הנשיא אובמה התחייב בפני נתניהו להטיל אמברגו ימי ואווירי על איראן. איראן חזרה לאותת כי תסגור את מצרי הורמוז

הנשיא באראק אובמה, התחייב בפני ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, להחריף במידה רבה במשך המחצית השנייה של 2012, את הסנקציות הכלכליות על איראן, תמורת התחייבות ישראלית  שלא לתקוף בחודשים הבאים את התוכנית הגרעינית האיראנית.
מקורות הבכירים בממשל אובמה, אמרו  למקורות תיקדבקה בוושינגטון, כי הם משוכנעים שיש בידיהם  הבטחות ישראליות כאלה, וכי הצמרת  המדינית-ביטחונית ישראלית השתכנעה לתמוך באופציה הזו  לאחר שישראל קבלה מהממשל  תוכנית פעולה בת 3 סעיפים להחרפת הסנקציות האמריקניות והאירופאיות נגד איראן, אשר תופעל גם אם תהייה התקדמות במו''מ הגרעיני בין ארה''ב, המעצמות ואיראן.
להלן הפרטים הבלעדיים של תוכנית הסנקציות החדשות:
1. ב-1 ביולי יופעלו אמברגו הנפט והבנקים האירופאים על איראן.
2. בשלב הבא, כנראה לקראת ספטמבר, ישתמש הממשל בנשק הכלכלי החד ביותר המצוי בידיו נגד איראן. יוטל אמברגו אמריקני-אירופאי על טיסות ותנועת אוניות לאיראן. כלומר, כל חברת תעופה, או מטוס של מדינה כלשהיא שינחתו בשדות תעופה איראניים, לא יקבלו יותר רשות לנחות בשום נמל תעופה אמריקני או מערב אירופאי.  במלים אחרות, אם חברות תעופה סיניות או רוסיות ימשיכו לטוס ולנחות באיראן, מטוסיהן של חברות אלה לא יורשו יותר לנחות בנמלי תעופה אמריקנים, או אירופאים. אותם הדברים לגבי אוניות של חברות פרטיות או ממשלתיות. כל אונייה שתיכנס לנמלים איראניים, כולל מכליות נפט, לא תורשנה יותר לעגון בנמלים בארצות הברית ובאירופה. במילים אחרות, על איראן יוטלו מצור אווירי וימי, מבלי להיכנס אתה לעימות צבאי.
זו היא הסיבה העיקרית, מדוע מפקד משמרות המהפכה האיראניים הגנרל עלי ג'פערי  Gen. Mohammad Ali Jafari ערך ביום חמישי 31.5, ביקור אצל הכוחות האיראניים המוצבים בשלושת האיים החולשים על הכניסות למצרי הורמוז, אבו מוסה, טאנב הקטן, וטאנב הגדול. זהו ביקור ראשון מסוגו של מפקד איראני צבאי איראני כה בכיר בשלושת האיים שאיחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, טוענים ששייכים להם. רק לפני חודש ומחצה, ב-11.4,  ערך נשיא איראן אחמדינז'אד, ביקור ראשון של נשיא איראני באבו מוסה. הביקור גרם למתיחות גדולה במפרץ הפרסי.  המקורות שלנו מדווחים, כי בוושינגטון ובבירות המפרץ הפרסי משוכנעים, כי הביקור הזה נועד לאות לאמריקנים כי אם אכן הם יטילו אמברגו אווירי וימי על איראן, איראן תממש את איומה ותסגור את מצרי הרומוז. 
ההנהגה האיראנית הודיעה לא פעם בחצי השנה האחרונה,  כי רק מצור ימי על איראן היא סיבה למלחמה. 
3. הבטחה אמריקנית שלישית לישראל, היא התחייבות של הנשיא אובמה לנתניהו לטפל אישית בהודו ובאינדונזיה, הנחשבות למפירות הגדולות ביותר הסנקציות על איראן, ולשני הגורמים העיקריים  העוזרים לטהרן באמצעות המערכות הפיננסיות שלהן לעקוף את הסנקציות.

המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הממשל איננו מסתיר את התוכניות האלה בפני הצמרת האיראנית, והוא אף דאג להדליף עליהן פרטים לטהרן בערוצים דיפלומטיים ומודיעיניים עקיפים. הממשל מנסה להפעיל בכך לחץ כבד על מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, להורות לנציגיו  שיבואו לשיחות הגרעין עם שש המעצמות ב-16 ביוני, להתחיל לדון בוויתורים איראניים ממשיים בתוכנית הגרעין, כולל הסכמה להפסקת העשרת האורניום בדרגה של 20 אחוז, והתרת ביקורם של פקחי הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA, במתקנים צבאיים איראניים. מבחן ראשון לכוונות האיראנית האלה יהיה ביום שישי 8.6 השבוע, כאשר נציגים איראנים ושל הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA, ייפגשו בווינה, כדי לדון בבקשת הסוכנות לאפשר ביקור של פקחיה במתקנים צבאיים איראניים החשודים ככאלה שמתבצעת שהם עבודות הקשורות התוכנית הגרעין. 
זו הסיבה מדוע כאשר שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון, כאשר נתבקשה ביום א'  3.6,  להגיב על דבריו של האיטוללה עלי חמנאי שאמר בטהרן, כי אם ישראל תתקוף את איראן, התגובה האיראנית 'תיפול על ראשה כמו רעם', ביטלה דברים אלה באומרה כי 'אין בהם חדש'   nothing new. 'אנחנו מצפים לראות מה באמת האיראנים יביאו לשולחן המו''מ במוסקבה', אמרה קלינטון. 'אנחנו רוצים לראות נחשיות דיפלומטית'. 'יש לנו עכשיו הזדמנות להשיג זאת, (תחילתו של הסכם גרעיני), ואנחנו מקווים עי הזדמנות זו לא תאבד, לטובתם של  כל הצדדים'  
ציטוט המקור:We look forward to what the Iranians actually bring to the table in Moscow. We want to see a diplomatic resolution. We now have an opportunity to achieve it, and we hope it is an opportunity that's not lost, for everyone's sake.
עתה נותר לחכות שבועיים ולראות, באם האיראנים מתקפלים בפני האפשרות שיוטל עליהם אמברגו ימי ואווירי, או שבתגובה הם מקשיחים את עמדותיהם. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות