המשטרה החלה לאכוף את תקנות המלחמה בקורונה בבני ברק, בשכונות החרדיות של ירושלים ובבית שמש

משטרת ישראל בשיתוף חיילי צה"ל החלו, ביום שלישי 31.3, במבצע להחלת תקנות המלחמה במגפת הקורנה בעיר בני ברק. בעיר מתגוררת אוכלוסייה שמונה 200,000 והמדורגת במקום התשיעי מבין הערים בישראל  נחשבת היום כאחת ממוקדי מגפת הקורונה העיקריים במדינה.
משרד הבריאות הודיע ביום ג' כי שליש מתושבי העיר שעברו בדיקות לגילוי מחלת הקורונה נמצאו נושאים את ווירוס המחלה. מספר החולים בעיר הגיע ל-571 אנשים כאשר העיר נמצאת במקום השני, אחרי ירושלים, במספר הנדבקים במחלה.
כבר כמה ימים ששר הבריאות יעקב ליצמן, שהוא תושב בני ברק קורא לממשלה להטיל סגר על העיר  ומגדיר את המתרחש בעיר 'כאסון'. 
עיריית בני ברק מינתה את האלוף (במיל.)  רוני מולא כממונה על המלחמה במגפת הקורנה בעיר בניסיון לעצור את התפשטות המגפה ולטפל בנפגעים ממנה. בכך הייתה בני ברק לעיר הראשונה בישראל בה מונה איש צבא בכיר לארגן את המלחמה בקורונה.   
מלבד שכונה אחת בעיר, שכונת פרדס כץ שהיא אזור מגורים חילוני, העיר כולה היא חרדית-דתית וצפיפות האוכלוסייה בה היא אחת הגורמים העיקריים להתפשטות מהירה של המגפה.
שתי סיבות נוספות הן: התעלמות של חלקים באוכלוסיית העיר מהוראות  הממשלה מאחר והם מצייתים רק להוראות הרבנים של קהילותיהם. גם השפה והמונחים של הודעות הממשלה ומשרד הבריאות איננה מוכרת לקבוצות אוכלוסייה החרדית והן מתעלמים ממנה.
תופעה זו בלטה במיוחד ביום ג' בבוקר כאשר המשטרה החלה במבצע האכיפה כאשר במרכזי האוכלוסייה החרדית של העיר הוצבו בתפקידי פיקוח חיילות  דבר שעורר תסיסה רבה בקרב התושבים.
בעיה נוספת שהתעוררה הייתה הוראה שניתנה לחיילים להסיר את מדיהם וללבוש במקום מדים של עובדי מגן דויד אדום. הוראה זו בוטלה במשך היום והחיילים חזרו ולבשו מדים של צה"ל.
בני ברק היא העיר הראשונה בישראל בה המשטרה מבצעת הסגר כמעט מלא בגלל מחלת הקורונה.
לפי המתרחש בעיר נראה כי השלטונות נרתעים מלהכריז סגר מוחלט על העיר מתוך רצון להימנע  מפרסום העובדה כי הם פועלים נגד אוכלוסייה חרדית.
במקביל לפעולה המשטרתית בבני ברק החלה המשטרה בו זמנית בפעולה דומה בשכונות החרדיות בירושלים ובבית שמש שם ישנן קבוצות אוכלוסייה המסרבות למלא אחר הוראות המלחמה במגפת הקורונה.
בעוד שבבני ברק ובירושלים המשטרה מטילה סגר חלקי הולכת ומתפשטת בישראל התופעה של יישוביים המטילים על עצמם סגר מבלי לחכות לפעולה מצד הממשלה. העיר אילת בקצה הדרומי של ישראל והמושבה מטולה בקצה הצפוני של המדינה הודיעו, כי הם סוגרים את היישובים בפני מי שאיננו תושב קבוע בהן.
אפשר וצריך להניח כי תופעה זו תלך ותתרחב בימים הקרובים.   
Print Friendly, PDF & Email