הנשיא אובמה נערך לבקר בישראל ביולי. האם הביקור ייערך לפני, או אחרי המתקפה הישראלית, או…האמריקנית באיראן?

זה לא היה מקרה שראש המוסד לשעבר מאיר דגן הוזמן ביום ה' 8.3, לשבת בכסא המרואיינים המכובד של התוכנית '60 דקות' 60 Minutes  ברשת CBS, מול המראיינת לסלי סטאל Lesley Stahl, כאשר הוא מוזמן לדבר על ההנהגה האיראנית  ועל תוכניתה הגרעינית. ואין זה מקרה כי הדברים פורסמו כבר ביום שישי 9.3, למרות שישודרו רק בשידורי יום א' 11.3, שהם פריים טיים בארה''ב.
לאחר שבוע של התמודדות המילולית והטקטית בין הנשיא לראש הממשלה נתניהו, אובמה היה זקוק לאיש צבא או מודיעין ישראל בולט שיתמוך בעמדתו כי עדיין לא הגיע הזמן לתקוף את איראן, וכי החלון למשא ומתן שיביא את איראן להפסקת תוכניתה הגרעינית עדיין פתוח. כבר ביום  ד' 7.3 אמר אובמה, כי ישנם אנשי מודיעין ישראליים אשר תומכים בגישתו, ומזהירים בפני התקפה חד-צדדית ישראלית על איראן. אולם במציאות מדובר באיש מודיעין בכיר אחד, ראש המוסד לשעבר מאיר דגן. ואכן דגן לא אכזב.
בראיון הציג דגן את הצמרת האיראנית ובייחוד את המנהיג האיראני העליון האייטוללה עלי חמנאי, והנשיא אחמדינז'אד, 'כאנשים מאוד רציונאליים' כאשר הדבר מגיע לנושא הגרעיני. אפילו רשת CBS, שכנראה הדברים הפתיעו אותה דאגה להזכיר בדיווח על דברי דגן על הרציונאליות של אחמדינז'אד, כי מדובר באדם הקורא להשמדתה של ישראל.  'זה לא בדיוק הרציונאל שלנו', אומר דגן, 'אבל אני חושב שהוא רציונאלי'.ציטוט המקור: The regime in Iran is a very rational one," says the former top Israeli spymaster. And President Ahmadinejad? "The answer is yes," he replies, but "Not exactly our rational, but I think he is rational". 
הבעיה עם העמדה הזו של דגן, היא שהוא לקח עקרון בסיסי של עבודת איש מודיעין וביטחון, היוצאת תמיד מההנחה שלאיש-האויב-המטרה  העומדת מולך יש איזה רציונאל פנימי, לאומי, אישי, שמכוון אותו. אם הבנו את 'הרציונאל' של המטרה, אפשר לגשת לפצח אותה.
לפי שיטת דגן גם הטבח שבשאר אסד עושה בסורים, הוא מבחינתו ומבחינתם של העלוואים בסוריה מהלך רציונאלי. וגם לחסן נסראללה יש רציונאל משלו. איך הרציונאל הזה מתיישב עם ביטחון ישראל, זו נקודה אליה מאיר דגן איננו מגיע, ואיננו נוגע בה, משום שאם הוא יעלה אותה, הוא ישמיט את הטיעון המרכזי של הנשיא אובמה כי צריך לשבת ולדבר עם האיראנים ואפשר לשכנע אותם בהגיון להפסיק את תוכנית הגרעין, אחר הכול מדובר באנשים רציונאליים.  
הראיון הזה עם דגן יישכח מהר משום שהוא חלק ממקהלת רעשים שמייצר ללא הפוגה משטר אובמה כאשר כל כמה שעות בוקע מוושינגטון קול אחר ושונה.
רגע ארצות הברית הולכת לשיחות עם איראן, ומנהיג איראן עלי חמנאי משבח אותה על כך, רגע אחד היא מספקת לישראל פצצות חודרות בונקרים ומטוסי תדלוק, וכמה רגעים אחרי זה היא איננה מכחישה זאת, אבל אומרת שהנושא לא נידון בין הנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו.
רגע וושינגטון אומרת שעדיין החלון הדיפלומטי פתוח ואין צורך ללכת למלחמה באיראן, ורגע כמו ביום חמישי 8.3 בלילה, היא שולחת את שר ההגנה ליאון פאנטה לומר, כי מוטב שארה''ב תתקוף את איראן מאשר ישראל, וכי התוכניות לכך כבר הוכנו מזמן ולארה''ב יכולות טובות יותר לבצע משימה זו,  רק כדי שלאחר כמה רגעים ינסה דובר הבית הלבן לרכך מדבריו של ליאון פאנטה ולומר, כי ברור שמשרד ההגנה מכין תוכניות כאלה משום שזה תפקידו.
למהלכים האמריקנים האלה מצטף ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, שאומר, כי אם ירושלים לא תפעל נגד איראן, יתכן שלא יהיה יותר למי להסביר, מדוע לא פעלנו. כלומר ישראל עומדת בפני אפשרות של השמדה בנשק גרעיני. דרך אגב, ישנם בקהילת חוקרי הגרעין בעולם אנשים רציניים מאוד שאומרים כי ארה''ב וישראל איחרו כבר את המועד, וגם אם יתקפו הם לא יצליחו למנוע שלאיראן יהיה נשק גרעיני.
תפקיד דומה ממלא ראש סוכנות הגרעין בווינה יוקייה אמאנו. רגע ( ביום ד' 7.3 בלילה) מדליפים מקורותיו מווינה כי לווייניים צבאיים חשפו בפארצ'ין עבודות איראניות לסילוק עקבות רדיואקטיביים, ורגע הוא פונה באמצעות המעצמות הגדולות לטהרן שתתיר לפקחים שלו להיכנס לפארצ'ין. אם העקבות הרדיואקטיביים נתגלו, ויש במערב האומרים ביום ה' 8.3 בלילה, כי בצילומים נראה בבירור  מודל של מעטפת פצצה גרעינית בה האיראנים ערכו ניסויים בפארצ'ין, מדוע צריך לשלוח לשם פקחים, דרישה שפותחת לפניהם פתח חדש לעשות מה שהם יודעים לעשות הטוב ביותר, להתמקח?
האם יש הגיון בכל המהלכים והדיבורים הסותרים האלה? האם יש מישהו, גורם אחד המסוגל לחבר את כל הקצוות הבוערים האלה ביחד? האם הבלבול הזה הוא הטעייה מכוונת, שנועדה לבלבל את כולנו, ואולי רק את האיראנים, שאינם נראים כמי שמתבלבלים בכלל.
מכל המהומה הזו אפשר ביום ו' בבוקר להסיק  שלוש מסקנות עיקריות:
1.  ראש הממשלה בנימין נתניהו נתן לנשיא אובמה אורכה, לפני שהוא יכריע מתי לתקוף את איראן. מה אורכה של הדחייה הזו איש איננו יודע, אולי אפילו נתניהו לא.
2.
הגיליון החדש של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, מס' 523, שיצא לאור ביום ו' 9.3 מדווח,  כי הנשיא אובמה עומד להיפגש עם  נתניהו עוד פעם בחודש יולי, וכי הנשיא אובמה שוקל לבוא לשם כך לביקור בישראל, וגם בארצות מזרח תיכוניות נוספות.
האם ביקורו של אובמה יהיה לפני ההתקפה הישראלית על איראן, או אולי לאחריה? או אחרי ההתקפה האמריקנית על איראן? או אחרי ההתקפה האמריקנית-ישראלית על איראן?  לאיש אין תשובה לכך.
3.
האיראנים ממשיכים בהעשרת האורניום, בבניית הצנטריפוגות המתקדמות, ובבניית הנשק הגרעיני שלהם, בינתיים ללא הפרעה, בעיקר משום הם אנשים רציונאליים.   

Print Friendly, PDF & Email