המשימות של הרמטכ"ל הפקיסטני החדש גנרל שריף: העברת נשק גרעיני לסעודיה, המשך הפיגועים הסעודיים באיראן

שלושה תפקידים מרכזיים יעמדו בפני הרמטכ''ל החדש של פקיסטן גנרל ראחיל שריף General Raheel Sharif, בן 57, שנכנס בסוף השבוע לתפקידו. שלושתם קשורים בארה''ב, ישראל ואיראן. 
בתפקיד הראשון יצטרך הגנרל שריף, להתמודד עם החלל הריק שייווצר באזור עם עזיבת הכוחות האמריקנים מאפגניסטן ב-2014, והרצון האמריקני למנוע הקמת שלטון הטאליבן בקבול במקומו של הנשיא חמיד קרזאי הפורש גם הוא.
המדיניות האמריקנית החדשה באפגניסטן, הרואה באיראן שותפה לניסיון של וושינגטון, בינתיים הכושל, למנוע את תפיסת השלטון בקבול על ידי הטאליבן, מתנגשת עם המדיניות של ראש ממשלת פקיסטן נאווף שריף Nawaz Sharif, לדחוק את הטאליבן מפקיסטן אל אפגניסטן, כאשר המטרה היא להפסיק את פעולות הטרור המתרחבות של הטאליבן בתוך המדינה, פעולות המערערות את יציבות וסמכות השלטון המרכזי באיסלמאבאד.
נאווף היה רוצה גם לדחוק את רגלי הטאליבן  מאזורי הגבול הצפוניים והמערביים של פקיסטן עם אפגניסטן, היכן שם נמצא היום הפיקוד המרכזי של אל קעידה, בראשותו של איימן אל זואהירי, אולם מטרה זו נראית כיום בלתי אפשרית להשגה, אלא אם כן השלטון המרכזי הפקיסטני יגיע להסכם עם הטאליבן.
התפקיד החשוב השני שיהיה מוטל על הגנרל ראחיל שריף, יהיה להשלים להעביר את הנשק הגרעיני הפקיסטני, כולל הטילים שיכולים לשגר אותו, לסעודיה.
במהלך כזה, שכנראה כבר החל, לא רק שפקיסטן תעצים את המרוץ הגרעיני במזרח התיכון, אלא תעמיד את עצמה במפורש לצד העולם הערבי הסוני, מול איראן השיעית. כוח גרעיני סוני, מול כוח גרעיני איראני, המקבל בימים אלה לגיטימציה מארה''ב ושאר ארבעת המעצמות העולמיות.
גנרל ראחיל שריף,שבא ממשפחה בפאנג'ב בעלת עבר צבאי מפואר, לא ייתקל בקשיים רבים בביצוע צעד זה, מאחר וראש הממשלה הפקיסטני נאווף שריף, הוא בעל ברית וותיק של בית המלוכה הסעודי ונתמך על ידו, והוא לא יהסס מלהפעיל את חוזה ההגנה החשאי הקיים בין איסלמבאד וריאד כבר 13 שנה, החל מ-2004.
התפתחויות אלה לא נעלמו מעיני טהרן וניו דלהי.
זו הסיבה מדוע הודו הזדרזה להודיע כבר ביום ו' 29.11, כי היא שולחת צוות של מתכננים ומהנדסים שיזרזו את הקמת הנמל האיראני צ'אה-באר Chabahar בדרום איראן הקרוב לגבולות פקיסטן ואפגניסטן.
הודו רואה בנמל זה את הבסיס הימי ההודי העיקרי בים הערבי, ואת הבטחת המוצא היחיד לים שיש לאפגניסטן. עצם העובדה שהודו ואיראן יכולות להציע לקבול מוצא לים, מאפשרת להם לתפוס עמדת השפעה בקבול אחר יציאת האמריקנים משם, גם עם הטאליבן תופש בה את השלטון. כמו כן רואה הודו בנמל זה, משקל נגד לבסיס הצבאי הימי הגדול שסין בונה עבורה ועבור פקיסטן בים הערבי בגוואדר  Gwadar.
לנגד עיננו הולך ומתהווה המהלך האסטרטגי-מדיני-צבאי הגדול הראשון שיצר ההסכם הגרעיני שנחתם בין ששת המעצמות ואיראן בשבוע השלישי של נובמבר.
סין שהייתה עד עכשיו אחת התומכות העיקריות של איראן, הולכת ומתרחקת ממנה, כאשר היא מתקרבת לפקיסטן ולסעודיה, מאחר ואין לה אינטרס בהמשך ההשפעה האמריקנית-איראנית באפגניסטן.
הודו הלכת ומתקרבת לטהרן, כאשר מהלך זה זוכה לתמיכה אמריקנית, אבל בד בד, היא הולכת ומתרחקת מישראל שהיא אחת מהספקיות העיקריות של מערכות נשק מתקדמות של צבאה. החלשה ניכרת בקשרים הצבאיים והמודיעיניים בין הודו וישראל ניכרת כבר בשנתיים האחרונות.   
חילופי הרמטכ''לים בפקיסטן קשורה לנושא שלישי האוסף תאוצה בשבועות האחרונים בחשיבותו, לגבי ארה''ב, סעודיה וישראל, והוא המלחמה החשאית באיראן, והטרור.
בלוצ'יסטאן הפקיסטנית, משמשת הבסיס העיקרי ממנו מפעיל המודיעין הסעודי חוליות טרור של בלוצ'ים איראניים, החודרים לבלוצ'יסטן האיראנית ומבצעים שם פעולות טרור נגד מטרות שלטון איראניות. גם טהרן, אבל גם כמה מקורות מודיעיניים במערב, טוענים כי פעולות סעודיות-בלוצ'יות אלה מקבלות עזרה מודיעינית מישראל. השאלה היא כמובן מה תהייה התייחסותו של הרמטכ''ל הפקיסטני החדש  גנרל ראחיל שריף, להמשכן של הפעולות החשאיות מול איראן, ועד כמה הוא יהיה מוכן לתת יד חופשית למודיעין הסעודי להמשיך ולבצען.
הרמטכ''ל הפקיסטני הכריזמטי היוצא גנרל פארווז קייאני General Pervez Kayani, שסיים השבוע 6 שנות שירות בתפקיד (November 2007 –November 2013), היה מפקד הצבא הפקיסטני הראשון שניסה והצליח שלא לערב את הצבא, לפחות בגלוי, במלחמות הפוליטיות הפנימיות הפקיסטניות, שהן החולשה העיקרית האנדמית של מדינת ענק זו המונה 180 מיליון תושבים.
אולם צל ארוך הוטל עליו ועל הצבא הפקיסטני, עקב התמיכה המסורתית שלו בגורמי טרור פקיסטנים הפועלים נגד מטרות בהודו.
בייחוד התרכזו החשדות מסביב למודיעין הצבאי הפקיסטני ה-ISI, וקשריו עם אחת הזרועות המבצעיות העיקריות של אל קעידה, ארגון הטרור הפקיסטני לאשקר-א-טאייבה Lashkar-e-Taiba. מזווית הראייה של המעורבות האמריקנית והישראלית במלחמה בטרור, לאשקר-א-טאייבה, מעורב עד היום בפעולות טרור נגד מטרות אמריקניות וישראליות-יהודיות. הדוגמא הבולטת ביותר לכך, הייתה שרשרת הפיגועים שהארגון ביצע במומבאי בהודו בנובמבר 2008.
ההנחה המודיעינית במערב, היא כי לא יתכן שגנרל פארווז קייאני, לא ידע על ההכנות לפיגוע טרור זה, הנחשב לאחד הגדולים ביותר שאל קעידה ביצע. ארה''ב, שהייתה זקוקה לגנרל קייאני, בגלל המלחמה בריכוזי אל קעידה בגבול פקיסטן-אפגניסטן, העדיפה להעלים עיין מנקודה זו, ונתנה משקל יתר לטענה כי המודיעין הצבאי הפקיסטני ה-ISI, הוא גוף עצמאי, שלמעשה איננו כפוף למטכ''ל הפקיסטני.
השאלה היא מה תהייה הגישה של הרמטכ''ל החדש גנרל ראחיל שריף, לקשרים החשאיים האלה שיש לצבא הפקיסטני עם גורמי אל קעידה.  

 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות