המשמעות המרכזית של האיום החדש של אל קעידה על מטרות הנפט, הוא הניסיון להדליק בערב הסעודית מלחמה סונית-שיעית בדומה לזו שמתחוללת בעיראק.

המומחים והמקורות של תיקדבקה לאל קעידה: לאיום שהתפרסם בירחון אל קעידה בחצי האי ערב `סאות אל ג`יאהד` מס` 30, בשבוע הראשון של פברואר, לפגוע במטרות נפט בסעודיה ובמפרץ, ובאספקת הנפט לארצות הברית, קנדה, וגם במקורות נפט אחרים לארצות הברית כמו וונצואלה ומכסיקו, יש 5 משמעויות מרחיקות לכת יותר מאשר האיום על הנפט. להלן פירוט המשמעויות וניתוחן:
1. עצם העובדה כי אל קעידה הצליח להוציא בסעודיה, גיליון חדש של הירחון שלו לאחר הפסקה של שנה וחצי מאז אמצע 2005, הוא סימן ראשון חיצוני לכך כי ארגון הטרור התארגן מחדש והקים תשתית מבצעית בממלכה, לאחר המכות שהוא שקיבל ידי שירותי הביטחון והמודיעין הסעודיים, וכי הוא שוב הפעם מוכן לפעולה.
2. אל קעידה מתכונן להתחיל במערכת פיגועים במטרות מרכזיות אמריקניות בערב הסעודית ובמפרץ, לאו דווקא רק במטרות נפט. המדובר במטרות צבאיות, כלכליות-מסחריות, ואזרחיות אמריקניות.
3. הירחון מדגיש כי את ההוראה לפתוח במערכה החדשה נתן אוסמה בין לאדן בעצמו, וכי לשם כך הוקמה יחידה מיוחדת הנקראת `פלוגות שייח` אוסמה בין לאדן`.זו הוכחה נוספת לכך כי ההערכות בארה"ב ובמערב כי אוסמה בין לאדן איננו לוקח יותר חלק בפיקוד הפעיל המבצעי של אל קעידה, וכי הוא עסוק בבריחה ובהסתתרות אינן נכונות.
4.במאמר מוגדרת סעודיה `כארץ מלחמה`. בטרמינולוגיה של אל קעידה קיימים שני סוגים של מדינות מוסלמיות: `מדינות שלום`-כלומר מדינות בהן קיים משטר מוסלמי לפי חוקי השרעייה (ההלכה) המוסלמית, כפי שאל קעדיה מפרש אותה, ו`מדינות מלחמה`- מדינות בהן מתנהלת מלחמה להשלטת `מדינת השלום` המוסלמית. בתפישה של אל קעידה עיראק, מהווה היום `מדינת מלחמה`. עצם העובדה כי אל קעידה מציב ומגדיר בפרסום את סעודיה כמצויה באותה קטגוריה בו מצויה כיום עיראק, מצביע על כך כי מטרת אל קעידה היא להפוך את ערב הסעודית לעיראק מס` 2.
מי שקורא את הטכסט המלא שהתפרסם בירחון מוצא לכך רמזים גלויים עבים, איך אל קעידה מתכוון להשיג מטרה זו.
5. הטכסט מלא בהצהרות המכריזות כי אחד התפקידים המרכזיים של `פלוגות השייח` אוסמה בין לאדן` הוא לעמוד בפני הסכנות האיראניות והשיעיות לחצי האי ערב, וכדי למנוע זאת יש להתחיל בהתקפות על השיעיים בערב הסעודית.
במילים אחרות, כפי שאל קעידה הצליחה להדליק בעיראק מלחמת אזרחים ומלחמה דתית בין השיעים והסונים על ידי פיגועי הטרור בשיעים העיראקים, כך היא מקווה ליצור מצב דומה בערב הסעודית. מאחר ורוב 3 עד 4 מיליון השיעיים הסעודים מתגוררים במזרח סעודיה, באזורי הנפט, ורובם מתפרנסים מעבודה במתקני תעשיית הנפט, הרי פיגועים של אל קעידה בהם, יכולים להביא, כמו בעיראק, תגובה שיעית בצורת פיגועים שיעים בשדות ובמתקני הנפט הנשלטים על ידי משפחת המלוכה הסעודית הסונית.
לדעת המומחים והמקורות של תיקדבקה לאל קעידה, זה הוא האיום הגדול והרציני ביותר של קעידה המשתמע מהפרסום ב`סאות אל ג`יאהד`, לא פחות אשר האיום על מטרות הנפט.

Print Friendly, PDF & Email