הנרי קיסינג'יר וג'ים מאטיס מניחים את הגשרים המדיניים והצבאיים בין ארה"ב ורוסיה לקראת פגישת הנשיאים טראמפ ופוטין

ביום ה' 29.6, זמן קצר לפני פרסום ההודעה בוושינגטון על הפגישה הצפויה בשבוע הבא בהמבורג שבגרמניה, בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הורה טראמפ 'להתעמת עם ההתנהגות (הרוסית) הרוסית המערערת את היציבות בבלקנים, להדוף עימותים, ולחפש שטחים של שיתוף פעולה'. confront Russia’s destabilizing behavior in places like the Balkans; to deter conflict; and to foster areas of cooperation.
אלו הם דברים, שיש בהם סתירה פנימית, שאמר היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב מקמאסטר H.R. McMaster, שהודיע על פגישת שני הנשיאים.
כאשר נשאל על מה בדיוק שני המנהיגים ישוחחו אמר מקמאסטר שהוא מושך בכתפיו, 'שאין תוכנית ספציפית לפגישה. זו באמת תתפתח לכל גיוון שהנשיא יבחר לדבר עליו'. There’s no specific agenda. It’s really going to be whatever the president wants to talk about.
זו כמובן הטעייה.
באותו זמן שמקמאסטר דיבר בוושינגטון, נפגש בקרמלין במוסקבה מי שהיה פעם יועץ לביטחון לאומי ושר החוץ האמריקני הנרי קיסינג'ר עם הנשיא פוטין.
אפשר וצריך להניח כי קיסינג'יר בן ה-94 שהמומחיות שלו הייתה תמיד בבניית גשרים בלתי אפשריים מעל סכסוכים בינלאומיים, והוא האיש אתו טראמפ מתייעץ בחשאי בנושאי חוץ, קבע ביחד עם פוטין את סדר היום של פגישת שני הנשיאים.
עדיין לא ברור מקורה וסיבותיה המדויקות של ההודעה המוזרה שנמסרה יום ג' 27.6 לפנות בוקר בוושינגטון, (יום ב' בלילה לפי שעון ארה"ב) בה הבית הלבן הזהיר את משטר הנשיא בשאר אסד, מפני התוצאות החמורות שתהיינה לכך, באם תבוצע בסוריה תקיפה בנשק כימי. ההודעה אומרת, כי לפי מידע שהגיע ישנם בשטח סימנים כי המשטר בסוריה, מתכנן לבצע מתקפה כימית על המורדים הסוריים.
לא עברו 24 שעות מאז פרסום הודעה זו ושר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס   אמרJim Mattis ביום ד' 28.6כי 'הם (הסורים) לא עשו זאת'. They didn’t do it. מאטיס לא פירט למה בדיוק הוא התכוון, אבל פרשנים הסכימו ביניהם כי כוונתו הייתה שההתקפה הכימית הסורית בוטלה מול האיום האמריקני.
זו הייתה אפיזודה מביכה, משום שברור הייה, שאם ארצות הברית תתקוף, פעם שנייה בסוריה  בשלושת החודשים האחרונים (התקיפה האמריקנית בטילי הטומהוק על הבסיס האווירי בשעייראת Shayrat הייתה ב-7 באפריל), פגישה בין טראמפ ופטין בהמבורג לא  תתקיים.
יתרה מזו, מי שעקב אחר הופעותיהם ודבריהם האחרונים של אנשי צבא אמריקנים ובראשם שר ההגנה  מאטיס, יכול היה לשמוע מהם דברים ברורים לפיהם הדבר היחיד המעניין עכשיו את ארצות הברית בסוריה, היא המלחמה בארגון המדינה האיסלמית ISIS, ותו לא.

מאטיס אפילו הרחיק לכת וביום ד' קבע, כי האזור היחיד בסוריה  שמעניין כיום את ארה"ב מבחינה צבאית בסוריה הוא אזור עמק הפרת.
'כדי למנוע אפשרות של התנגשות שעכשיו נראית בלתי נמנעת בין ארצות הברית ובין כוחות צבאיים התומכים בממשלת סוריה, כולל כוחות אוויר התומכים באסד (רמז ברור לחיל האוויר הרוסי), יש לחלק את עמק הפרת לאזורי חיץ'- הציע מאטיס.  To avoid the seemingly inevitable collision between U.S.-backed fighters and pro-Syrian government forces, including their respective air support, Mattis indicated that the Euphrates River Valley would be carved up into "deconfliction" areas.
לפי דברים אלה את ארצות הברית לא מעניינת יותר הנוכחות הצבאית הרוסית-איראנית בסוריה, או ההשתלטות הזוחלת של צבאות איראן,סוריה וחיזבאללה על גבול סוריה-עיראק, אלא עיקר עניינה מרוכז בעמק הפרת,שם מתרכזים עכשיו כוחות ISIS.
בהקשר זה צריך לזכור את הבטחותיו של הנשיא טראמפ לפיהן 'אנחנו נהרסו את ISIS'.
קשה שלא להבחין בכך, כי מאטיס הניח את היסודות הצבאיים לפגישת פוטין קיסינג'ר במוסקבה, וקיסנג'יר השלים את המלאכה והכין את הרקע המדיני לפגישת טראמפ-פוטין בהמבורג.
מאחר ולפגישה בין שני הנשיאים נותרו עוד כמה ימים, אפשר וצריך לחכות, כי הגורמים הפנימיים הפוליטיים בארצות הברית, והגורמים החיצוניים במזרח התיכון ובאירופה,  המעוניינים בכישלונה, כל גורם וסיבותיו שלו, ינסו לפעול כשהם מנסים להעמיד גם את הבית הלבן וגם את הקרמלין, בפני עובדות שיפרו את ההבנות המתגבשות בין טראמפ לפוטין, והאיזון הבינ-מעצמתי שהולך ומתפתח בין וושינגטון ומוסקבה. 

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “הנרי קיסינג'יר וג'ים מאטיס מניחים את הגשרים המדיניים והצבאיים בין ארה"ב ורוסיה לקראת פגישת הנשיאים טראמפ ופוטין

 • יונ 30, 2017 @ 14:08 at 14:08
  Permalink

  בלי לשים לב,
  וממש באלגנטיות, טראמפ לקח לפוטין את ה"סיבה" ו"התירוץ", בגללם נכנס פוטין לסוריה, קרי לחימה ב isis.

  עכשיו,
  אין לפוטין לגיטימציה, להישאר בסוריה.

  אלא אם כן יתברר שיש לו כוונות אחרות, יחד עם איראן ואסד…..

  • יול 2, 2017 @ 15:57 at 15:57
   Permalink

   אין לפוטין לגיטימציה? חחח.. בדיחה של ממש.. פוטין שם כי אסד ביקש מרוסיה באופן רשמי ופומבי שיעזרו להם. לרוסיה בסוריה היה את הבסיס הימי האחרון שלהם אחרי שהם סגרו את כל הבסיסים שלהם כי חשבו (בטעות) שהמערב רוצה בשלום ואין סיבה להחזיק בבסיסים האלה אחרי קריסת ברית המועצות.

   עכשיו את ארה”ב, טורקיה או את ישראל אסד לא ביקש או הזמין שיתערבו או יפלשו צבאית לסוריה. אין שום! לגיטימציה למדינות שממנות את הטרור הזה מלכתחילה להתערב שם ללא אישור מהממשלה הסורית או מועצת הביטחון של האום. זה החוק הבינלאומי ולמי שלא נראה לו שלו ידבר שטויות פה על לגיטימציה..חחח

   • יול 6, 2017 @ 14:16 at 14:16
    Permalink

    משטר טוטליטרי מבקש ממשטר דיקטטורי להתערב ולעזור לו להמשיך לשלוט. אכן, שיא שיאי הטמטום. אתה כנראה מבני דודינו לכן קשה לך להבין שזה טמא וזה אינו טהור. האומה הערבת כולה תבכה את הרגע בו אסד ישרוד בכסאו.

 • יול 1, 2017 @ 16:49 at 16:49
  Permalink

  אם שניהם ישתפו פעולה בידיהם לשפר את העולם כולו. די לשפיכות הדמים.

 • יול 2, 2017 @ 22:58 at 22:58
  Permalink

  אז יהרסו את טריטורית ISIS בעירק וסוריה.
  האידיאולוגיה שלו כבר מופצת בכל העולם.
  כמו שאומר דר' גיא בכור:
  התרכיז הפך לתרסיס

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות