הניצחון הגדול של סוריה וחיזבאללה. כבשו את מרכז העיר קוסייר. נפתחה הדרך להעברת נשק מסוריה ללבנון

בעוד בישראל נמשך ביום א' 19.5 הוויכוח, אם צה''ל צריך לפעול להשארתו, או הפלתו של אסד מהשלטון, וראש הממשלה בנימין נתניהו אומר בפתח ישיבת הממשלה ביום א' 20.5, כי ישראל תמשיך לפעול למניעת נשק מתקדם מסוריה לחיזבאללה, עשו אסד וחיזבאללה צעד מכריע להבטחת הישארותו בשלטון, והבטחת העברת נשק מתקדם מאיראן וסוריה לחיזבאללה.
כוחות צבא סוריים ושל חיזבאללה פרצו לאחר שבועיים של מצור למרכז העיר האסטרטגית קוסייר Qusair השולטת על הדרכים בין אזור הרי הרמל Hermel שבבקעת הלבנון לעיר הסורית חומס שבמרכז סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מציינים כי כיבוש העיר נותן לאסד ולצבאותיו את ארבעת היתרונות הבאים:
1. נותקו ערוצי ודרכי הקשר העיקריים של המורדים בסוריה מלבנון ואליה. ערוצים אלה היו מאפשרים למורדים לקבל מלבנון, בייחוד מגורמים ערביים כמו סעודיה, קטאר, ואיחוד הנסיכויות ה-UAE, לוחמים, נשק, וכספים.
2. כאשר שלושה רבעים של העיר חומס נמצאים כבר בידי המורדים, ונפילתה המוחלטת של קוסייר ליד הצבא הסורי וכוחות חיזבאללה היא בלתי נמנעת, מדובר בתבוסה של המורדים באחת מהנקודות האסטרטגיות החשובות ביותר של המרד הסורי-קרי מרכז סוריה. עתה הצבא הסורי שולט בכל הדרכים הראשיות המובילות מדמשק, לחומס, ומשם לחלאב.
3. עם כיבושה של קוסייר, מקור האספקה היחיד שנשאר למורדים הסוריים, היא טורקיה.
בפגישתם של הנשיא אובמה וראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, ביום חמישי 16.5, בוושינגטון, שם ארדואן שינה לפתע את גישתו למורדים, ובמקום למלא את הבטחותיו הפומביות לדרוש מאובמה הקמת אזורי חיץ אסורים לטיסה בחלקים בסוריה שנועדו להגן על המורדים מפני חיל האוויר הסורי, החל תומך בכינוס הוועידה הבינלאומית שמארגנות מוסקבה וושינגטון לפתרון המלחמה, המורדים יודעים כי הערוץ הטורקי הולך ונסגר לפניהם.
וועידה כזו לא רק שתצליח רק באם תמצא נוסחה אמריקנית-רוסית-איראנית-חיזבאללה, בעד השארת אסד בשלטון, אלא פירושה הצרת צעדיהם של המורדים בטורקיה, ועצירה איטית והדרגתית של משלוחי הנשק אליהם מטריטוריה טורקית, כדי לאלצם לקבל נוסחה זו, שעבורם היא הכרה במפלתם במלחמה.

במילים אחרות, בשלב זה נראה כי הוויכוח במערכת הביטחון ובצה''ל על המשך שלטונו של אסד, הוא מאוחר, והוא מפגר אחר ההתפתחויות בשטח.
4.
בעוד שכיבוש קוסייר חוסם את דרכי אספקת הנשק למורדים הסוריים, הוא פותח את הדרך בפני זרימה של נשק סורי-איראני מתקדם מסוריה ללבנון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי היותה של קוסייר מול אזור הרי הרמל בלבנון, שם מצויים המתקנים תת-קרקעיים מאגרי הטילים של חיזבאללה, מאפשרת עתה לאסד למלא את הבטחתו לאיראנים להעביר נשק זה ללבנון, תמורת העזרה הצבאית שכוחות חיזבאללה מגישים לו במלחמה.
אם ראש הממשלה נתניהו התכוון ברצינות בדבריו בפתיחת ישיבת הממשלה ביום א', כי ישראל לא תאפשר העברת מערכות נשק באלה לידי חיזבאללה, עומדות לפני ישראל 3 האופציות הצבאיות הבאות:
א. למנוע ניצחון מוחלט של כוחות צבא וחיזבאללה בקוסייר. התערבות ישראלית כזו, פירושה פריצת מלחמה בין ישראל, סוריה וחיזבאללה, אפשרות ההופכת אופציה זו ללא מעשית.
ב.
הפצצת שיירות הנשק שיחלו לנוע מסוריה לחיזבאללה מלבנון.
הסורים שלמדו כבר את הלקח מהפצצות חיל האוויר על שיירות נשק כאלה, פיתחו שיטות חדשות להעברת הנשק. בעיקר מדובר על העברת הנשק שחלקו מפורק על ידי קבוצות מבריחים הנעות בחשיכה בתוך ההרים המיוערים.
ג.
הפצצת או תקיפת מאגרי הנשק של חיזבאללה באזור הרמל, לאחר שמערכות נשק אלה יגיעו אליו. פעולה ישראלית כזו תגרור אחריה תגובה וודאית של חיזבאללה נגד מטרות בישראל.


 

Print Friendly, PDF & Email