הנשיא באראק אובמה אימץ את מסמך תוכנית השלום הערבית המורחבת שהניח לפניו, ביום ג' 21.4, מלך ירדן עבדאלה. אובמה ידרוש מראש הממשלה נתניהו להיכנס למו"מ ישיר, בחסות ארצות הברית, עם הפלסטינים והסורים, על בסיס מסמך זה.

תיקדבקה:בהמשך לפגישת הנשיא אובמה עם מלך ירדן, פרסם הבית הלבן ביום ג' 21.4 בלילה הודעה האומרת כי הנשיא באראק אובמה מזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא מצרים חוסני מובראק, ויו"ר הרשות הפלסטינית לשיחות נפרדות על תהליך השלום במזרח התיכון, בשבוע הראשון של חודש יוני.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים בלעדית, כי החלטה זו של נשיא ארה"ב באה לאחר שפגישתו עם עבדאללה מלך ירדן, הציג לפניו המלך תוכנית שלום ערבית חדשה, שהיא למעשה תוכנית השלום הערבית הישנה משנת 2002, פלוס סעיפים המפרטים בפעם הראשונה למה מדינות ערב מתכוונות כאשר הם אומרות 'נורמליזציה עם ישראל'.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי עבדאללה מלך ירדן הפקיד בידיו של הנשיא אובמה מסמך ארוך ובו מפורטים כל הצעדים שמדינות ערב תהיינה מוכנות לבצע באם ישראל תסכים, לסגת לקווי 1967, כלומר לסגת מהגדה המערבית כולה ומרמת הגולן, ולהקמתה של מדינה פלסטינית.
בין הנשיא אובמה והמלך הירדני הוסכם, כי תוכן מסמך זה לא יתפרסם בפומבי, אלא שאובמה יציג אותו בפני ראש ממשלת ישראל נתניהו כאשר יבוא לוושינגטון בשבוע הראשון של יוני. אובמה ידרוש מנתניהו לענות מיד באם הוא מקבל מסמך זה או דוחה אותו, או, האם נתניהו מוכן, על בסיס המסמך, להיכנס מיד למו"מ ישיר עם הפלסטינים וסוריה, שייערך בהשתתפותה ובחסותה של ארצות הברית.
חוגים המקורבים לבית הלבן אמרו כי הנשיא שוקל להופיע בנאום פומבי, זמן קצר לפני בואם של נתניהו, מובראק, ואבו מאזן לוושינגטון, ובו הוא יציג לפני דעת הקהל העולמית את נכונותם של הערבים לוויתורים מרחיקי לכת לישראל, באם ישראל תהייה מוכנה לוויתורים מרחיקי לכת מקבילים לפלסטינים ולסורים.

Print Friendly, PDF & Email