'המשוואה' הפגומה של רב אלוף אביב כוכבי: פחות בלוני תבערה לעומת פתיחת שגרירות החמאס בדמשק, והגברת הסיוע הכספי-צבאי האיראני

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי אמר, ביום שישי 8.6, בפגישה עם ראשי היישובים בדרום ישראל, כי ' ההפחתה בכמות הפרחות הבלונים והאירועים האלימים על הגדר (בעוטף עזה) איננה מקרית. אנו מעדיפים לתת לזה הזדמנות'.  הרמטכ"ל הוסיף: 'הצלחנו לייצר משוואה שתביא להפחתה באירועים גם ברמה המבצעית'.
במילים אחרות, אפילו הנוסחה של 'שקט יענה בשקט' כבר איננה קיימת. במקומה ישנה  נוסחה חדשה, לפיה ישראל וצה"ל מוכנים לקבל מספר מצומצם של התקפות, כולל ירי בודד של טילים, והמשך ההפגנות לאורך גדר המערכת וטרור בלוני התבערה בתנאי שלא יחרגו מגבולות 'המשוואה'.

אפשר וצריך להניח, כי באיזה שהוא מקום, בלשכת הרמטכ"ל ובלשכת אלוף פיקוד דרום, מונחת רשימה מדויקת, שאושרה על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, הקובעת כיצד צה"ל יגיב בהתרחשות של ירי טיל או פגז מרגמה מהרצועה לעבר מטרה בישראל, ניסיונות חצייה לתוך ישראל, וכמה בלוני תבערה ישוגרו מהרצועה ויציתו שריפות בדרום ישראל, כדי שצה"ל יודיע שוב על הגבלת מרחב הדייג של דייגי עזה מ-15 מייל ל-10 מייל ימיים.
אפשר להניח, כי גם אם החמאס איננו יודע את כל הפרטים המבצעיים הכלולים 'במשוואה' הזו, הוא מודע לחלקים ממנה.

מאחר והרמטכ"ל כוכבי הציג רק צד אחד של 'המשוואה' הזו, כלומר הפחתה משמעותית של ההתקפות על ישראל, אפשר לו המהלך שלא להזכיר בדרך אלגנטית כיצד החמאס מתייחס ל'משוואה' הזו ולשלוש בעיות מרכזיות הקשורות בה:
1. לאיזה תחום גיאוגרפי משוואה זו מתייחסת, האם מדובר רק על רצועת עזה, עוטף עזה ודרום ישראל?
ובכן התשובה היא כן!
בעוד ישראל וצה"ל כללו ב'משוואה' רק את דרום ישראל ועזה, העובדה הזו איננה מחייבת מגבילה את החמאס לפעול גם בזירות נוספות.

המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי סינוואר פועל עתה במרץ רב להידוק הקשרים בין החמאס לאיראן, כאמצעי להשיג תמיכה איראנית כספית ובאספקת נשק  גדולה יותר.
תחת חסות 'המשוואה' מתנהל בשבועות האחרונים משא ומתן אינטנסיבי מרובע, בין טהרן, נשיא סוריה בשאר אסד, ראשי חיזבאללה בביירות וראשי החמאס בעזה, לפיו החמאס יכיר בשלטונו של בשאר אסד בסוריה, וייפתח שגרירות בדמשק עליה יונף דגל החמאס.  אם המהלכים האלה יתרחשו זו תהייה השגרירות הראשונה של החמאס במדינה ערבית.

המקורות שלנו מדווחים, כי במשא ומתן הזה כבר הוסכם, על הקמת מיליציה צבאית חדשה של הפלסטינים בסוריה, שתהייה כפופה לחיזבאללה ולזרוע הצבאית של החמאס-גדודי עיז א-אדין אל קאסם, ואשר תמנה  כ-3,000 לוחמים  שישתתפו בפעולות נגד מטרות בצפון ישראל.
במקביל, החמאס, וגם הג'יהאד האיסלמי, לא נדרשו, לא על ידי ישראל, ולא על ידי מצרים, להפסיק לתגבר את מערך הטילים שלהם.
כך קרה כאשר במשך החודשיים האחרונים (אפריל-מאי)  הצליחו שתי מליציות הטרור האלה למלא מחדש את מלאי הטילים שלהן לטווח קצר ובינוני, ועתה הוא חזר ועומד על 10,000 טילים.  
חידוש מלאי הטילים בוצע באמצעות הגברת הייצור מקומי של טילים והברחות של טילים, בעיקר דרך הים, מחצי האי סיני לרצועה, מבלי שצה"ל הצליח לעצור אותם.
למהלכים האלה רמטכ"ל צה"ל רב אלוף אביב כוכבי 'מעדיף לתת הזדמנות'?
2. מה הוא אורך החיים הצפוי 'למשוואה', ומה צפוי לנו, כאשר החמאס יחליט להפר את 'המשוואה' הזו.
3. כמה כספים הובטחו לחמאס שיזרמו לרצועה- ומאיפה? תמורת הסכמתו לשמור על גבולות 'המשוואה'.
איש בצה"ל איננו יודע כמה זמן החמאס יחליט לשמור על 'המשוואה' הזו ומתי הוא יחליט להפר אותה.
הזרמת הכספים לרצועה, הגורם מרכזי לקיום 'המשוואה' לפי ההבנות שסוכמו בין ישראל, מצרים קטאר, האו"ם והחמאס היא שבירה ביותר. לכך יש שתי סיבות מרכזיות:
א. מתיחות קשה השתררה בשבועות האחרונים בין קטאר והחמאס, כאשר דוחה מאריכה בכוונה את מרווחי הזמן בהם הכסף הקטארי נשלח.
ב. החמאס איננו מעוניין יותר בכסף הקטארי. עכשיו הוא מתרכז בהשגת גישה/שליטה חלקית על 360 מיליון הדולר המיועדים לשיקום הרצועה הנמצאים בשליטתו של שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדאנוב.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות