המרגל האיראני 'דג רקק' שנסחט ע"י המודיעין האיראני בגלל אשתו ובתו הנמצאות בטהרן

חוגים ביטחוניים, אמרו ביום א' 29.9, כי פרשת הסוכן האיראני נופחה מעבר לכל פרופורציה, וכי המדובר 'בדג רקק' שלא היה מסוגל להקים בישראל לא תשתית ריגול ולא תשתית של פיגועים. כבר עם כניסתו לישראל עלו שירותי המודיעין על עקבותיו. המקורות אמרו, כי האיש, חובב נשים מובהק, נסחט על ידי שירותי הביון האיראניים, לאחר שאיימו על אשתו האיראנית ובתו, המתגוררות בטהרן.
החוגים הביטחוניים הביעו תימהון רב על צורת הפרסום, על אופיו, ועל כך כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשי לשכתו השתמשו בדוגמא  עלובה כזו, כדי להדגיש את מעורבותה של איראן במעשי טרור. 
'גורם' בפמלייתו של ראש הממשלה נתניהו, אמר ביום א' 29.9, בארה''ב, כי מעצרו של הסוכן האיראני-בלגי עלי מנצור, או אלכס מנס ב-11.9, 'הוא עוד הוכחה שהמילים שיוצאות מאיראן אינן תואמות את המעשים הנפשעים שהיא עושה'.
הגורם שלא הזדהה הוסיף ואמר, כי 'איראן מתיימרת להתקרב לארה''ב, אך ממשיכה להפעיל טרור בכל רחבי העולם. לדבריו, מאחורי מסך העשן שפיזר בשבוע האחרון, נשיא איראן רוחאני מסתתרת אמת אחרת ונתניהו בא לחשוף אותה'.
זו הייתה התשובה של חוגי ראש הממשלה, על העיתוי המוזר של פרסום, ביום א' 29.9, בדבר מעצרו של הסוכן האיראני-בלגי שאסף חומר בתל-אביב על השגרירות האמריקנית בת''א, זמן קצר לפני נחיתתו של ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון.
צורת ודרך הפרסום יצרו את הרושם, כי דבר הפרסום נועד לשלוש מטרות.
1. לתת בידי נתניהו נשק לקראת פגישתו ביום שני 30.9, עם הנשיא אובמה.
2. להראות את יכולותיו של המודיעין הישראלי, מול המודיעין האיראני.
3. לתת בידי אובמה, כמחווה ישראלית, חומר לביצוע חילופי אסירים משולש, בין אסירים אמריקנים המוחזקים בידי האיראניים, ואנשי מודיעין איראניים המוחזקים במערב-כולל בישראל.
בשיחה הטלפונית בת 15 הדקות, ביום שישי 27.9, בין הנשיא אובמה, ונשיא איראן רוחאני, עלתה נקודה זו, כאשר אובמה ביקש את עזרתו של רוחאני בשחרורם, או בקבלת מידע על גורלם, של שלושה אזרחים אמריקנים.
המדובר באיש הדת האמריקני סעיד עבדאני Saeed Abedini, ואמיר הקמטי Amir Hekmati, שבאו לאיראן לבקר את בני משפחתם ונעצרו. כמו כן ביקש אובמה את עזרתו של רוחאני בחקירה מה עלה בגורלו של סוכן ה-FBI לשעבר, היהודי רוברט לווינסון Robert Levinson, שנעלם באי האיראני קיש Kish Island, ב-2007.
אחת האפשרויות היא, כי ראש הממשלה נתניהו יציג ביום ב' לפני הנשיא אובמה את העובדות המודיעיניות לגבי הסוכן האיראני-בלגי שנתפס בתל-אביב, ויציע לו עזרה ישראלית, בעסקה לחילופי עצירים בין ארה''ב לאיראן.
מאחר ופרשיות ריגול אינן מתפרסמות בישראל, כאשר החקירה בהן עדיין נמצאת בעיצומן, ורק כאשר מוגש כתב אישום לבתי המשפט הפרטים החסויים מתפרסמים, הרי ברור כי פרסום הפרשה תואם עם נחיתתו של ראש הממשלה בניו יורק.
אין אנו יודעים מי נתן עצה לראש הממשלה נתניהו, לנקוט בדרך זו, ומאוד ייתכן כי הוא החליט על כך בעצמו.
אולם כך או כך, מדובר בעצה לא חכמה, ובעצה אשר אין לה כל סיכוי לעצור  את התקרבותו של הנשיא אובמה לטהרן.
נושאים של סוכנים, ריגול, איסוף מידע, והכנת הרקע לפיגועים, קשים מאוד להוכחה, ומשאירים את היוזמה בהם לגילויים בלתי צפויים של הצד השני.
בדיוק, כפי שישראל הודיעה ביום א' על תפיסתו של סוכן איראני, ובדרך לא רגילה פרסמה תמונות שצילם מחדרו במלון, של בניין השגרירות האמריקנית, וצילום של מרפסת בית קפה בתל-אביב כאילו מדובר בהוכחה שהאיראנים מתכננים פיגוע במטרות אלה, כך האיראנים, הסורים וחיזבאללה, יכולים להודיע תוך זמן קצר, כי הם תפסו רשת של מרגלים ישראליים, שתכננו שורה של פיגועים בטהרן, דמשק וביירות, ומול הצילומים בתל-אביב יעמידו שורה של צילומים משלהם,  וכבר היו דברים כאלה מעולם.
גם הפרסום ממנו משתמע כי מדובר בסוכן בלגי, שמילא גם תפקיד של סוכן איראני, צופן בתוכנו סיבוכים לא צפויים, עם בריסל ועם האירופאים.
ראש הממשלה נתניהו אמר בשבת 28.9, עם צאתו לארה''ב, כי הוא נוסע 'כדי לומר את האמת' על איראן.
זה שתל-אביב וטהרן מפעילות סוכנים חשאיים אחת מול השנייה, 'זו אמת' ידועה, שאיננה זקוקה לפרסומים כמו תפיסתו על עלי מנצור.
'האמת' שכולם בישראל, והמעט בארה''ב שציפו לשמוע אותה, ועוד פחות המעט שמצפים לשמוע אותה באו''ם, בעת שנתניהו יופיע שם ביום ג' 1.10, היו פרטים חותכים וברורים לאיזה שלב בדיוק התוכנית הגרעינית הצבאית הגיעה, ומה היא הסכנה הנשקפת ממנה לקיומה של מדינת ישראל.
עלי מנצור, או אלכס מונס, יבלע תוך זמן קצר בעומק החשיכה של עולם הזיכרון הקצר של העולם, וגם של הישראלים.
הוא לא יעצור את מתקפת החיוכים של הנשיא אובמה לעבר איראן, וגם לא את הסיכומים אליהם אובמה הגיע כבר עם האיראנים.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות