המרדף אחר רוצחיו של דביר שורק ז"ל עובר למישור המודיעני. מדובר בחוליית טרור מאורגנת היטב שהכינה לה מראש מקום מסתור

המרדף אחר רוצחיו של דביר שורק ז"ל, עבר ביום שישי 9.8, למישור המודיעני, לאחר שעד כה נכשלו כל הצעדים שהשב"כ וצה"ל נקטו לעלות על עקבותיה של החולייה שביצעה את הפיגוע.  
העובדה שבעת ההלוויה של דביר שורק ז"ל, הפלסטינים בכפר הסמוך לעופרה ירו זיקוקי די דנור לאות ניצחון, ובאוניברסיטת ביר זית חילקו ביום ה' בלילה סטודנטים רעולי פנים ממתקים לעוברים ושבים לאות שמחה על הרצח, רק מצביעה על כך כי אם השב"כ וצה"ל רצו לנסות למנוע את הפיכת  הפיגוע הזה לסמל שיביא אחריו מפגעים נוספים הם לא הצליחו בכך.

לכל אלה בישראל שהמשיכו למרות הרצח הנורא לשאול את השאלה מדוע צריך להטיל על הפלסטינים עונשים קולקטיבים, כמו סגירת צירי התנועה, ניצבה השמחה הקולקטיבית אצל הפלסטינים על הצלחת הרצח.
לא היה אפילו גורם אחד פלסטיני לא ברמאללה ולא בעזה שיגנה את הרצח. בפרסומים וברשתות החברתיות הפלסטיניות הפיגוע הזה נחשב בעיני הפלסטינים כתפנית וכהצלחה גדולה.

אחד הדברים המוזרים בחקירה זו היא העובדה, שלאחר 24 שעות מאז נתגלתה הגופה ליד מגדל עוז, עדיין לא נלכדה המכונית בה נסעו המחבלים, למרות שבידי השב"כ ישנם תצלומים של כלי הרכב כאשר הוא מבצע פניית פרסה על הכביש המוליך ליישוב ונמלט לאחר ביצוע הרצח.

אפילו ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו שביקר, ביום ה' בליווי הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי ואלוף פיקוד מרכז האלוף נדבר פדן בזירת הפיגוע, הראה לעיתונאים את המיקום המדויק בו מכונית המחבלים ירדה מהכביש אל שוליו וביצעה את פניית הפרסה כאשר היא נמלטה לאחר הרצח.
אם המחבלים היו מעלים את המכונית באש ולאחר מכן נמלטו באמצעי תחבורה אחר, פרקטיקה שננקטה על ידיהם בעבר, כבר היו מוצאים את שרידיה המפויחים. אולם מכונית שרופה כזו לא נמצאה.
לכן קיימת אחת משתי האפשרויות: גם למכונית הוכן מקום מקלט מראש, או שהיא פורקה במהירות לחלקים על ידי אחת מכנופיות גנבי הרכב הפלסטיניות המתמחות בכך ששורצות באזור בית לחם. לפרק מכונית כזו לוקח לא יותר מאשר 10 עד 15 דקות.

אם השערה זו נכונה, הרי מדובר בחוליית טרור פלסטינית מאורגנת היטב, שפעלה תחת המכ"ם של השב"כ ומנגנוני הביטחון הפלסטינים, מבלי שלאיש יהיה עליה מידע.  

אחת הטעויות הקשות שנעשו בתחילת המרדף הייתה ההנחה כי דביר שורק נחטף וצריך לנסות ולעצור את החוטפים לפני שהם יצליחו להגיע למקום מחבוא, בעוד שאפשרויות אחרות נבדקו רק מאוחר יותר.
איש מהמחפשים לא העלה בדעתו כי גופתו של דביר שורק מונחת רק עשרות מטרים מהיישוב עצמו. גם לאחר מציאת הגופה ביום ה' 8.8 לפנות בוקר, התרכז המרדף בכפרים הפלסטינים שמסביב למגדל עוז, בעוד שחיפוש פורנזי של עקבות במקום בו נמצאה הגופה נערך רק לקראת הצהרים.

עכשיו בודקים כיצד איש במגדל עוז לא שם לב להתרחשויות אלה שהתבצעו במרחק של קצת למעלה מ-100 מטר משער ממגדל עוז. כמו כן נבדקת השאלה תפקיד של מי  במגדל עוז היה לעקוב אחר הצילומים של מצלמות האבטחה בכביש המוליך ליישוב, ומדוע הגורם הזה לא הבחין במתרחש.
בשעות הלילה, הורחבו המצוד אחר המרצחים מאזור בית פאג'ר ובית עינון לאזור העיר חברון.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות