הניסוי האיראני בטיל  עם ראשי חץ מתפצלים 'חוראמשאהר', ותקיפת הטילים בסוריה הם שלב חדש במלחמת הטילים ישראל-איראן

הטיל האיראני הבליסטי לטווח בינוני המסוגל לשאת ראשי חץ מתפצלים, כולל ראשי חץ גרעיניים, ששר החוץ האמריקני מייק פומפיו חשף, בשבת 1.12, כי איראן ערכה ניסוי בשיגורו, הוא הטיל 'חוראמשאהר'  Khorramshahr ballistic missile, כך מוסרים המקורות הצבאיים של תיקדבקה. המקורות שלנו מציינים, כי הטיל שוגר בהצלחה, ביום שישי 30.11, מאתר ניסויים בדרום-מזרח איראן ופגע במטרות שנקבעו לו במערב איראן.
מדובר בגרסה מתקדמת של הטיל הבליסטי, אשר הטווח שלו קוצר לבין 1,800 עד 2,000 ק"מ, כדי שיכול לשאת למטרה מספר של ראשי חץ מתפצלים קונבנציונליים, או ראש/י חץ גרעיני.
האיראנים עובדים על פיתוח טיל שיוכל לשאת כמה ראשי חץ גרעינים.
שר החוץ האמריקני פומפיו שהגדיר את הניסוי האיראני 'כהפרה של ההסכם הבינלאומי על התוכנית הגרעינית האיראנית', דרש מטהרן להפסיק את הניסויים האלה.
אולם כבר ביום א' 2.12, דחתה איראן את דבריו של פומפיו כאשר דובר משרד החוץ האיראני בחרהם קאשמי Bahram Qasemi אמר, כי 'תכנית הטילים האיראנית היא הגנתית מטבעה, וכי אין שום החלטה של מועצת הביטחון האוסרת על איראן לבצע ניסויים בתכנית הטילים שלה'.  Iran’s missile programme is defensive in nature… There is no Security Council resolution prohibiting the missile programme and missile tests by Iran.
הטיל 'חוראמשאהר' הוא פיתוח איראני של הטיל הבליסטי לטווח בינוני הצפון קוריאני וואסונג North Korea's Hwasong-10. האירנים ערכו ניסוי ראשון בשיגור הטיל לפני כמעט שנתיים, בינואר 2017. ב-22 לספטמבר שנה שעברה (2017), הציגו האיראנים לראשונה את הטיל במצעד בטהרן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עצם שיגור הטיל עם ראשי חץ מתפצלים, מהווה איתות של טהרן לארצות הברית ולישראל, כי איראן לא תהסס מלשגר את הטיל אל מטרות אמריקניות וישראליות במזרח התיכון, באם היא, או בעלי הברית שלה כמו חיזבאללה, יותקפו, או שהלחץ הכלכלי עליה בגלל הסנקציות האמריקניות החדשות, יביא אותה למצב של התמוטטות כלכלית, שבעקבותיה תבוא התמוטטות פוליטית.
עצם העובדה שאיראן ערכה ניסוי בטיל בליסטי בעל ראשי נפץ מתפצלים, מהווה הכנסת גורם צבאי אסטרטגי בעל משמעות חדשה בעימות המתחולל עכשיו בין ארצות הברית, איראן, ישראל, סעודיה ואיחוד נסיכויות הנפט ה-UAE באזור.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי עריכת הניסוי בשיגור הטיל התרחשה רק במקרה יום אחד לאחר תקיפת טילי הקרקע-קרקע הנרחבת בסוריה, שיוחסה לישראל, ביום חמישי בלילה 29.11. לפי מקורות זרים ישראל השתמשה בתקיפה זו בטיל ארטילרי לטווחים בינוניים שעד 500 ק"מ- 'לורה' LORA.
המקורות שלנו מדווחים, כי לאיראנים ולמיליציות השיעיות הפרו-איראניות וחיזבאללה, היו בהתקפה זו 30 הרוגים ועוד עשרות פצועים.
למרות המקריות שהתפתחויות אלה, גם תקיפת טילי הקרקע-קרקע המיוחסים לישראל, וגם הניסוי בשיגור הטיל האיראני 'חוראמשאהר', התרחשו תוך זמן קצר של 48 שעות, הדבר מצביע על כך, כי העימות הצבאי בין ישראל לאיראן לא רק שעלה בסוף השבוע האחרון מדרגה, אלא שהוא עובר מהתמודדות אווירית, להתמודדות בטילים בליסטיים חדשים של שני הצדדים לטווח בינוני.  

 

Print Friendly, PDF & Email