המתנה שיוסי כהן ראש המוסד הפורש השאיר לישראל ולארה"ב: פגיעה קשה במתקן העשרה בנטאז. פשר הידידות האמיצה עם פומפאו

בדרך כלל שאדם שנפרד מתפקידו, לאחר 38 שנים של הצלחות מוכחות, הוא זוכה להרבה תשבחות ומתנות. אולם ביום שני 31.5, המצב  היה שונה.
בזמן כאשר בתל-אביב  נערכה מסיבת הפרידה של ראש המוסד יוסי כהן, פורסם בווינה במטה הועדה הגרעינית הבינלאומית בווינה ה-IAEA, דו"ח פנימי אשר חשף וסיכם את ממדי הנזק שנגרמו לאתר המרכזי האיראני של העשרת אורניום בנטאנז, בהתפוצצות שאירעה בו ב-12 לאפריל השנה.
זו הייתה אחת המתנות/ההישגים שיוסי כהן השאיר מאחוריו.
לכך כוונו דברי הפרידה שנשא ראש הממשלה בנימין נתניהו כאשר אמר, 'בעניין אחד אתגרתי אתכם  ( המוסד ), ואותך במיוחד – כל הזמן ליזום ולאחוז השור בקרניו. שור נגח, שור מועד, שור ושמו 'איראן'. אמרתי לך יוסי, שהמשימה העליונה שלך היא לבלום ולעכב בכל דרך את הדהירה של איראן לפצצה גרעינית. אני דחפתי מצידי ואתה דחפת מצדך. אינני רוצה ואינני יכול לפרט כאן את כל מה שאנחנו עושים כדי להילחם במשטר האייתוללות שמאיים להשמיד אותנו. מוטב גם בערב הזה, שרוב הדברים הללו, בממלכת הצללים יישארו בצל'
הדו"ח של הוועדה הבינלאומית לאנרגיה גרעינית קובע,  כי מספר הסרקזות שפועלות הוא כיום בנטאנז הוא 20 קסקדות ( קבוצות של סרקזות ) במקום 35 או 37 קסקדות שפעלו לפני ההתפוצצות.
בפרסומים השונים על פעולת החבלה הזו נאמר, כי מטען חומר הנפץ שהתפוצץ הוטמן במפעל הגרעיני כמה שנים לפני ההתפוצצות, וכי המטען הזה הופעל בשלט מרחוק.   
לפי הדו"ח של הוועדה כמות האורניום שאיראן העשירה מאז הפיצוץ במתקן פחת באופן משמעותי. בעוד בדו"ח הרבעוני הקודם צוין כי איראן צברה עוד 525 ק"ג של אורניום מועשר, בדו"ח החדש מוערכת הכמות של האורניום המועשר החדש רק ב-273 ק"ג – הכמות הנמוכה ביותר מאז הדו"ח שפרסמה סוכנות הגרעין באוגוסט 2019.
בדו"ח החדש גם נמתחת ביקורת קשה על השלטונות בטהרן, בעקבות שרידי האורניום שנמצאו בעבר בשלושה מתקנים לא-מוכרזים באיראן. עד היום האיראניים לא פרסמו הסברים על שרידי האורניום האלה.
אבל עם כל זאת, הדו"ח מדגיש, כי מאחר ואיראן החלה באחרונה להעשיר אורניום לדרגה של 60 אחוז, שהיא דרגה העשרה ממנה אפשר כבר לבנות פצצה גרעינית, כמויות האורניום המעושר הנמצאות כיום בידי טהרן, יכולות להספיק לה לבנות בין 3 ל-5 פצצות גרעיניות.
במילים אחרות, פעולות המוסד הישראלי הצליחו רק להאט את קצב הפיתוח הגרעיני האיראני אבל לא להפסיקו כליל.
בין המוזמנים למסיבת הפרידה של יוסי כהן, היה גם ידידו וחברו האישי, מייק פומפאו, מי שהיה ראש סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב ה-CIA, ולאחר מכן שר החוץ האמריקני בתקופת הנשיא דונלד טראמפ.
סיפור הידידות האמיצה בין פומפאו לכהן , הוא לא פחות, ובמובנים רבים, אפילו דרמטי יותר מהנושא הגרעיני.
שני האישים מצאו דרך לתאם ביניהם את מדיניות המעצמה הגדולה ביותר בעולם במזרח התיכון, עם המדיניות של ישראל הקטנה. התיאום בין השניים היה כל כך הדוק, עד ששיתוף הפעולה המבצעי בין שניהם, הפך להיות הגורם המרכזי במדיניות החוץ האמריקנית באזור וגם במקומות רבים אחרים בעולם. היו תקופות בהן התיאום בין פומפאו וכהן היה יומיומי, ולפעמים אף יותר מזה, כאשר כל צד מבצע את חלקו בהחלטות אשר השניים קבלו במגעיהם.
לתופעה הזו אין ולא היה אח ורע בהיסטוריה הצבאית והמדינית של שתי המדינות.


Print Friendly, PDF & Email