המשמעות הצבאית של הקרב בטול כרם. שיטת לחימה חדשה נגד טרור בשטח בנוי במינימום אבדות.

המשמעות הצבאית של קרב טול כרם חורגת מעבר לתחום הצר המקומי של המלחמה הישראלית-פלסטינית ויש לה משמעויות רבות לגבי המשך המלחמה העולמית בטרור בגלל הסיבות הבאות: א. שום צבא לפני צה"ל לא העז להיכנס אל לב בסיסי הטרור, לנהל לוחמת רחוב מבית לבית, ולהשמיד אותם.
הצבא האמריקני עד עכשיו נמצא באפגניסטן בשני מרכזים, האחד בשדה התעופה בגראם ליד קבול והשני בשדה התעופה הבינלאומי של קנדאהר. הכוחות האמריקנים עד עכשיו לא נכנסו לקנדאהר כדי לבער בתוך העיר עצמה את קיני הטאליבן ואל קעידה הנמצאים שם.
אותם הדברים אמורים לגבי סביבותיה של עיר הבירה האפגנית קבול, המלאים בתאי טרור כאלה. במצב דומה נתון הצבא הרוסי בצ`צניה. שם, עד היום, ישנם חלקים בערי צ`צניה, כמו ארגון למשל, שעד היום הצבא הרוסי לא נכנס אליהם והמורדים הצ`צנים שולטים בהם. במקומות בהם הצבא הרוסי, כן הצליח להשתלט, הוא פשוט נקט בשיטת האדמה החרוכה והוא הרס רחוב אחר רחוב, בית אחר בית.
ב. חודשים ארוכים, ארוכים מאוד, צה"ל התכונן, התאמן ובנה את הכוחות הדרושים לפעולה כזו. המבצע קיבל את שם הצופן " עקירת שורש". אות הפתיחה של לפעולה זו, ניתן ביום חמישי 28 בפברואר, כאשר צה"ל תקף בבאלטה.זה היה הניסיון הצבאי הראשון במזרח התיכון ב-32 השנה האחרונות להכניס כוחות צבא למחנות פליטים המהווים מרכזי טרור. הניסיון הראשון והאחרון היה ב-1970 בעמן בירת ירדן, כאשר המלך חוסיין, הורה לצבא הירדני לנוע לתוך המחנות ולשבור את הכוח הצבאי הפלסטיני.
בבלאטה, עשה צה"ל שתי שגיאות בסיסיות. מיד עם פתיחת הפעולה הוא לא הטיל מצור הרמטי על הכוחות הפלסטינים שהיו במחנה. הוא לא הפסיק את תנועת כלי הרכב החיוניים, כמו אמבולנסים ומכוניות מזון ואספקה שנעו אל ומתוך המחנה. הפלסטינים ניצלו עובדה זו ורוב אנשי הטרור הצליחו לברוח מהמחנה אל מרכז העיר שכם. כאשר צה"ל השתלט סופית על המחנה, הוא הצליח לעקור את אנשי הטרור מבסיסיהם, אבל כמו האמריקנים באפגניסטן, הוא אפשר להם לעבור ולתפוש בסיסים חדשים.
בכל אופן הייתה התפתחות חשובה מאוד בבלאטה. כוחות הצנחנים של צה"ל שיישמו את שיטות הלחימה החדשות ללוחמה נגד מטרות טרור בשטח בנוי, שהצבא הכין במשך חודשים ארוכים, הוכיחו כי שיטות אלה עובדות, וכי בפעם הראשונה קיימת שיטת לחימה בשטח בנוי, המונעת אבדות כבדות. צה"ל הצליח לכבוש מחנה פליטים עירוני, שבו מתגוררים כ-20 אלף תושבים במחיר של 2 הרוגים וכ-6 פצועים בלבד. לכך היו משמעויות מרחיקות לכת לגבי הקרב במחנה הפליטים בטול כרם.
ג. בטול כרם, צה"ל, הפעם חטיבת גולני, כבר לא אפשרה את בריחתם של אנשי הטרור ממחנה הפליטים, אלא להפך. בפעולת הטעייה מתוחכמת מאוד, הצליחו מפקדי החטיבה להטעות את אנשי הטרור הפלסטיני ולדחוק אותם לתוך המחנה ולשים אותם במצור. שלא כמו בבלאטה, צה"ל ניתק את אספקת המים, החשמל והאוכל למחנה ומנע תנועת אמבולנסים. זו הסיבה שאמבולנסים שניסו להיכנס למחנה, לפעמים אפילו כדי להציל אזרחים שנפגעו. תוך שלושה ימים של לחימה מבית לבית, שבר לבסוף צה"ל את הלחימה של אנשי הטרור 600 מהם נכנעו,מהם כ-50 מפקדים ואנשי טרור מרכזיים.
בפעולה זו היה לצה"ל חייל הרוג אחד.
זו הפעם הראשונה בהיסטוריה הצבאית שהוכח כי קיימת שיטת לחימה נגד טרור בשטח בנוי צפוף, מבלי לשכוח התוקף תהיינה כמעט אבידות. אין ספק כי המדובר בהצלחה מבצעית חשובה ביותר שתיושם גם במבצעים הבאים נגד הטרור בישראל וגם מחוצה לה.

Print Friendly, PDF & Email