הניצחון האיראני בסוריה, מחזק את האפשרות כי איראן תמשיך להחזיק באופציה גרעינית

ביום חמישי 29.3, מיד לאחר פגישתם של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, וראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, הושם באתר האינטרנט של חמנאי, המשפט הבא:  'חמנאי אמר לארדואן, שאיראן מתנגדת בחריפות לכל מעורבות זרה בסכסוך בסוריה, והיא (איראן) תגן על דמשק, כדי שהיא תוכל להמשיך ב'התנגדות' לישראל. ציטוט המקור: Khamenei told Erdogan that Iran strongly opposes any foreign intervention in Syria's conflict and will defend Damascus so it can continue resistance against Israel.
שתיים עשרה שעות לאחר מכן, ביום שישי 30.3, שפך מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה אור על דברים אלה. בנאום שנשא אמר את הדברים הבאים: 'ההכרעה בסוריה כבר נפלה'. 'לא מדובר יותר על התערבות צבאית'. 'לא מדובר יותר על חימוש האופוזיציה'. 'לא מדובר יותר על הפלת המשטר'.
בשבת 31.3, חזרה על דברים אלה ממשלת דמשק. דובר משרד החוץ הסורי ג'יהאד מאקדיסי Jihad Makdisi, אמר: 'הקרב להפיל את המדינה (כלומר, את בשאר אסד ושלטונו), הסתיים, והחל הקרב לייצב את המצב ולנוע לקראת סוריה חדשה'. ציטוט המקור:  The battle to topple the state is over, and the battle to solidify stability… and move on towards a renewed Syria has begun.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי התוכן של הצהרות איראניות-סוריות-חיזבאללה, משתקף גם בשטח.
בעוד כלי התקשורת הישראלים הם בין היחידים הממשיכים לפרסם את ההודעות על 'הניצחונות' ועל 'הפעולות' של  המורדים שלא היו ולא נבראו, מה שנשאר מהפעילות הצבאית של המורדים הסוריים, מלבד כמה כיסים בודדים בחומס ואידליב, נדחק מהערים הסוריות הגדולות לעיירות הקטנות. הצבא הסורי, בעזרה צבאית ומודיעינית איראנית ורוסית, הצליח לדחוק את המורדים הסוריים מהערים הסוריות הגדולות, אל הפריפריה הכפרית , שם הם יימצאו תמיכה מועטה, אם בכלל, ויתקשו לפעול לאורך זמן.
במלים אחרות, מול ארצות הברית, טורקיה, סעודיה, איחוד נסיכויות הנפט הערביות וקטאר, שתמכו במורדים הסוריים, במטרה להפיל את אסד ולמוטט את הציר האיראני-סורי-חיזבאללה, יצאה איראן מהקרב הזה וידה על העליונה, כשהיא לא רק מצליחה לשמר את הציר הזה, אלא לחזק אותו.
עתה ברור יותר מכל, כי הנשיא אובמה אשר ביסס את מדיניותו לעצור את הגרעין האיראני, על שני מהלכים עיקריים, האחד לבודד את איראן, באמצעות מיטוט הציר האיראני-סורי-חיזבאללה, והסנקציות הפיננסיות ואמברגו הנפט נגד איראן, נכשל במדיניות לעצירת הגרעין.
לא רק ציר הכוח המרכזי האיראני במזרח התיכון התחזק, אלא גם עכשיו ברור, כי אם אובמה ירצה להשיג הישגים כלשהם בשיחות הגרעין בין שש המעצמות ואיראן הנפתחות ב-13 באפריל, הוא יצטרך להתחיל להסיר בהדרגה את הסנקציות על איראן.
את זה הבין טוב מאוד שליחו של אובמה אל חמנאי, ראש ממשלת טוריקה טאייפ ארדואן, שבעוד הוא חותם על שורה הסכמים כלכליים עם איראן אשר יביאו את היקף הסחר בין איראן  לטורקיה לשיא של 35 מיליארד דולר בשנה, נמסרה ביום ו' הודעה באנקרה, כי טורקיה תקצץ את קניות הנפט האיראניות שלה ב-20 אחוז.
מצד אחד מרצה ארדואן  את אובמה, בצעד שאין לו כל משמעות, מכיוון שבמוקדם ובמאוחר וושינגטון תצרף את טורקיה לרשימת 12 המדינות אותן שחררה כבר ב-20.3, מהטלת אמברגו נפט על איראן, ומצד השני הוא פורץ את כל הסנקציות הכלכליות שארה''ב הטילה על איראן, ומעמיד לרשות הכלכלה האיראנית את מערכת הבנקאית הטורקית לביצוע העסקות הפיננסיות להן היא זקוקה.
זו הסיבה מדוע ההודעה מיום שישי 30.3 של הבית הלבן, כי הנשיא אובמה הורה על הפעלת סנקציות על בנקים זרים ומוסדות פיננסיים הרוכשים נפט מאיראן דרך הבנק המרכזי האיראני ה-CBI, וכי בממשל הגיעו למסקנה שאין מחסור בכמויות נפט גולמי בשוק העולמי, וסנקציות חדשות אלה לא יעלו את מחירי הנפט, אין לה שום ערך מעשי, מלבד עשיית שריר תעמולתי אמריקני.
פקידים טורקיים בכירים שנלוו אל ראש ממשלתם ארדואן, בעת ביקורו בטהרן ובמשאהד, מתארים את הטון בו נקטו אנשי הצמרת האיראנים, החל במנהיג חמנאי, הנשיא אחמדינז'אד, יו''ר המג'ליס לאריג'אני, כטון של מנצחים המכתיבים את התנאים ולא להיפך'.
הסימן הבולט ביותר לכך היה ביום ה' 29.3 במשאהד, כאשר מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, הקשיב בסבלנות לשדר של אובמה, (ישנם מקורות טורקיים המדברים על איגרת של אובמה לחמנאי), שארדואן הביא לו מאומבה.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים, כי חמנאי לא ענה אפילו במילה אחת על שדר נשיאותי אמריקני זה. במילים אחרות, האייטוללה חמנאי ימשיך לא לענות לשדר האמריקני, עד פתיחת שיחות הגרעין ב-13 באפריל, ואולי גם אז לא תהייה עדיין שום תשובה איראנית ברורה.   
זו הסיבה מדוע נסיעתה של שר החוץ האמריקנית הילארי קלינטון לסעודיה, ביום שישי ושבת  31.3-30, המוצגת כאילו נועדה לשכנע את הסעודים ליצור חזית אמריקנית-סעודית  נגד איראן וסוריה, נועדה לכישלון.
המלך עבדאללה אמר לקלינטון, כי כל האחריות על הכישלון בסוריה מוטלת ישירות על כתפי ממשל אובמה, שסירב לדרישות הסעודית לחמש את המורדים, ולהקים בסוריה אזורי ביטחון מוגנים, בהם המורדים באסד יקבלו הגנה אווירית וקרקעית מפני כוחותיו של אסד.
האשמות סעודיות אלה מול ארה''ב  נשמעו גם בהודעה הסעודית משבת 31.3, בהן נאמר כי קלינטון תיפגש בשבת אחה''צ פגישה עם חברי מזכירות ארגון ההגנה של מדינות המפרץ הפרסי ה-GCC, שהיא הפורום של שרי החוץ של הארגון.
המזכיר הכללי של ה-GCC, אחמד אל-קאעבי  Ahmed Al-Kaabi אמר, כי הפגישה הזו מתכנסת כאשר 'ערב הסעודית וקטאר קוראת לנקוט עמדה ריאלית, שפירושה חימוש המורדים, והקמת אזורי ביטחון מוגנים בתוך סוריה, מהיכן שהאופוזיציה הסורית תוכל לפעול'. ציטוט המקור:Saudi Arabia, along with fellow Gulf nation Qatar, has called for a timely approach, including arming the rebels and carving out a safe haven inside Syria from where the opposition can operate.
אולם מול דרישה סעודית זאת עומד עתה איומו של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי יום חמישי 29.3 שאמר, כי 'איראן תגן על דמשק, כדי שהיא תוכל להמשיך ב'התנגדות' לישראל'.
במילים אחרות, אם קלינטון תקבל את הדרישות הסעודיות, לגבי חימוש המורדים הסורים, והתערבות צבאית מערבית בסוריה, השיחות הגרעיניות של שש המעצמות עם איראן ב-13 באפריל, לא יתקימו.
גם נסיעתה של קלינטון ביום א' 1.4 לאיסטנבול, כדי להשתתף בוועידה מס' 2, של 'ידידי סוריה', תהייה לא יותר מאשר כיסוי תעמולתי למצב האמיתי הקיים בסוריה, בו בשלב זה של האירועים האייטוללה עלי חמנאי, בשאר אסד, וחסן נסראללה, יצאו לאחר שנה של קרבות קשים וידם על העליונה, גם מבחינה צבאית, וגם מבחינה מדינית.
התפתחויות אלה  מהוות גם שדר מאוד ברור, לכל המנהיגים הישראליים, החל מראש המוסד לשעבר מאיר דגן, השרים משה יעלון, בני בגין, דן מרידור, והמנהיג החדש של 'קדימה' שאול מופז, אשר מציעים להשאיר את ההובלה בנושא הגרעיני האיראני לידי ממשל הנשיא באראק אובמה.
בימים האחרונים אפשר היה לראות בבירור לאן מדיניות אמריקנית זו מובילה. גם לחיזוקה של איראן, וגם להשארת הנשק הגרעיני בידיה.  
   

Print Friendly, PDF & Email