הניסיון האיראני להפיל מל"ט אמריקני, תגובה לתקיפת ישראל את מפעל הנשק בסודן

שר ההגנה האיראני אחמד וואחידי Maj. Gen. Ahmad Vahidi, אישר ביום ו' 9.11, את הודעת הפנטגון, כי שני מטוסי קרב איראניים מדגם  SU-25s פתחו באש ב-1 לנובמבר על מל''ט אמריקני מדגם 'פרדטור'  MQ1 Predator, לא חמוש, שטס במשימת איסוף מול חופי איראן.
וואחידי אמר, כי איראן תשתמש 'בכל יכולותיה' Iran will use all its capabilities, כולל המוסדות הבינלאומיים, כדי להמשיך ולעקוב אחר הנושא.
בניגוד להודעת הפנטגון, שאמרה כי המל''ט טס בעת התקרית מחוץ למרחב האווירי האיראני, אמר וואחדי כי המל''ט הותקף לאחר שנכנס לתחום האווירי של איראן. כלי הטייס האמריקני לא נפגע בהתקפה והוא חזר לבסיסו.
זו הייתה הפעם הראשונה שכלי טייס אמריקני הותקף במפרץ הפרסי על ידי איראן במטרה להפילו.

המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי זו גם הייתה הפעם הראשונה שמטוסי קרב איראניים השייכים לחיל האוויר של משמרות המהפכה האיראנים תקפו ישירות כלי טיס אמריקני.
עד עתה לא היה ידוע כי מטוסי קרב איראניים מסוגלים להפיל מל''ט אמריקנים, וכי טייסים איראניים אומנו במיוחד למשימות כאלה.

לפני 11 חודש ב-4 לדצמבר 2011,הצליחו האיראנים להנחית מל''ט חמקן אמריקני סודי RQ-170 Sentinel  בשטחם והשתלטו עליו. המקורות שלנו מוסרים, כי לא רק שהאמריקנים אינם מוכנים להודות עד היום כי יחידות לוחמת סייבר איראניות השתלטו והנחיתו את המל''ט האמריקני בשלמותו בתחום איראן, אלא גם אינם מזכירים כלל כי מומחי מלחמת סייבר סיניים השתתפו בפעולה האיראנית הזאת.
אם האיראנים היו מצליחים להפיל את ה'פרדטור'  MQ1 Predator, הייתה זו הפעם השנייה תוך שנה אחת שהם היו מצליחים להפיל ולהשתלט על שני מלטים אמריקנים ועל ציוד המודיעין שהם נשאו.
הפעולה הצבאית האיראנית הפתיעה את ממשל אובמה, משום שהנשיא ויועציו משוכנעים, כי וושינגטון וטהרן הולכות לקראת סיבוב של שיחות מכריעות בנושא הגרעין, וגם בנושאים מזרח תיכוניים אחרים-כמו המלחמה בסוריה. ההנחה בוושינגטון היא כי איראן לא תהייה מעוניינת ערב פתיחת השיחות להגביר את המתיחות הצבאית שבין המדינות.
אולם המקורות המודיעיניים והאיראניים של תיקדבקה מציינים, כי להנהגות המדיניות והצבאיות האיראניות יש קו מחשבה שונה ואפילו נוגד מזה של ממשל אובמה, ממנו האמריקנים מתעלמים.
איראן מוכנה להתחיל בשיחות, אולם היא איננה מתכוונת לכך כי השיחות האלה תהיינה 'קצרות' –קרי לא יותר משלושה חודשים כפי שממשל אובמה מתכוון, כפי שהמקורות שלנו בוושינגטון דיווחו על כך בלעדית ביום ה' 8.11. האיראנים נערכים לכך למשוך את השיחות על פני תקופה ארוכה יותר.
האיראנים גם אינם מוכנים לכך כי בעוד ארה''ב מנהלת אתם מו''מ, תמשיך ישראל לתקוף בחשאי, מבלי להודות בכך, מטרות צבאיות איראניות במזרח התיכון.

איראן וסודן טוענות כי ב-24 לאוקטובר תקפו מטוסי קרב ישראליים את קומפלכס התעשייה הצבאית הסודנית Yarmouk Comlex ליד חרטום, והרסו שם מפעל לייצור טילים איראניים.
טהרן הודתה בזה כי במפעל זה היו מהנדסים איראניים. ישראל אף פעם לא לקחה אחריות ולא הודתה בתקיפה זו. לא ישראל ולא איראן אף פעם לא אמרו אפילו מילה אחת על כך כי בהתקפה  על מפעל הנשק בחרטום נהרגו כמה ממומחי הטילים האיראנים שעבדו בו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם אכן ישראל תקפה את המפעל, הרי שתקיפה זו נערכה בזמן שכוחות צבא אמריקנים וישראלים פתחו (ב-17 לאוקטובר), בתרגיל ענק נגד טילים בליסטיים  Austere Challenge 2012, בו ארה''ב הפעילה את כל יכולות המכ''ם המתקדמות ביותר שלה במזרח התיכון ובאירופה, כולל תחנת המכ''ם  X-Band, המוצבת בנגב. האיראנים יוצאים מתוך הנחה, כי לא ייתכן שוושינגטון ומפקדי הצבא האמריקנים במזרח התיכון ובתרגיל נגד טילים, לא ידעו  מראש על התקיפה הישראלית.
במשך חודש ספטמבר הודיעה טהרן פעמיים, כי אם ישראל תתקוף מטרות איראניות, איראן תגיב בתקיפתה מטרות אמריקניות.
ב-3 לספטמבר, אמר זאת מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. 'התגובה (האיראנית), לא תהייה רק בתוך שטחה של ישראל'. 'בסיסים אמריקנים בכל האזור יהפכו להיות מטרות עבור האיראנים.' אמר נסראללה. ציטוט המקור: The response will not be just inside the Israeli entity – American bases in the whole region could be Iranian targets
ב-23 לספטמבר חזר על אזהרה זו, מפקד חיל האוויר והחלל של משמרות המהפכה  האיראנים גנרל אמיר עלי חאג'יזאדה Gen. Amir Ali Hajizadeh.
ב-1 לנובמבר, מימשו האיראנים את איומם ותקפו מטרה אמריקנית, בתגובה לתקיפה הישראלית בסודן.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות