הנסיגה הצבאית הרוסית מסוריה שאף פעם לא התרחשה. רוסיה מקימה 4 בסיסי אוויר נוספים בסוריה ומציבה בהם 6,000 חיילים

כל ההבטחות שהשמיעו בפומבי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ושר ההגנה הרוסי סרגיי שוייגו, החל מ-11 לדצמבר 2017 ועד היום על נסיגת כוחות רוסיים מסוריה, לא התקיימו.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי לא רק שאף אחת מהבטחות אלה  לא התאמתו, אלא מה שהתרחש היה בדיוק להיפך. הנסיגה של חלק מהיחידות הרוסיות בסוריה היה יותר חלק ממסע תעמולה מאשר מציאות בשטח. תוך כמה ימים מאז היחידות הרוסיות יצאו את סוריה, יחידות אחרות באן במקומן. ובמקום להסתפק בשני הבסיסים בטרטוס ובלטקיה, החלו הרוסים להקים עוד ארבעה בסיסי אוויר חדשים בסוריה. (ראו מפה מצורפת.)
1. בסיס האוויר בטאייה The Tiyas Military Airbase,.  בסיס זה, שהוא הגדול בבסיסי האוויר הקיימים בסוריה ייהפך לא רק לבסיס שיאפשר לחיל האוויר הרוסי לפעול במרכז סוריה, אלא גם יהווה בסיס מבצעי עורפי תומך בחייממים Khmeimim Air Base ליד לטקיה שבאחרונה נמצא תחת התקפות של מזלט"ים, טילים, ומרגמות.
2. הבסיס האוויר תדמור– Palmyra or Tadmor Airport. זהו היום הבסיס האווירי העיקרי הפועל נגד מטרות במזרח סוריה ושולט על אזור דיר א-זור. מזווית ראייתם של הרוסים אזור זה עומד להיהפך לאזור המרכזים בו יתרכזו הכוחות של המליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות שיגיעו דרך האוויר לסוריה מדרום עיראק.  
3. בסיס חמה-Hama Military Airport. בסיס זה יאפשר לרוסים לשלוט באמצעות כוחות אוויר לא רק על מרכז סוריה, אלא גם על כל הדרכים הראשיות המובילות מצפון, ומרכז סוריה אל דמשק.  אולם מה שחשוב לא פחות הוא שהבסיס האווירי הזה נמצא רק במרחק של 125 ק"מ בקו אווירי מבסיס הצי הרוסי בטרטוס  (ו-173 ק"מ בנסיעה שלוקחת לא יותר משעתיים ו-22 דקות).  הבסיס בחמה ינעיק לבסיס הצי הרוסי בטרטוס חיפוי אווירי בעת הצורך.
4. שעראיית Shayrat Airbase. זהו הבסיס העיקרי בו נוחתים היום מטוסי התובלה הרוסיים והאיראניים המגיעים מידי יום לסוריה ומביאים אתם את האספקה בתגבורות של חיילים, נשק, חלקי חילוף, להם זקוקים הכוחות הרוסיים והאיראנים המוצבים בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הרוסים הכינו כבר כוח של 6,000 קצינים וחיילים, רובם מיחידות חיל האוויר והכוחות המיוחדים הרוסיים אשר יוצבו בארבעה בסיסים אלה. חלק מהכוחות האלה כבר הועברו בשבועות האחרונים לסוריה.
אם מסתכלים על המפה המצורפת למאמר זה אפשר לראות בבירור כי מול חגורת הבסיסים האמריקנים בצפון ובמזרח סוריה, מקימים הרוסים חגורה של בסיסים אוויריים במרכז-מערב ובמרכז-מזרח סוריה. בכך נוצר מצב בו ארצות הברית ורוסיה נמצאות במרוץ להקים שורה של בסיסי אוויר זו מול כוחותיה של זו.
המשמעות האסטרטגית של היערכות צבאית זו של שתי המעצמות הגדולות בסוריה היא, שלא רק ארצות הברית מחלקת את סוריה, כפי שמוסקבה טוענת, בהשתלטותה על צפון וחלקים ממזרח סוריה, אלא גם מוסקבה עושה את אותם צעדים בדיוק ומשתלטת על מרכז ומערב סוריה.
התוצאה של מהלכים צבאיים אמריקנים ורוסיים אלה היא, כי מי שלא יחזיק בעתיד בשלטון בדמשק,  ישלוט למעשה בפחות ממחצית שטחה של סוריה.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “הנסיגה הצבאית הרוסית מסוריה שאף פעם לא התרחשה. רוסיה מקימה 4 בסיסי אוויר נוספים בסוריה ומציבה בהם 6,000 חיילים

 • פבר 1, 2018 @ 15:22 at 15:22
  Permalink

  .I can't see how Syria will survive economically.

 • פבר 1, 2018 @ 22:39 at 22:39
  Permalink

  המשמעות של הקמת בסיסים רוסיים ואמריקאים הינה כפולה: האחת – חציית סוריה לאזורי השפעה שתמנע שליגת כוחות צבאיים מטורקיה ומעיראק לתוך סוריה (כולל כוחות התומכים בדאעש או באל קאעידה). והשניה, החשובה יותר, מניעה מכוחות איראניים לזלוג לסוריה מכיוון צפון או מזרח, תוך חיסול הגשר היבשתי האיראני, לא כל שכן עצירת הניסיון האיראני להתמקם במערב סוריה בסמוך לגבולות ישראל או ירדן בכוונה לאיים על ישראל מרחוק וכדי למנוע תקיפה ישראלית כנגד בסיסים/מפעלים איראנים בלבנון.
  במילים אחרות: סוריה תהא מחולקת לשני אזורי השפעה: ארה"ב מול רוסיה. חלוקה זו מזכירה נשכחות מהתקופה שלאחר מלחמת העולם השניה – גם בלא העויינות שאפיינה את ה-" מלחמה הקרה".
  מכאן החשיבות והסכנה שבהתלכדות כוחות אירניים בתחום לבנון, בשיתוף פעולה עם החיזבאללה וחמאס, והשאיפה להקים שם "ראש גשר" שיעי שיהווה איום צבאי- בטחוני על ישראל ועל מדינות נוספות באזור. התלכדות שנוגדת את האינטרסים הרוסיים והאמריקאים.
  אם מאמצי המשלחת הרוסית בישראל, בשיתוף גורמים חשאיים מארה"ב, לא יצליחו לעצור את התוכניות האירניות, אזי ישראל עלולה להגיב במתקפת פתע כנגד חיזבאללה ולבנון בכלל – אירוע שעלול לטרוף את הקלפים ולהביא לעימות כולל שבו מעורבים גם כוחות צבא אמריקאים ורוסיים כנגד אירן – במשמעות האסטרטגית הרחבה שמאפיינת את המדיניות לטווח ארוך של שתי המעצמות הללו.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות