הנשיא אובמה ניסה לשכך את המשבר ב-CIA ובמלחמה בטרור, לאחר שהורה לפרסם את המסמכים על שיטות החקירה של אנשי טרור.

תיקדבקה: נשיא ארצות הברית באראק אובמה הופיע ביום ב' 20.4, בהופעה פומבית נדירה, ששודרה ישירות ברוב רשתות הטלוויזיה בעולם, במטה סוכנות הביון האמריקנית ה-CIA בלנגלי, במטרה להעלות את המורל של אנשי הסוכנות, ובניסיון לשכנע, כי הנשיא עומד מאחוריהם, תומך בהם ומגן עליהם.
הנשיא הודה כי הוא יודע שהימים האחרונים בהם הורה לפרסם את התזכירים על דרך חקירתם של אנשי אל קעידה בתקופת הנשיא ג'ורג בוש, שכללו שיטות כמו התזת מים קפואים (בטמפרטורה של 5 מעלות צלזיוס), חוסר שינה במשך תקופה ארוכה, החזקה בצינוקים אפלים, עירום, והחדרת חרקים עוקצניים לתאים, היו קשים עבור אנשי ה-CIA.
הנשיא טען כי הוא כי החליט לפרסם את החומר הזה מפני שרובו ממילא דלף ופורסם כבר, אולם גם בגלל זה שהוא החליט לשים קץ לשיטות אלה משום שהוא מאמין כי ארצות הברית צריכה להלחם בטרור כשהיא שומרת על ערכי החוק והאמונה. הנשיא הדגיש כי את תמיכתו המלאה באנשי סוכנות הביון, והדגיש כי הוא כנשיא והעם האמריקני זקוקים להם ולעבודתם לקראת השינויים שהוא עומד לבצע במדיניות החוץ האמריקנית.
הופעתו של הנשיא בלנגלי באה לאחר שיום קודם, ביום א' 19.4, הופיע ראש סוכנות הביון לשעבר הגנרל מייקל היידן ברשת FOX, ומתח ביקורת קשה על הפרסום, ואמר, כי אל קעידה וארגוני הטרור ידעו להבא כיצד להכין את אנשיהם למקרה שיתפסו, דבר שיפגע ביכולת השירותים החשאיים האמריקנים להוציא מהם מידע על פעולות טרור עתידיות. היידן גם הכחיש בתוקף כי שיטות אלה לא פעלו.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים 5 נקודות עיקריות לגבי הופעתו של הנשיא:
1. הנשיא אובמה לא היה מופיע בלנגלי, אם ראש ה-CIA ליאון פנאטה, לא היה משכנע אותו, כי המורל של אנשי סוכנות הביון הוא כל כך נמוך בגלל פרסומי המסמכים, עד לדרגה שהפעולות נגד הטרור כמעט ונפסקו בימים האחרונים.
2. אין ספק, כי הגנרל היידן לא רק דיבר בשמו, אלא בשמם של בכירים רבים בסוכנות המודיעין.
3. המשך הפרסומים והוויכוחים הפנימיים בארצות הברית באם שיטות פעולה אלה הן חוקיות או לא, יכול רק לקדם ולהחיש תוכניות פיגועים של אל קעידה וארגוני טרור אחרים בתוך ארצות הברית הנמצאות בשלבים שונים של הכנה.
4. אחד מעוזריו הקרובים ביותר של הנשיא דיוויד אקסלרוד אמר בתגובה לדברי היידן, כי ממשל אובמה בטוח שיש בידו כל המידע הדרוש לסיכול פעולות טרור כאלה. המקורות שלנו מציינים כי זו היא כמובן הצהרה שאין לה כל בסיס. לממשל אין מידע מודיעיני כזה, ודברים אלה יכולים להתגלות בזמן הקרוב כמזיקים ביותר לנשיא. הנשיא היה צריך לתקן מיד את הרושם שיצרו דבריו של אקסלרוד.
5. השאלה המרכזית האם הנשיא אובמה שכנע את אנשי ה-CIA בדבריו?
התשובה היא, כנראה לא.
מלבד מילים כלליות שהוא עומד מאחוריהם, הנשיא לא אמר דברים ספציפיים כיצד הוא מתכונן להגן עליהם מפני תביעות אמריקניות או בינלאומיות, כמו מצד האו"ם, על הפעלת שיטות עינויים אלה.
דבריו של הנשיא על ערכים התקבלו באולם בשקט מוחלט. כל אחד מאנשי סוכנות הביון שישבו באולם ושלקחו או לוקחים חלק במבצעים נגד אנשי טרור, יודעים כי אפשר וצריך לנסות ולשמור במלחמה עם אל קעידה על ערכים, אבל אי אפשר לנצח בעזרתם את המלחמה כפי שהנשיא הציג זאת.

Print Friendly, PDF & Email