המשמעות של הסתבכות הנשיא טראמפ בשורה של החלטות סותרות האם לפעול צבאית, או לא, מול התקפותיה של איראן

כאשר נשיא ארצות הברית משנה בפתאומיות ותוך זמן קצר מאוד את דעתו, כפי שעשה הנשיא דונלד טראמפ ביום חמישי 20.6, לגבי תקיפת מטרות באיראן  בתגובה על הפלת המל"ט האמריקני, כאשר לפי מקורות אמריקנים הורה לעצור את התקדמותם של מטוסי חיל האוויר ואוניות הצי האמריקניים שהיו כבר בדרכם לתקוף מטרות באיראן, הוא מסתכן שהוא יוגדר ויוכתם פוליטית ואישית- כהססן.

דימוי כזה הוא בדיוק הדימוי שטראמפ עצמו מנסה בשנים האחרונות להדביק ליריביו-ובייחוד למנהיגי הדמוקרטים אתם הוא נמצא בתחילתה של מערכת בחירות לנשיאות.
יועציו הראשיים במדיניות חוץ וביטחון, ובראשם שר החוץ מייק פומפיו, היועץ לביטחון ג'ון בולטון, וראשת סוכנות הביון המרכזית ג'ינה הספאל, דחקו בו ביום ה' להגיב, לא רק מתוך ההערכה כי אם ארצות הברית לא תגיב על פגיעה במטרה צבאית ישירה שלה, איראן רק תגביר בימים ובשבועות הקרובים את התקפותיה על מטרות אמריקניות ושל בעלי בריתה במזרח התיכון, אלא גם בגלל התוצאות הקשות שתהיינה לחוסר פעולה אמריקנית נגד איראן על מדיניותה של ארצות הברית כלפי, סין, רוסיה וצפון קוריאה.

למרות שלא היה בפעולה הצבאית האמריקנית שיצאה כבר לדרך אקט של פתיחת מלחמה נגד איראן, אלא רק פגיעה באתרי טילים ונ"מ של משמרות המהפכה האיראניים שלקחו חלק בהפלת המל"ט האמריקני, פעולה שמתבצעת כמה פעמים בשנה על ידי חיל האוויר הישראלי בסוריה כאשר אחד ממטוסיו מותקף באש נ"מ איראנית, או סורית,  החליט טראמפ לשמוע בקולם של אנשי משרד ההגנה והדמוקרטים שייעצו לו 'להפחית' deescalate  את עוצמת החיכוך ולא להגבירו.

הניסיון של גורמי ממשל ביום שישי 21.6 לפנות בוקר לומר, שביטול, או דחיית הפעולה הצבאית האמריקנית איננו אומר, כי אתרי הטילים והמכ"ם האיראנים לא יותקפו, נשמעו כמו גמגום שנועד לשמר משהו מכוח ההרתעה האמריקני אשר עכשיו נפגע קשה.

השאלה העיקרית עכשיו היא מה יתרחש מעכשיו ועד 27 ביוני, יום חמישי הבא, תאריך בו איראן הודיעה כי תתחיל להעשיר אורניום לדרגה צבאית שמעל ל-20 אחוז.
בתדרוכים סגורים שקיבלו ביום ה' סנטורים וחברי קונגרס בכירים מאנשי ממשל נאמר להם, כי האיום של העשרת האורניום לדרגה צבאית נחשב בעיני בעלי בריתה של ארה"ב במזרח התיכון ובראשן ישראל וערב הסעודית התפתחות חמורה ומסוכנת יותר מאשר ההתקפות האיראניות הנמשכות על מכליות ועל מטרות אמריקניות, או כאלה שקשורות עם ארצות הברית.
לדברי הסנטורים וחברי הקונגרס שהשתתפו בתדרוכים אלה, אם אכן איראן תממש את האיום שלה ותתחיל לבצע את העשרה האורניום לדרגה צבאית, ארצות הברית, ישראל וערב הסעודית תהיינה מחויבות להפסיק מהלך זה-אפילו באמצעים צבאיים.
במילים אחרות, העימות האמריקני-איראני שהיה צריך להתרחש ביום ה', נדחה בשבוע עד 10 ימים והיא יתרחש במועד מאחור יותר.
מלבד העובדה שאי אפשר לדעת באם דיווחים אלה הם מדויקים, או שהם נועדו לחלץ את הנשיא טראמפ מהתוצאות של החלטתו לעצור את מתקפת התגובה האמריקנית, גם אי אפשר לדעת כיצד טהרן תתנהג במשך תקופת זמן קצרה כזו.
האם האיראנים יחליטו לבוא לקראת הנשיא טראמפ, או כפי שרבים חוששים, הם יגבירו את התקפותיהם על מטרות אמריקניות ושל בעלי בריתה באזור.
בהקשר זה צריך לציין, כי דבריו של ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו מיום ה', כי ישראל, ויחד אתה כל העולם החופשי, צריכה לתמוך בצעדיו של הנשיא טראמפ לעצירת התוקפנות האיראנית-היו מיותרים.           

Print Friendly, PDF & Email