המשמעות של כניסת יחידות הצבא העממי העיראקי ה-PMU לסוריה, והשתתפותן בקרבות ביחד עם הסורים וחיזבאללה

מה מסתתר מאחורי המלל הריק ששמענו השבוע משר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט, וראש אמ"ן האלוף הרצי הלוי ומפקד, חיל האוויר האלוף אמיר אשל, בכנס הרצליה.
שר הביטחון הכריז כי ישראל אינה רוצה ואינה מחפשת מלחמה לא באביב, לא בסתיו, לא בקיץ ולא בחורף.
אין ספק כי מדובר בתפישה אסטרטגית מעמיקה.
הרמטכ"ל אמר, כי לישראל יש אינטרס ברור למנוע העברת נשק לחיזבאללה, וכי היא 'תעשה הכל' כדי למנוע העברת נשק שישמש את הארגון נגד אזרחי ישראל. 'חיזבאללה הוא האיום המרכזי במעגל הראשון שעוטף את ישראל. הוא מפר ברגל גסה את החלטה 1701, הכריז אייזנקוט.
מישהו זוכר שיש החלטה כזו האוסרת על העברת נשק וכוחות מסוריה ללבנון ובחזרה?
את זה אומר הרמטכ"ל, כאשר למעלה ממחצית הכוח הקרבי של חיזבאללה עבר ונמצא כבר בסוריה?
לישראל יש אינטרס שתהיה בסוריה 'ישות יציבה ומתפקדת', ציין הרמטכ"ל.
על איזה ישות יציבה אייזנקוט מדבר על איראן?
מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל התפאר, כי אנחנו מסוגלים להשיג היום תוך 48 שעות, ואולי פחות, את מה שהשגנו במלחמת לבנון ב-2006.  יכול מאוד להיות שהוא צודק. אבל מתעוררות כאן שתי בעיות קטנות.
1. מלחמת לבנון ב-2006 הסתיימה בזה שחיל האוויר הישראלי נכשל להביא להפסקת ירי טילי חיזבאללה על מטרות בצפון ישראל. חיזבאללה שיגר טילים עד הדקה האחרונה לפני שהפסקת האש נכנסה לתוקפה.   
2. שלא כמו ב-2006 חיל האוויר הישראלי איננו הכוח האווירי היחיד הפועל במרחבים האוויריים של סוריה ולבנון. ישנם האמריקנים, הרוסים, האיראנים והטורקים.
יש הרבה מהאירוניה שלאחר דברים אלה, נאלצה ישראל להפעיל בשבת 24.6 את חיל האוויר כדי להפסיק את ירי המרגמות של צבא סוריה לעבר רמת הגולן  מול קוניטרה. לפחות 10 פגזים התפוצצו בשטח ישראל.  
הבעיה העיקרית עם דברים אלה, שכמו ב-2006, בא מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה,  ובתוך מלל הדברים שלו שחלקם הגדול רחוק מהאמת, תמיד נוגע בשאלה האסטרטגית המרכזית.
הפעם נקודה זו היא השתתפותם במלחמה אפשרית עם ישראל  של צבאות נוספים על חיזבאללה.
'האויב הישראלי צריך לדעת' אמר נסראללה ביום ו' בנאום שנשא לציון 'יום ירושלים', 'כי אם הוא יתקוף את סוריה או לבנון…הדבר יפתח את הדלת בשביל מאות אלפי לוחמים מכל רחבי העולם הערבי והמוסלמי, מתימן, עיראק, איראן, אפגניסטן ופקיסטן, שישתתפו בקרב הזה.'    
The Israeli enemy should know that if it launches an attack on Syria or Lebanon,  it would open the door for hundreds of thousands of fighters from all around the Arab and Islamic world to participate in this fight — from Iraq, Yemen, Iran, Afghanistan, Pakistan.
זהו לא איום ריק מתוכן.
מדובר לא בכוחות מתנדבים מוסלמיים שיגיעו, אלא בכוחות של חיילים מוסלמיים שיעיים שכירים הנמצאים כבר בסוריה, ונלחמים בחזיתות השונות בסוריה, תחת פיקודם של קצינים ממשמרות המהפכה האיראנים וחיזבאללה. מספרם של אלה נאמד היום בכ-70,000 חייל.
בשבועיים האחרונים, תוך כדי הקרבות שמנהלים הכוחות האיראנים, הסורים וחיזבאללה, בדרום-מזרח סוריה, חצו את גבול עיראק כשהם נעים לתוך סוריה בפעם הראשונה בשבע שנות המלחמה  יחידות  של 'הצבא העממי העיראקי' PMU-Iraqi Popular Mobilization Units , כאשר הם עוזרים לאיראנים, לסורים ולחיזבאללה להשתלט על מעברי גבול בין עיראק לסוריה.
'הצבא העממי העיראקי' ה-PMU, הוא גוף בעל זהות כפולה.  מצד אחד הוא נחשב היום כחלק אינטגראלי של הצבא העיראקי, אולם מהצד השני הוא חלק אינטגראלי ממערך הכוחות האיראניים והפרו-איראניים עליהם מפקד הגנרל האיראני קסאם סוליימני. מעריכים כי ב-PMU משרתים כ-120,000 חיילים.
הכוחות האלה, שחלקם כבר נמצאים בתוך סוריה,  הם הכוחות שנסראללה מדבר עליהם.
זו איננה סיבה לבהלה. אולם זו בהחלט סיבה לדאגה.
זו הסיבה מדוע כדאי להיזהר מאוד כאשר שומעים הרמטכ"ל אייזנקוט אומר שישראל-כלומר צה"ל ייעשה הכול כדי למנוע העברת נשק לחיזבאללה. ועוד יותר צריך להיזהר מהערכה של אביגדור ליברמן שמבחינת ישראל המלחמה הבאה תלויה בעונות השנה.
אולי צה"ל עושה הכול למנוע העברת נשק לחיזבאללה בלבנון אולם מבחינה טקטית ואסטרטגית מדובר בפעולה משנית שגבר תקופה ארוכה  משפיעה מעט מאוד על כושרו ויכולותיו  המבצעיות של החיזבאללה.
עיקר הכוח הקרבי של חיזבאללה, כ-11,000 חייל נמצאים בסוריה, וכל יום שעובר הם רוכשים יותר ויותר ניסיון ויכולות מבצעיות. בסיסי האימונים והטילים העיקריים שלהם נמצאים היום בסוריה. ומעל לכל, קציני ויחידות חיזבאללה, למדו ולומדים לפעול במסגרות צבאיות גדולות, ביחד עם צבאות גדולים, כמו הצבא הרוסי, משמרות המהפכה האיראניים, ובימים האחרונים עם יחידות ה-PMU.

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות עבור “המשמעות של כניסת יחידות הצבא העממי העיראקי ה-PMU לסוריה, והשתתפותן בקרבות ביחד עם הסורים וחיזבאללה

 • יונ 24, 2017 @ 18:36 at 18:36
  Permalink

  בסופו של דבר נסראללה אמר את הדברים הנכונים ביותר,
  "מאות אלפים ואולי גם מיליוני לוחמים מכל העולם ערבי והמוסלמי ישתתפו במלחמה נגד ישראל"
  לפי דעתי המלחמה הגדולה זה רק עניין של זמן וישראל לא יכולה לסמוך גם לא למצרים -ירדן וסעודיה,
  כמדובר בחלום השמדת ישראל כולם יתאחדו נגדנו ואנחנו צריכים להיות מוכנים לכל תרחיש אפשרי!!!!!

 • יונ 24, 2017 @ 21:18 at 21:18
  Permalink

  Israel needs attack Hezbollah in Lebanon now
  before they're done fighting in Syria & Yemen & Iraq, etc, etc and come back to Lebanon and ready themselves to attack Israel

  The longer Israel waits the harder it is becoming, just think if Israel attacked Hezbollah in Lebanon in 2012 before the Russians joined the war they would of been caught by surprise and both them & Assad would of lost

  Today it's already a completely different story

 • יונ 25, 2017 @ 11:18 at 11:18
  Permalink

  כותב חכם ללא שם!! א.אם הם כל כך חזקים גדולים ומגובים איך זה שעדיין לא ניצחו???
  ב. כותב חכם, אתה לא חושב שלישראל נפל אויב לא חכם במיוחד וזאת הזדמנות לצבא סגור חשבונות ולעזור לאויבי המשטר הסורי כדי לשמור על האינטרסים של ישראל כאשר נזקי הזליגות קרובים לאפס? ישראל לא נאלצה , ישראל ניצלה את המצב!!

 • יונ 25, 2017 @ 15:08 at 15:08
  Permalink

  כמה הבלים במאמר אחד אבל זה בסדר: הרי ברור שצריך לייצר חומרים שיעוררו את הקוראים.
  למשל, נכון שישראל אינה הכוח האוירי היחיד שפועל בגזרה אז איך תסביר את כול התקיפות המוצלחות של חיל האויר באיזור דמשק? האם חילות האויר האחרים זזו הצידה? האם יחידות ההגנה האוירית המשוכללות לא פעלו?
  לחיל האויר במלחמה הבאה לא יהיה דין ולא דיין. כול התשתיות החיוניות של לבנון יתמוטטו: תחנות כוח וחשמל, תחנות הידרו אלקטריות וסכרים, מאגרי דלק וגז, מרכזי תקשורת ושידורים, שום דבר לא יהיה חסין לעומת מידת הרחמים שישראל גילתה ב-2006 הייתי אומר שקצת התקדמנו בכמה תחומים. ולא כדאי לומר יותר מידי בנושא.

 • יונ 25, 2017 @ 15:13 at 15:13
  Permalink

  כל הכתבה באה אכן להפחיד אותנו את הציבור הישראלי
  אני כלל לא מסכים לפרשנות של הכתב
  צריך להבין בפשטות שהמלחמה בינהים בעולם הערבי בסך הכל יעשה טוב לנו והסיבה די פשוטה תנסו לדמיין באיזה מצב כל הצבאות הערבים שמעורבים בלחימה בסורה יהיו בסוף המערכה ? כולם הרי יהיו שבר כלי מי ירצה אחרי כל הסיפור הזה שאת סופו לא רואים כלל לעדין להלחם בנו ????

 • יונ 26, 2017 @ 12:28 at 12:28
  Permalink

  אני לא מבין, ה-PMU לא יכלו להיכנס לסוריה (ופוטנציאלית לאיים על ישראל) כבר קודם לכן, גם כאשר לא היה חיבור יבשתי שיעי בין סוריה לעירק?
  הרי יכלו גם קודם לכן לשלוח חיילים וציודם בטיסות מעירק לשדה התעופה בדמשק או בשדות תעופה אחרים בסוריה.

 • יונ 27, 2017 @ 4:18 at 4:18
  Permalink

  אהלן וסהלן.
  מזלט קטן אחד קטן יכוון אליהם אש בצורות כאלה שהם יושמדו כליל לפני שהם ידעו מה פגע בהם
  אנחנו לא פראיירים יותר והם יודעים את זה

 • יונ 28, 2017 @ 2:33 at 2:33
  Permalink

  יופי אולי פעם אחת ולתמיד נשטח את כל האזור ויהייה שקט!!!
  במלחמה מתנהגים כמו במלחמה, לחייל האוויר ותותחנים יש מספיק כוח להפוך את כל אזור הגבול למגרש חנייה.
  48 שעות ואין נמלה אחת בחיים שם.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות