המשבר בעזה והמלחמה של מצרים, סעודיה וה-UAE נגד קטאר. אם בקטאר יתחולל משבר צבאי הוא יתחולל גם בעזה

מנהיג החמאס בעזה יחיא סאנאור Yahya Sanwar חזר בסוף שבוע שעבר לעזה מקהיר, שם שהה זמן ממושך עם משלחת גדולה בה היה גם ייצוג נכבד לזרוע הצבאית של החמאס גדודי עיז א-דין אל קסאם.
סנאור ואנשיו שנפגשו כמה פעמים עם ראש המודיעין הכללי המצרי גנרל חאלד פאוזי  Major General Khaled Fawzy בניסיון להקל על המצור המצרי על רצועת עזה.
זו לא רק הייתה שליחות שנדונה מראש לכישלון, אלא שליחות שהחמירה את המצב ברצועה.
בכל פגישה הגישו המצרים לאנשי החמאס דרישות חדשות נוספות, וכאשר אלה לא מולאו או שנענו בשתיקה מצד נציגי החמאס,  החמירה מצרים והדקה יותר את חגורת המצור שהטילה על  עזה.
המצב החמיר עוד יותר בשבוע הראשון של חודש יוני כאשר המשבר המצרי עם החמאס, נקשר במשבר המתחולל במפרץ בין סעודיה,מצרים, איחוד נסיכויות הנפט הערביות וקטאר.
שליט קטאר השייח' תאמים אל-חליפה Sheikh Tamim bin-Hamad Al Khalifa, נשאר החל מ- 2015, השליט הערבי היחיד התומך בחמאס, אשר מידי פעם שלח לרצועת עזה כספים, והסכים לארח בבירתו דוחה Doha את הנהגת החמאס.
אולם מאז שריאד, קהיר ואבו דאבי הטילו מצור יבשתי-ימי-אווירי על קטאר, לאחר ששייח' תאמים סירב למלא אחר האולטימאטום ששליטי שלוש מדינות ערביות אלה הגישו לו, ובבנק הממלכתי ובשווקים הפיננסים הקטארים יש מחסור חריף בדולרים, וערך הריאל הקטארי נמצא בירידה, אין לבית המלוכה קטארי הזמן, הרצון והיכולת לעזור יותר לחמאס.
זה לא מקרה שקיימים קווי דמיון בין האולטימאטום שהוגש לקטאר, ולחמאס.
קטאר נדרשת בין השאר לגרש מתחומה את ראשי תנועת האחים המוסלמים ואת הנהגת החמאס שעד עכשיו התגוררו בדוחה וזכו להקצבה חודשית, בעזרתה לא רק ניהלו חיי נוחות וראווה, אלא גם את רשתות הטרור שלהם ברחבי המזרח התיכון, ואף מעבר לו. 
קטאר גם נדרשה להפסיק את כל התעמולה שהיא מנהלת נגד מצרים, סעודיה, וה-UAE, לסגור את תחנת הטלוויזיה אל ג'זירה המשמשת ככלי עיקרי במערכת תעמולה זו, ולגרש מתחומיה מאות של  מצרים וסעודים שמצאו בה מקלט פוליטי, לאחר שנמלטו מארצותיהם.
מזווית ראייתם של מצרים, סעודיה, וה-UAE החמאס ורצועת עזה יכולה להיות מקום המקלט הבא אליו כל אנשים האלה יגיעו לאחר שיצאו מקטאר.
בכך הייתה הרצועה הופכת להיות מבחינה פוליטית 'קטאר הקטנה'.
כדי לחסום את האפשרות הזאת ואת הדרכים של פליטי קטאר לרצועה, הדקה קהיר את חגורת המצור מסביב לרצועה, אליה וממנה אין בא ואין יוצא.
במקביל הגיש ראש המודיעין הכללי המצרי גנרל חאלד פאוזי למשלחת החמאס שביקרה בקהיר אולטימאטום שבמרכזו עמדו שתי דרישות עיקריות:
1. לגרש-כלומר להסגיר לידי המצרים, את אנשי האחים המוסלמיים המצריים הנמצאים ברצועת עזה.
2. לא רק להפסיק את שיתוף הפעולה הצבאי-מודיעיני בין הזרוע הצבאית של החמאס –גדודי עיז-א-דין אל קסאם, ואנשי ארגון המדינה האיסלמית ISIS בחצי האי סיני, אלא להעביר את כל החומר המודיעיני שיש לחמאס עליהם לידי המודיעין המצרי.
מנהיג החמאס בעזה יחיא סנאוור סירב להיכנע לדרישות האלה  ולכן חזר לרצועה כאשר ידיו ריקות, וכאשר המצור עליה מתהדק.
אין ספק כי ברצועה מתחולל עכשיו משבר הומניטרי. עניבת החנק המצרית על הרצועה מפעילה מכשיר רב עוצמה ושמו-אספקת חשמל לרצועה.
באין חשמל, אין מים זורמים, אין שירותי רפואה, ותנאים סניטריים אלמנטאריים.
קהיר גם מפעילה לחץ כבד על ישראל ועל הנהגת הפלסטינים ברמאללה שלא להקל על מצוקת תושבי עזה ולפעול  להקלת המצור.
במצב כזה אין לישראל מה לעשות. אם תפעל נגד מדיניות החנק של מצרים, סעודיה, וה-UAE, היא תפגע אנושות ברקמת יחסיה העדינים, כולל הצבאיים, עם מדינות ערביות אלה, שאף פעם לא יסלחו לה. 
צעד ישראלי כזה, פירושו גם פגיעה  במדיניות של הנשיא דולנד טראמפ במזרח התיכון המבוססת בימים אלה, על ברית בין וושינגטון, ריאד, קהיר, ואבו דאבי.
כל מה שישראל יכולה לעשות הוא לקוות כי המשבר בין מצרים, סעודיה, ה-UAE  וקטאר ייפתר.
אם המשב הבינ-ערבי עם קטאר ייפתר גם המשבר מסביב לרצועת עזה יימצא את פתרונו.
אולם בינתיים אין סימנים לכך.
אפשרות אחרת המסתמנת בימים האחרונים היא פתרון צבאי.
כלומר, קיימת אפשרות שמצרים, סעודיה, וה-UAE יפעילו אופציה צבאית נגד קטאר-אם על ידי מעורבות צבאית או ארגון הפיכה פנימית.
אם מסביב לקטאר יתחולל משבר צבאי, הוא יתחולל גם מסביב לרצועת עזה.
ולאפשרות כזו ישראל וצה"ל צריכים להיות ערוכים.        

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות עבור “המשבר בעזה והמלחמה של מצרים, סעודיה וה-UAE נגד קטאר. אם בקטאר יתחולל משבר צבאי הוא יתחולל גם בעזה

 • יונ 13, 2017 @ 10:45 at 10:45
  Permalink

  איזה קטעים,ישראל צריכה לרחם על העזתים יותר ממדינות ערב?! איפה התורכים וכל שאר המתיפיפים הערבים ומדינות המערב וכל השמאלנים שהציקו לישראל על הסגר בעזה? כשערבים הורגים ערבים אין שום בעייה ושום תלונות. גם כשהרוסים הפציצו שכונות שלמות בהפצצות שטיח שאסורות על פי חוק אף אחד לא דרש ועדת חקירה! הצביעות חוגגת.

 • יונ 13, 2017 @ 13:08 at 13:08
  Permalink

  שיפסיקו לאיים עלינו , הזדמנות לסגור אתם חשבון ,הם שנואים על ידי עמם , הביאו אסון על הפלסטינאים

 • יונ 14, 2017 @ 3:56 at 3:56
  Permalink

  fully agree with your comment!!!!!

 • יונ 15, 2017 @ 13:45 at 13:45
  Permalink

  ישראל לא צריכה להתנהל מחוץ לקואליציה של מצרים וסעודיה. עזה היא בעיה מצרית יותר מאשר בעיה ישראלית. בעיה הומניטרית ? שהערבים יפתרו אותה. על ישראל להביט מהצד ולחכך ידיים…..ובהצלחה לשני הצדדים.

 • יונ 15, 2017 @ 19:40 at 19:40
  Permalink

  "אם מסביב לקטאר יתחולל משבר צבאי, הוא יתחולל גם מסביב לרצועת עזה"
  ניבוי הזוי וחסר שחר שאין לו קשר למציאות.
  אדרבא, נראה אתכם מנמקים מי יעשה משבר צבאי בעזה ולמה?

 • יונ 16, 2017 @ 22:18 at 22:18
  Permalink

  I wish there was an English translation so I could forward this analysis to some American friends…

 • יונ 18, 2017 @ 2:29 at 2:29
  Permalink

  לא יתחולל שום משבר בקטאר, כי משמעותו מלחמת הכל בכל. גם קטאר וגם סעודיה תומכות באל-קעידה וכל נגזרותיה, ואיש לא יכול לטעון לנקיון כפיים בעסק זה של תמיכה בעורפי ראשי אדם מזרח-תיכוניים אלה.
  מלחמה או משבר צבאי הוא עסק כמו כל עסק מסחרי. אם אין רווח בצדו, למה לחולל אותו? ומה יכולה סעודיה להרוויח ממשבר צבאי בקטאר? כלום!
  טראמפ' מחפש נואשות מי שיסכים להלחם עבור אינטרס אמריקאי, ואין. אפילו ישראל, שכל ביטחונה על ארה"ב, בעניין זה מורדת. כל עוד ביבי רה"מ אין כל סכנה למשבר צבאי יזום ע"י ישראל. אפילו לא בעקיפין. עובדה, ביבי ייתן חשמל לעזה בחינם, ע"מ למנוע משבר צבאי, בניגוד לרצון אבו-מאזן וסלמן מלך סעודיה. איך ינהג מחליפו של ביבי? רק הזמן יראה.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות