביהן אין מידע לא לגופי המודיעין הישראליים והאמריקניים. חלק מחדירות אלה הן עדיין רדומות.
הגילוי הישראלי עזר לאמריקנים להתגבר על בעיה מרכזית אחת במערכת האבטחה שלהם, אולם אין שום ביטחון כי אין חדירות רוסיות נוספות אל המערכות האמריקניות. 
3. תוכנת האבטחה הרוסית נקראת 'החתימה השקטה' silent signatures. מודבר בשורה של קודים דיגיטליים הפועלים כחמקנים שתפקידם לאתר ווירוסים strings of digital code that , operate in stealth to find malware, אבל הם יכולים לשמש גם ככלי חיפוש במחשבים אחר מסמכים ומידע לפי מילות מפתח.  במילים אחרות, מדובר בשורה של מרגלים דיגיטליים, ששום איש או תוכנה אינם יכולים לדעת לאן הם כבר הצליחו לחדור  ובאיזה פינה דיגיטלית הם ממשיכים לארוב כדי לבצע את הצעד-ההתקפה הבאה שלהם.
4. הגילוי הזה מעמיד באור מגוחך את המערכה הפוליטית המסועפת שניהלו אויביו ומתנגדיו הפוליטיים של הנשיא דולנד טראמפ, כאשר הם מאשימים אותו כי המודיעין הרוסי הוא שעזר לו להיבחר לנשיא.  החדירה של המודיעין הרוסי למחשבים האמריקנים התבצעה עוד לפני שדונל טראמפ החליט שהוא רץ לנשיאות.  אם ישראל דיווחה על חדירה זו כבר ב-2015, אפשר וצריך להניח כי הובאה לידיעתו של הנשיא אובמה. מדוע אם כך הוא לא פעל אז נגד הרוסים?
5. המודיעין הישראלי עוקב אחר המחשבים והתוכנות הרוסיות, והוא מעביר את תוצאות המחקרים שלו לסוכנויות הביון האמריקניות.  במילים אחרות התמונה שישראל, ובייחוד ראש הממשלה בנימין נתניהו, מנסים לצייר בשנים האחרונות, כי חלה התקרבות בין מוסקבה וירושלים, היא תמונה מוטעית.
מזווית הראייה של מוסקבה, ישראל תמיד הייתה ותמיד תהיה חלק מהמערך הצבאי והמודיעיני האמריקני במזרח התיכון ומחוצה לו. מעבודה בסיסית זו יגזרו כל ההחלטות המדיניות והאסטרטגיות של רוסיה כלפי ישראל.

Print Friendly, PDF & Email

16 תגובות עבור “המרגלים הדיגיטליים הרוסיים שאקרים ישראלים חשפו במערכת המחשבים של המודיעין האמריקני

 • אוק 11, 2017 @ 14:34 at 14:34
  Permalink

  באם הוא הוא שתל "
  גזרדין מות,פשוטו כמשמעו!!!!!!!!!
  "400. משתמשים"
  איך אפשר להאמין לדוב הרוסי?
  ובכלל על מי לסמוך???????
  מה פתאום שעכשיו זה נתגלה?
  "מעבודה בסיסית זו יגזרו כל ההחלטות המדיניות והאסטרטגיות של רוסיה כלפי ישראל"
  ל.ה.ז.ה.ר!!!!!
  יום בוא שרוסיה (י.ש.ו) תתהפך לנגדנו.
  או תתן נשק לאויבנו בזמן מלחמה.
  כמו בעבר הרחוק………..

  • אוק 12, 2017 @ 10:00 at 10:00
   Permalink

   העבר הזה אינו כה רחוק.

 • אוק 11, 2017 @ 18:00 at 18:00
  Permalink

  וזה הולך להיות קצת בעייתי

 • אוק 11, 2017 @ 20:27 at 20:27
  Permalink

  קספרסקי נחשפה כבר בסיפור של סטוקסנט ופליים אחרי כן. בכלל קספרסקי המייסד חונך והתפתח בקגב וקיבל סיוע ממנו בעת חטיפת בנו. אין ספק בסיוע של החברה הזו למודיעין הרוסי. המחדל המטורף הוא כיצד רשויות רשמיות בארצות הברית ובמדינות אחרות התירו שימוש בתוכנה הזו. פשוט קשה להאמין (עד כדי הגעה למחשבות קונספירטיביות).

 • אוק 11, 2017 @ 21:16 at 21:16
  Permalink

  אני לא מבין את האמריקאים. 1. למה מראש לעבוד עם חברת הבטחה רוסית אם יש לכם מלא חברות טובות בעמק הסיליקון. 2. יש להם פריצות כל שני וחמישי. הם עד כדי כך גרועים בלהגן על עצמם? ממש מוזר.

 • אוק 11, 2017 @ 23:47 at 23:47
  Permalink

  ״צריך להיות תמים ונאיבי כדי להאמין שהמחשבים והתוכנות שלה אינם נמצאים, אפילו ללא ידיעתה, בשליטה של גופי הביון הרוסיים.״
  מגוחך. נניח שזה נכון, אז באותה מידה גם האנטיוירוסים של כל חברות בעולם נמצאות בשליטה של גופי ביון של אותה מדינה. למשלם NOD – נמצא בשליטה של CIA

 • אוק 12, 2017 @ 1:23 at 1:23
  Permalink

  לפני שנים רבות, ראיתי את קספרסקי במלון דויד אינטרקונטיננטאל, בתל אביב, והוא היה מסריח מהרגלים לראש.
  לא האמנתי לאף מילה שלו. לכאורה שקרן.
  בתור מנהל IT באירגונים רבים, מעולם לא התקנתי והשתמשתי בתוכנות מתוצרת קספרסקי.
  היום אני יודע שצדקתי.
  מציע לכולם להיות זהירים עם סחורה רוסית.

 • אוק 12, 2017 @ 4:06 at 4:06
  Permalink

  Obama destroyed the USA, simple as that!

 • אוק 12, 2017 @ 5:57 at 5:57
  Permalink

  הסיבה שיש משתמשים רבים בקספרסקי היא פשוט מאוד שעל הנייר זאת תוכנת האנטי וירוס מהטובות בשוק, מבחינת ממשק, מהירות, יעילות בצריכת משאבים וכמות/אחוז האיומים שהיא מנטרלת – בכל הקטגוריות האלה היא בטופ. הסיבה היחידה שלא קניתי אותה בעצמי היא שהיה מבצע טוב על ביט דיפנדר, שהיא גם מתחרה חזקה. בביקורות וההשוואות המקצועיות בין תוכנות האנטי וירוס, הרבה מהללים את קספרסקי ולא מוזכרת מעורבותם בקונספירציות.
  אם לי היה דימוי כה גבוה לקספרסקי ולא בדל חשד לריגול, די בטוח שמי שהתקין אותה ואיפשר את החדירה, עשה זאת מתוך רשלנות / חוסר ידע / חוסר תידרוך.

 • אוק 12, 2017 @ 7:18 at 7:18
  Permalink

  שאלה קטנה!!!!
  מה קורה עם כל המחשבים שנגנבו מאלופי צה"ל וכוחות הבטחון????
  האם ערבים – הרוסים או הסינים לא חדרו לקודש הקודשים של ישראל???? ואך זה שהאיראנים הצליחו לעתיק את המל"טים של ישראל????

 • אוק 12, 2017 @ 9:03 at 9:03
  Permalink

  מה הקטע של תיקדבקה שהוא תמיד כותב את השמות של נשיאי ארה"ב עם שגיאות כתיב: "דולנד" ולפני זה "אומבה". אני מתחיל לחשוב שזה בכוונה ומשהו מעניין מסתתר כאן.

 • אוק 12, 2017 @ 11:19 at 11:19
  Permalink

  קספרסקי עזרו לאיראנים לגלות תוכנה שפגעה במתקני הגרעין!קספרסקי עזרו לאיראנים לגלות תוכנה שפגעה במתקני הגרעין!

 • אוק 12, 2017 @ 14:33 at 14:33
  Permalink

  תמיד היתה לי הרגשה שהאנטי וירוס הזה מוזר וחודרני והסרתי אותו די מהר….!!!!!!!!!!!!!

  • אוק 16, 2017 @ 20:31 at 20:31
   Permalink

   כי לרוסים אכפת ממך … תודה רבה שעפת על עצמך ועוד עדכנת אותנו …

 • אוק 24, 2017 @ 23:57 at 23:57
  Permalink

  רוסים ישארו רוסים

 • אוק 26, 2017 @ 7:16 at 7:16
  Permalink

  כל זה מוכיח שהאמריקאים לא כל כך חכמים

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות