המתקפה של ISIS על קירקוק התפשטה לערים בסביבה


( הגנרל הכורדי מריאוון מוחמד  Gen. Mariwan Mohammed.
)
המתקפה של ISIS על העיר קירקוק, שהחלה ביום ו', התפשטה בשבת 22.10, היום השני להתקפה, לערים מסביב לקירקוק.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כוחות של ISIS התקדמו בשני צירים דרומית לקירקוק. כוח אחד נכנס לעיר העיראקית לאיילאן  Laylan, המרוחקת כ-21 ק"מ  מקירקוק. כוח שני תפס את צומת הכבישים מס' 2 , כביש מס' 3, וכביש מס' 24. תפיסת הצומת הזאת על ידי כוחות של ISIS  מתנתקת את קירקוק מבגדאד.

עוד מוסרים המקורות שלנו, כי העיראקים והכורדים ביקשו עזרה מחיל האוויר האמריקני בתקיפת אנשי ISIS. חיל האוויר האמריקני החל ביום שישי לפנות ערב להפציץ מטרות של ISIS בתוך קירקוק. בעיקר הופצצו גגות של בניינים גבוהים בהם התבצרו צלפים של ISIS.
בשבת תקפו מטוסים האמריקנים את הכוחות של ISIS  שנכנסו ללאיילאן  Laylan, ואת הכוחות של המדינה האיסלמית שנעו בכבישים דרומית לקירקוק.
כוחות של ISIS עדיין שולטים (נכון לשבת 22.10 בצהרים) לפחות בחמש שכונות של קירקוק, ובמספר מבנים במרכז העיר, ביניהם בנין הממשלה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי  הכורדים החישו לקירקוק את היחידה מיוחדת שלהם ללוחמה בטרור. מקורות כורדיים אמרו בשבת, כי ההתקפה של ISIS על קירקוק היא הראשונה בסדרה של התקפות דומות על ערים נוספות בעיראק, וכי התקפות אלה יכולות להתפשט גם לערים באירופה.
.כל הידיעות ממקורות עיראקים וכורדים, כאילו כל התוקפים נהרגו או ברחו, הן ללא בסיס.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי אנשי ISIS מקבלים תגבורות ותחמושת משני מקורות עיקריים תאים רדומים של ארגון הטרור שישנם כמעט בכל עיר, ומאוכלוסיה  סונית המתגוררת באזורים אלה.
ביום שישי 21.10 עם התחלת התקפת ISIS על קירקוק דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה  את הדברים הבאים: 
עד כמה האופנסיבה האמריקנית-עיראקית-כורדית לכיבוש העיר מוסול מידי ISIS, עומדת להיות ממושכת ומלאת תהפוכות, והניצחון על כוחות ארגון הטרור האיסלמי עליהם מפקדים גנרלים עיראקיים בעלי ניסיון קרבי של עשרות שנים לא יושג כל מהר, אפשר היה להיווכח ביום שישי 21.10 לפנות בוקר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי טעות אסטרטגית קשה של הגנרלים האמריקנים, העיראקים והכורדים, אשר מנהלים את המתקפה על מוסול אפשרה ל-ISIS לפתוח באופנסיבה מול עיר הנפט הכורדית-עיראקית קירקוק.
בכך פתח ISIS חזית שנייה בעורפם של הכוחות התוקפים.

קירקוק נמצאת 174 ק"מ דרומית-מזרחית למוסול, ובסך הכל 230 ק"מ מהבירה העיראקית בגדאד.
בהתקפה  על קירקוק מאיים ISIS גם על בירת  ה-KRG, האטונומיה הכורדית העצמאית-אירביל Erbil ועל עורפם של הכוחות הכורדים התוקפים בביבות מוסול.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי על קירקוק ועל שדות הנפט שמסביבה, הגן כוח גדול של הצבא הכורדי הפשמרגה peshmerga.  הכוח מנה 11,000 חיילים בפיקודו של הגנרל הכורדי מריאוון מוחמד  Gen. Mariwan Mohammed.
הפיקוד האמריקני-עיראקי-כורדי של ההתקפה על מוסול החליט ביום ד' 19.10,כי הם זקוקים לכוח הכורדי הזה כדי לזרז את ההתקפה על מוסול.
לכן ניתנה לו הראה לכוח לנוע העיר Khazar חאזאר הנמצאת כ-40 ק"מ מזרחית למוסול ולהצטרף שם לכוחות התוקפים את העיר.
למרות כל הלוויינים, המל"טים, ומטוסי התצפית האוספים מידע על המתרחש בשטח, רובם אמריקנים, אף גורם צבאי או מודיעני של כוחות הקואליציה לא שם לב לכך כי ISIS מרכז בחשאי כוחות  בעיר חואייג'ה  Hawija הנמצאת בסך הכל מרחק של 57 ק"מ מזרחית  מקירקוק.
המקורות שלנו מוסרים, כי חלק מהלוחמים של ISIS, עליהם דווח בתקשורת המערבית והעיראקית כאילו הם ברחו ממוסול הגיעו  לחואייג'ה  Hawija.  כאשר מפקדי ISIS הבחינו כי הכוח הכורדי עזב את קירקוק והיא נשארה ללא הגנה, הם תקפו את העיר.
מהתמונות המגיעות ביום ו' מהעיר, אפשר לראות כי שוטרים לוחמים כורדיים שאינם לובשים מדים, ובידיהם כלי נשק מעטים  מנסים להדוף את ההתקפה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי לא מדובר במתקפת טרור אחת. מדובר בשלב ראשון של המתקפה של ISIS על קירקוק שתימשך בשעות ובימים הבאים. 

Print Friendly, PDF & Email