ה`ניו יורק טיימס` מדרום לבנון: לא נשאר דבר מהדיבורים וההבטחות על ביצוע החלטה 1701. כוחות האו"ם אינם יכולים לעשות דבר, אפילו לא לעצור משאית מלאה בטילים. החיזבאללה ממשיך להתחמש ולפעול לאורך קו הגבול.

לקראת הנסיגה הסופית של צה"ל מלבנון מדווח `הניו יורק טיימס` כי חודש לאחר שהפסקת האש נכנסה לתוקפה ולאחר ש-5000 חיילים אירופאים הגיעו לשרת במסגרת כוח יוניפ"יל בלבנון, הם מגלים שהם יכולים פחות ופחות לבצע פעולות צבאיות אשר נמסר עליהן בפומבי. מפקדי הכוחות מגלים שהם אינם יכולים להקים מחסומי דרכים, לערוך חיפושים במכוניות, בבתים, בעסקים, או משרדים לבנוניים. אם לדוגמא, כותב `הניו יורק טיימס`, חיילי יוניפי"יל הבחינו במשאית מלאה טילים, הם אינם יכולים לעצור אותה. עתה מתברר כי כל הפרטים שמסרו מזכיר האו"ם קופי אנאן, שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, ראש הממשלה אהוד אולמרט, שרת החוץ ציפי ליבני, ושר הביטחון עמיר פרץ, על פעולות כוח או"ם בלבנון, היו פשוט לא נכונים. כל מה שכוח האו"ם יכול לעשות הוא לדווח לקציני צבא לבנון מה שעיני חייליו רואות, ולא שום דבר אחר. ה`ניו יורק טיימס` ממשיך ומתאר את המצב האמיתי בדרום לבנון ואומר כי מפקדי כוח האו"ם חוזרים כל היום באוזני החיילים כמו מנטרה את המשפט הבא: `כל מה שאתם יכולים לעשות הוא לכבד את הריבונות הלבנונית הנתמכת על ידי הצבא הלבנוני`. `עליכם לעשות רק מה שהשלטונות הלבנונים מבקשים מאתכם`.
The job of the force, and commanders in the field repeat this like a mantra, is to respect Lebanese sovereignty by supporting the Lebanese Army. They will only do what the Lebanese authorities ask.
ה `ניו יורק טיימס,` כותב כי לא נשאר דבר מכל הדיבורים הרמים של שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס ומזכיר האו"ם אנאן, שאמרו כי החלטה 1701 של מועצת הביטחון תאפשר כי כוח האו"ם יהיה כוח חזק ופעיל robust. הלשון הדיפלומטית בה משתמשת החלטת מועצת הביטחון השאירה בכוונה את הביצוע ב ידי צבא לבנון, ועד עתה נראה כי צבא זה איינו מתכונן לעשות דבר. `נמוגו הציפיות שכוח האו"ם יפרק את חיזבאללה מנשקו, ירסן את פעולותיו, או יחפש אחר מצבורי נשק`. מפקדי הכוח, מדווח העיתון, אומרים עתה בגלוי, `כי זה לא תפקידם.` הדיווח של `הניו יורק טיימס` מאשר את הדיווחים של מקורות תיקדבקה כי גם לאחר המלחמה בלבנון נמשכת אמירת אי האמת גם על ידי הממשלה וגם על ידי צה"ל לגבי המצב האמיתי לאורך גבול לבנון ישראל. קצין בכיר בצה"ל אמר ביום ב` 25.9 בלילה, `כי אין בשטח פעילות של חיזבאללה`. המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מדווחים כי `אין פעילות של חיזבאללה`, משום שכוח יוניפ"יל איננו מדווח על פעילות כזו, אבל המצב האמיתי בשטח הוא שונה לחלוטין. בימים האחרונים הגביר החיזבאללה את קצב ההפגנות שלו לאורך גדר הגבול בין לבנון וישראל ואת ידויי האבנים על סיורים של צה"ל. מי שנוסע היום לאורך גדר הגבול יכול לראות בבירור במשך כל שעות האור במשך היום קבוצות קבוצות של עשרות אנשי חיזבאללה העומדים עם דגלי חיזבאללה ולבנון בדיוק במקומות בהם היו מוצבי חיזבאללה. במילים אחרות, כמו לפני 6 שנים, בשנת 2000, מתחיל חיזבאללה להשתלט בחזרה על אזור הגבול, תחת חסות כוחות האו"ם. לפי התיאור `שהניו יורק טיימס` מוסר, גם אם מחר החיזבאללה יחליט להציב נשק על קו הגבול כוח יוניפ"יל לא ייעשה דבר כדי לעצור פעולה זו. כן מדווחים המקורות שלנו כי מצבורי הנשק של חיזבאללה בכפרי הדרום חוזרים ומתמלאים בחזרה באמצעות משלוחים שמגיעים ממרכז ומצפון לבנון. עד עתה הצליח החיזבאללה לחדש ולהציב בדרום כ-20 אחוז מכמות הטילים שהוא ירה במלחמה. במילים אחרות בחודש הימים מאז שהפסקת הנשק נכנסה לתוקפה הגיעו לדרום לבנון 1000 טילים חדשים.

Print Friendly, PDF & Email