המשימה לעצור את הצבא הטורקי בצפון סוריה עוברת מנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אשר מסרב להתערב במלחמה, לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין

החל מיום א' 13.10 בצהרים, מתרחשים מסביב למלחמה הטורקית-כורדית בסוריה תהליכים מדיניים בין מעצמתים מהירים ביותר שיכולים להביא לכך, כי התפקיד לעצור את הצבא הטורקי יעבור מנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אשר החליט שלא להתערב במלחמה, לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

כבר בשבת 12.10 דיווחו המקורות של תיקדבקה, כי ההתפתחות שיכולה להתרחש בימים הקרובים, היא מהלך אפשרי של ראשי ה-SDF לכרות ברית צבאית עם נשיא סוריה בשאר אסד ולפתוח את הדרך לפני כניסתם של כוחות צבא סוריים לשטחים הכורדיים. אפשר וצריך להניח כי הסכם כזה יקבל את תמיכתה של רוסיה ושל הכוחות הצבאיים שלה הנמצאים בסוריה.

ביום א' מגיעות מסוריה ידיעות המוסרות, כי משלחות של צבא סוריה, ושל הצבא הדמוקרטי הסורי ה-SDF, נפגשות במפקדת הכוחות הרוסיים בסוריה הממוקמת בבסיס המיימים Hmeimim Air Base ליד לטקיה, כאשר בראש המפגש יושבים קצינים רוסיים.
המקורות שלנו מוסרים, כי בדיוניים בבסיס המיימים הנציגים הכורדים אשר חשים שהם נבגדו וננטשו על ידי ארצות הברית העלו את ההצעה לפיה הם מוכנים לוותר על הדרישה להקמת מדינה כורדית עצמאית בצפון סוריה, ולהסתפק באוטונומיה עצמאית, תמורת הסכמתם לאפשר לכוחות הצבא הסוריים להיכנס לשטחים ולערים הכורדיות.
במשך יום א' היו ידיעות מדמשק שמסרו, כי כוח צבאי סורי גדול עושה כבר את דרכו לעבר הערים הכורדיות.

אולם לפני השגת הסכם רוסי-סורי-כורדי כזה יש עוד ארבע בעיות מרכזיות:
1. גם הסורים וגם הכורדים צריכים להגיע ביניהם להסכם איזה אופי האוטונומיה הכורדית תישא ועד כמה היא תהייה תלויה בדמשק .
2. מה יהיו גבולות האוטונומיה?
3. מה יעלה בגורל צבא סוריה הדמוקרטי ה-SDF.
4. מה תהייה הנחישות הצבאית  והמדינית של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לאשר הסכם כזה ולכפות אותו על נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן. במילים אחרות, פוטין ייקח על עצמו את התפקיד לעצור את מתקפת הצבא הטורקי בצפון סוריה.
זו היא הסיבה המרכזית מדוע ביום א' הורה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להסיג את כל החיילים האמריקנים מצפון סוריה, מהאזורים הכורדיים, ולהעביר אותם למזרח סוריה.  טראמפ לא אמר מתי נסיגה זו תתבצע משום שגם הוא אינו יודע עדיין כיצד המו"מ  הרוסי-סורי-כורדי יסתיים, והאם פוטין יסכים בסופו של דבר להרים את הכפפה שהוטלה לתוך ידיו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם פוטין יקבל תפקיד זה על עצמו ויצליח לעצור את הצבא הטורקי, אם על ידי מתן אולטימטום רוסי פומבי או חשאי לארדואן, הוא ישיג בכך את השבת צפון סוריה תחת שלטון בשאר אסד.
השבת הטריטוריה הטריטוריאלית של סוריה תחת שלטון דמשק, היא מטרה מרכזית של המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה.
מטרה מרכזית נוספת של מוסקבה היא למנוע את המשך בריחתם של אלפי לוחמי ISIS ממחנות המעצר שלהם הנמצאים בשטחים הכורדיים.  עד עתה הצליחו להימלט ממחנות אלה קרוב ל-1,000 לוחמים של ISIS.

בהחלטתו של טראמפ  להסיג את הכוחות האמריקנים מצפון סוריה, פינה נשיא ארצות הברית את הזירה לפני פוטין והכוחות הרוסיים בסוריה.  טראמפ גם חושב, כי ארצות הברית נלחמה מספיק נגד ISIS בסוריה, ועתה הוא מוכן להעביר אחריות זו לידיו של פוטין.
עכשיו צריך רק להמתין ולראות מה תהייה החלטתו של פוטין, וכיצד נשיא טורקיה ארדואן יגיב עליה.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות