הניצחון הקנייתי הגדול על אל קעידה בסומאליה, בצד ההישג הישראלי האסטרטגי החשוב

כוחות מיליציית אל-שאבאב Al-Shabab, שהם הזרוע המבצעית של אל קעידה בסומאליה, נסוגו בשבת 29.9, ממעוזם הגדול האחרון בו החזיקו בדרום המדינה, לאחר שצבא, הצי, וחיל האוויר הקנייתים פתחו במתקפה מהיבשה, הים והאוויר, על עיר הנמל הגדולה קיסמאיו  Kismayo, בדרום סומאליה בת 200 אלף התושבים.
בכך השיגו הקנייתים את מטרתם העיקרית במלחמה בסומאליה, אותם התחילו בדיוק לפני שנה ב-16 באוקטובר 2011, כאשר כוחותיהם פלשו אליה.
אולם הקנייתים שאינם מאמינים להודעות הפומביות של אל שאבאב וחושדים בם, כי הם טומנים להם פח-מארבים בתוך העיר, עדיין נמצאים בפרבריה כאשר הם אינם נכנסים למרכז העיר. במקום זאת הפגיזו ביום א' 30.9 לפנות בוקר, אוניות הצי הקנייתי בשיתוף עם אוניות מלחמה צרפתיות מהים את חלקי העיר השונים כולל מרכזה, שם המפקדים הקנייתים מאמינים, מרוכזים עדיין כוחות של המילציה המקורבת לאל קעידה.
לפני שנה לא האמינו מומחים צבאיים מערביים, כולל האמריקנים, כי צבא קנייה הקטן אך המקצועי, המונה בסה''כ כ-60,000 חיילים, יצליח לכבוש חלקים ממדינה גדולה כמו סומאליה, ולהביס את מיליציית אל-שאבאב המונה כ-25,000 לוחמים, משימה בה כוחות עילית אמריקנים נכשלו ב-1993, וצבא אתיופיה נכשל ב-2006, כשהוא נסוג משם תוך אבידות כבדות. 
למרות ההכחשות הנמרצות בשנה האחרונה של וושינגטון ופריס, כי הן מעורבות במלחמה זו בקרן אפריקה,  עוזרים מלטים אמריקנים לצבא קנייה באיסוף מידע מודיעיני ובהכוונה של אש ארטילרית. אוניות מלחמה ואספקה צרפתיות הפועלות מנמל מומבבסה  Mombasa port, שלחוף האוקיינוס ההודי, מעבירות אספקה, תחמושת, ומנחיתות כוחות קנייתים רעננים על חופי סומאליה.
אולם העזרה הלוגיסטית העיקרית שמקבל הצבא הקנייתי הוא לא מהמעצמות הגדולות, אלא דווקא מגורמים סומאליים מקומיים, ומישראל.
למרות שלא בניירובי ולא בירושלים, מוציאים אפילו מילה אחת על המעורבות הישראלית במלחמה זו מגישה ישראל לקנייתיים עזרה צבאית ומודיעינית בשלושה שטחים עיקריים:
1.
קצינים ישראלים מעורבים בתכנון המבצעים הקנייתים בשטח, ומייעצים בעיקר בתחום הפעולות המיוחדות מאחורי קווי אל שאבאב בסומאליה.
הצבא הקנייתי נקט בטקטיקה שהוצעה לו על ידי קצינים ישראלים, שלא להשתלט ולכבוש שטחים גדולים בתנועות מהירות, אלא לבצע פשיטות שיטתיות מאחורי הקווים, במטרה להביא להתפוררותם של הכוחות הנאמנים לאל קעידה.
2.
ישראל מספקת לצבא הקנייתי מערכות נשק מתאימות לסוג מלחמה כזו, כולל מלטים, ומערכות מודיעין שדה.
3. גורמי מודיעין, משטרה, ויחידות ישראליות מיוחדות ללוחמה בטרור, מייעצים לכוחות ביטחון הפנים של קניה, לסכל פיגועי טרור בתוך עריה הגדולות של קניה.

מהתחלת המלחמה ב-16 לאוקטובר 2011, מאיימת מליצית אל-שאבאב להגיב על פלישת צבא קניה לסומאליה בפיגועים המוניים בקניה, ובייחוד בבירה ניירובי, ובעיר הנמל מומסבה, משם מועברים הכוחות והאספקה הדרושים לכוחות הקנייתים הפועלים בסומאליה.
הודות לייעוץ הישראלי, ונוכחותם של מומחים ללוחמת טרור ישראליים בשתי ערים מרכזיות קנייתיות אלה, נכשלה אל שאבאב לבצע בהן פיגועים המוניים.
כל מה שהמפגעים שנשלחו על ידי אל קעידה הצליחו לעשות הוא מספר התקפות של זריקת רימונים, ופיגועי ירי שבוצעו בתוך כלי רכב נעים. מספר הנפגעים הקנייתים בהתקפות טרור אלה הוא מינימאלי.  הפיגוע האחרון של אל שאבאב היה בניירובי ביום א' 30.9, כאשר טרוריסטים זרקו רימון לתוך בית ספר והרגו תלמיד קנייתי אחד, ופצעו שלושה תלמידים.
זו הפעם הראשונה שקצינים ישראליים, מצה''ל, גופי המודיעין והלוחמה לטרור והמשטרה הישראליים, משתתפים במערכה צבאית מרוכזת מול אל קעידה מחוץ לגבולות ישראל.
כיבושה של קיסמאיו Kismayo, ודחיקתם של לוחמי אל שאבאב ממנה יכריחו את המיליציה המוסלמית להוציא את כל לוחמיה מאזורי הגבול של סומאליה עם קניה, ומרוב שטחה של  דרום סומאליה. אם מפקדי אל שאבאב לא יסיגו את כוחותיהם מהאזור, הם יושמדו על ידי הקנייתים.
הקנייתים כבר התחייבו להשקיע כספים רבים בפיתוחה הכלכלי של קיסמאיו, ובייחוד לפתח את הנמל שלה. במקביל יש לקנייתים תוכניות מפורטות להתחיל לבנות נמל גדול חדש ומודרני על חוף האוקיינוס ההודי בעיר הקנייתית לאמו Lamu.  
באם כל התוכניות הצבאיות והכלכליות האלה יתגשמו יעמדו לרשות קניה בשנים הקרובות  שלושת הנמלים הגדולים ביותר בחוף המזרחי של האוקיינוס ההודי, מומבסה, קיסמאיו ולאמו Mombasa, Lamu and Kismayo , ולרשותן של ארצות הברית, צרפת וישראל, שלושת הבסיסים הצבאיים הימיים והאוויריים הגדולים ביותר באזור, החוסמים את הצי האיראני מלהתפשט לעבר האוקיינוס ההודי ומזרח אפריקה.


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות