הניצחון של ISIS באבו קאמאל. התבוסה האמריקנית-ירדנית


הקרב שנערך ביום ד' 29.6, ליד עיר הגבול הסורית עם עיראק אבו קאמאל Abu Kamal, בין כוחות של מורדים סוריים פרו-אמריקנים שנושאים את השם 'צבא סוריה החדש' New Syria Army, ובין כוחות של ISIS, יירשם בתולדות המלחמה בטרור כאחת התבוסות הקשות שנחלו באחרונה צבאות ארצות הברית וירדן. כך מדווחים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
זו התבוסה השנייה הקשה של ארצות הברית במלחמה בגורמי הטרור המוסלמיים הקיצוניים בסוריה ב-12 החודשים האחרונים, מאז כוח של חזית אל-נוסרה Nusra Front הקשורה עם אל קעידה השמיד בחודש אוגוסט 2015, כוחות של מורדים שכונו דוויזיה Division 30.
צריך לציין גם, כי התבוסה האמריקנית-ירדנית התרחשה כ-12 שעות בלבד, לאחר פיגוע  ההתאבדות שביצע ISIS בנמל התעופה הבינלאומי אטורק Ataturk באיסטנבול, ביום ג' 28.6, בו נרצחו 42 איש ומאות נפצעו.
להלן לוח כרונולוגי של השתלשלות האירועים בקרב על אבו קמאל:
1. בחודשים מרס-אפריל השנה מקיימים מדריכים של סוכנות הביון האמריקנית ה-CIA, בשיתוף עם קצינים של המודיעין והכוחות המיוחדים הירדניים, מליציה צבאית חדשה בשם 'צבא סוריה החדש' New Syria Army. רוב המגויסים הם מתוך מחנות הפליטים הסוריים   ארצות הברית ממנת את הקמת הכוח ומספקת לו נשק חדיש.
2. הבסיס המבצעי של כוחות  'הצבא הסורי החדש'  המיועדים להלחם נגד מטרות של ISIS, נקבע בבסיס הירדני באל רוקבאן  al-Rukban שבאזור בארם Berm  על גבול סוריה-ירדן. בבסיס זה אימנו מדריכים צבאיים אמריקנים וירדניים את הכוחות הסוריים.
3. בחודש מאי קבעו המפקדים האמריקנים בירדן, כי המשימה הצבאית הראשונה שתוטל על הכוחות האלה תהייה במזרח סוריה, באזורי הגבול שבין סוריה ועיראק.
4. במשך החודש האחרון (יוני), התברר לאמריקנים ולירדנים, כי הדחיפות של הפעלת הכוח הולכת וגדלה.
לכך היו חמש סיבות:
א. עם סיום כיבושה של העיר פאלוג'ה Fallujah  בעיראק מידי ISIS, החלו כוחות המיליציות השיעיות הפרו-איראניות שהשתתפו בלחימה- צבא הגיוס העממי' Popular Mobilization Forces, וכוח באדר Badar Forces, לנוע מערבה, לעבר גבול עיראק סוריה. (ראו מפה)
ב. כוחות של סוריה וחיזבאללה החלו לנוע מאזור דיר א-זור Deir a-Zor  בסוריה מזרחה גם הם לכיוון גבול סוריה-עיראק. (ראו מפה).  המטרה של כל הכוחות האלה הייתה להיפגש על גבול סוריה עיראק, וליצור מעבר יבשתי של כל הכוחות הפרו-איראניים בשתי המדינות.
ג. וושינגטון ועמן ראו בכך התפתחות מסוכנת והחליטו לנסות לעצור אותה.
ד. לשם כך תוכננה מתקפה של 'צבא סוריה החדש' על כוחות ISIS על העיר הסורית אבו קאמאל Abu Kamal.
ה. ההנחה המבצעית הייתה, שכיבוש אבו קאמאל תשיג שתי מטרות: הראשונה: תנחית מכה על כוחות ISIS במזרח סוריה. השנייה: תציב כוחות פרו-אמריקנים שימנעו מהמיליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות, מהצבא הסורי ומחיזבאללה ליצור ביניהם גשר יבשתי.
5. ב-21 ביוני התפוצץ מחבל מתאבד של ISIS שנהג במכונית צבאית ירדנית באזור השערים של הבסיס הירדני באל רוקבאן  al-Rukban על גבול סוריה-ירדן. היה זה ניסיון של ISIS לגרום אבדות כבדות לכוחות הסורים, ולמנוע בכך את ההתקפה על אבו קאמאל.  רוב ההרוגים היו אנשי משמר הגבול הירדניים.
6. לאחר הפיגוע הועברו הכוחות שהוכנו לפעולה על ידי מסוקים אמריקניים וירדניים אל בסיס שהוקם באל-טנף al-Tanf, הנמצאת כ-230 ק''מ בתוך עיראק מהעיר הסורית אבו קאמאל.  כוחות אלה הופצצו פעמיים על ידי חיל האוויר הרוסי שרצו למנוע את כניסתו של הכוח הפרו-אמריקני לסוריה.
7. ביום ד' 29.6 החלה ההתקפה של הכוח הסורי החדש לעבר אבו קאמאל. על ההתקפה פיקדו קצינים של הכוחות המיוחדים והמודיעין הצבאי הירדני. מאחור, בחדר המלחמה האמריקני-ירדני מצפון לבירה עמאן, פיקדו על הפעולה קצינים של הכוחות המיוחדים האמריקנים.
8. כוחות ISIS, שהיה להם כנראה מידע מודיעיני מוקדם, על הכוחות העומדים לתקוף אותם ועל צירי ההתקדמות שלהם לעבר העיר, הטמינו להם מארבים.
9. בשורה של התקפות נגד הצליחו לוחמי ISIS לגרום לתוקפים עשרות הרוגים ופצועים, ולהביא לבריחתם משדה הקרב. חלק מלוחמים הסוריים שלא הספיקו לברוח הוצאו להורג בירייה או בעריפת ראש.
10. בין הבורחים היו גם הקצינים הירדניים שפיקדו על הכוח.
11. מסרטי הווידיאו של ISIS ממהלך הקרב אפשר לראות בבירור כיצד כל ציוד המלחמה החדיש האמריקני שסופק למורדים הסוריים נפל לידי ISIS. שוב חזרו על עצמן התמונות מלפני שנתיים ב-יוני 2014 בעיראק כאשר ISIS השתלט על כמויות ענקיות של נשק אמריקני.
12. ארצות הברית וירדן שוב נכשלו בהקמתו של כוח סורי שיילחם ב-ISIS. הן גם איבדו את הסיכוי לשלוט באירועים במזרח ודרום סוריה.       
 אף גורם בוושינגטון לא היה מוכן להגיב או לדבר על אירועים אלה.   

 

Print Friendly, PDF & Email