המשימה הבלתי אפשרית של אלוף במיל. עמוס גלעד. איך לשכנע את נועם, שנועם שליט צודק?

תיקדבקה: המחזה בו בית המשפט העליון כופה על מערכת הביטחון לשלוח את המתאם המדיני שלה אלוף במיל עמוס גלעד, להגיע להבנה תוך 13 שעות, עד יום שני 23.6 בשעה 10:00 בבוקר עם הורי החיייל החטוף גלעד שליט, בנוגע לדרכים הטובות יותר לשחרורו, הוא שפל חדש בתהליך ההדרדרות של יחסי מערכת הביטחון וצה"ל עם הציבור הישראלי, הנמשך כבר שנתיים מאז מלחמת לבנון. לא רק נועם ואביבה שליט, והציבור הרחב, אינם מאמינים לדוברי מערכת הביטחון, אלא גם בית המשפט העליון.
עכשיו סוף סוף, הוטלו על האלוף במיל. עמוס גלעד על ידי בית המשפט 2 משימות.
1. להסביר לאזרח ישראלי פשוט ועקשן מדוע משנת 2005, במשך 3 שנים, מאז עמוס גלעד חתם ערב ההתנתקות את ההסכם הצבאי עם מצרים, ממשלת ישראל וצה"ל ממשיכים לשים את יהבם ואת ביטחון דרום ישראל בידיה של קהיר שאיננה ממלאה את התחייבוייותה? ומה שגרוע יותר מדוע מערכת הביטחון וצה"ל, נאחזים בקש המצרי כנשק האולטימטיבי שלהם להלחם, או ליתר דיוק לא להלחם בחמס?
2. הדבר השני שבית המשפט העליון הטיל על עמוס גלעד, הוא לפרוש בפני נועם שליט את מערכת הספינים, ומערכת חצאי השקרים, בהם הדרגים המדיניים עוטפים את מדיניותם הכושלת כלפי חיזבאללה והחמס. כיצד סבך זה עתיר סתירות פנימיות גלויות לעיני כל, יחלץ את גלעד שליט משביו?
בעצם קביעתם של השופטים, כי אם עמוס גלעד ונועם שליט לא יגיעו להבנה ביניהם, הם יחליטו בעוד כמה ימים בעתירה מונחת לפניהם, הביע בית המשפט תיקווה מועטה, כי השניים גלעד ושליט יגיעו להבנה ביניהם.
ביום א' 22.6 בלילה, אפשר היה לראות מדוע השופטים פסימיים לגבי כך. בעוד לשכת ראש הממשלה מדליפה כי חיזבאללה שינה לפתע את עמדותיו ודורש עתה שחרור אסירים פלסטינים, מערכת הביטחון אומרת כי לא ידוע על דרישה חדשה כזו. במילים אחרות, בעוד לשכת ראש הממשלה מנסה להסביר לאן נעלמו ההדלפות שיזמה בשבועיים האחרונים כי עיסקת החזרתם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב קרובה, הדלפות שלא היה להן בסיס, מלבד יצירת אווירה של פעילות הישגית מסביב לראש הממשלה אהוד אולמרט, רומזת מערכת הביטחון כי הדרישה של חיזבאללה לשחרר אסירים פלסטינים תמיד הייתה על השולחן, ואף פעם לא הורדה ממנו.
אותם הדברים אמורים לגבי גלעד שליט. דרישת החמס לשחרר אסירים פלסטינים, לפי רשימה שמית שהגיש, אף פעם לא השתנתה, ותמיד נשארה על שולחן המו"מ, כאשר החמס נשאר דבק איתן בעמדתו, אם לא נקבל אותם, אתם לא תקבלו את גלעד שליט.
הבעייה העומדת בפני ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון אהוד ברק, היא לא כפי שהיא מוצגת, האם לשחרר אסירים פלסטינים עם דם על הידיים, או לא? מאחר ושניהם יודעים כי במקודם ובמאוחר הם ייכנעו לדרישה זו וישחררו את האסירים האלה. אלא, כיצד הם יסבירו את הסתירה ההולכת ומתרחבת, בין דבריהם ותיאוריהם כיצד החיזבאללה והחמס ומנהיגים נחלשים, בעוד שלמעשה הם מתחזקים, וכיצד קורה שמדיניותם מובילה למצבים בהם החיזבאללה והחמס משיגים את כל דרישותיהם, גם בתחום הצבאי וגם בתחום המדיני.
זמן קצר לפני שבית המשפט העליון שלח את האלוף במיל. עמוס גלעד, להסביר לנועם שליט את הבלתי ניתן להסברה ולהבנה, תיאר את המצב בצורה מאוד ברורה וחדה ראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין. ידלין אמר בקול רם לממשלה, מה שעמוס גלעד לא יגיד לנועם שליט. כי החמס השיג בהסכם 'הרגיעה' את כל מטרותיו. הסרת המצור על הרצועה. כלומר פתיחת המעברים, כולל מעבר רפיח. לגיטימציה בינלאומית. אפשרות להמשיך להעביר נשק ולוחמים לרצועה. ואפשרות להתפנות עכשיו להשתלטות על הגדה המערבית. מה הפלא, שלאחר שהשיג כל זאת, ימשיך החמס להתעקש על תנאיו לשחרור שליט? ומה הפלא, לאחר שחיזבאללה הכפיל את כוחו, שילש את מספר הטילים שברשותו, השלתלט על ביירות, מבלי שישראל וצה"ל ינקפו אצבע, הוא ימשיך להתעקש על תנאיו להחזרתם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב? אי החזרתם של גלעד, אהוד, ואלדד, היא תוצאה ישירה של החולשה, הניתוק מהמציאות, אמירות שאין בהן אמת, והעמדת הפנים כאילו המדיניות והאסטרטגייה של אהוד אולמרט ואהוד ברק עובדות. עמוס גלעד לא יכול להסביר לא לנועם שליט, ולא לבית המשפט העליון, את מה שהם יודעים.

Print Friendly, PDF & Email