הנשיא אובמה הורה להכין מתקפת אוויר מוגבלת על משטר אסד, והקמת אזורים אסורים לטיסה

הנשיא אובמה, הורה בימים האחרונים לצי ולחיל האוויר האמריקני להאיץ את ההכנות להנחתת מתקפת אוויר מוגבלת על משטר אסד, ולהקמת אזורים אסורים לטיסה במרחב האווירי של סוריה. המטרה: לפגוע במטרות שלטון ופיקוד צבאי מרכזיות בסוריה, כדי לכרסם עוד יותר ביציבות המשטר, ולהגביל את תנועות כוחות הצבא וחיל האוויר הסוריים הפועלים נגד כוחות המורדים.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי החלטה זו של הנשיא התקבלה לאחר שבימים האחרונים חזרה מוסקבה כמה פעמים על העמדה כי היא איננה תומכת יותר בהישארותו בשלטון של באשר אסד, והיא מוכנה לדון בהחלפתו בתנאי שהדבר יקבל את תמיכתם של 'כל חלקי העם הסורי'.
נוסחה רוסית זו פותחת בפני ארצות הברית ומדינות ערב, שתי אפשרויות:
1. להביא להורדת אסד מהשלטון, באמצעות הגברת אספקת הנשק למורדים, וארגון כוחותיהם על בסיס צבאי מקצועי יותר, שיוכל להתמודד עם יחידות הצבא הסורי הנאמנות לאסד. סימנים ראשונים לכם כבר נראו ביום ו' 8.6, כאשר בפעם הראשונה תקף גדוד של צבא סוריה החופשית ה-SFA, שמנה כ-600 לוחמים מטרות שלטון וצבא סוריים בתוך דמשק עצמה. בין השאר הותקף אוטובוס שהסיע יועצים רוסיים. 
2.
להביא ליצירת קבוצת קצינים בצבא הסורי אשר תחת לחץ צבאי מערבי-ערבי מוגבל יביאו או לפרישה הדרגתית של אסד מהשלטון, או להפיכה צבאית שתאפשר לאסד ולמשפחתו לצאת לגלות. 
הכוונה האמריקנית היא שהאסטרטגים של מתקפת אוויר זו יוכלו להגבירה או להאט אותה לפי ההתפתחויות הפוליטיות והצבאיות בשטח. הנעלם הגדול בוושינגטון: מה תהייה תגובת מוסקבה, מעבר לגינויים, והאם היא תמשיך לשתף פעולה שתביא להחלפת שלטון אסד, בכת צבאית זמנית.

Print Friendly, PDF & Email