הנשיא בוש ומומחים כלכליים: להציל את תוכנית ההצלה, אחרת 'יתחולל מרחץ דמים'. ראש ממשלת בריטניה בראון: חייבים להציל גם את הבנקים הבריטיים.

תיקדבקה: הנשיא בוש פנה ביום ו' 27.9, בקריאה נרגשת לחברי הקונגרס: אשרו את חבילת ההצלה, אחרת תתרחש התמוטטות. מומחים כלכליים: אם חבילת ההצלה לא תאושר עד יום ב', יתחולל בשווקים הפיננסים 'מרחץ דמים'. ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון שהגיע במפתיע לוושינגטון לבוש: תוכנית ההצלה צריכה לכלול גם כספים להצלת הבנקים הבריטים. מומחים פיננסים בריטיים: דרושים לפחות בין 20 ל-95 מיליארד דולר להצלת הבנקים בבריטניה. יו"ר בית הנבחרים האמריקנים ננסי פלוסי: תוכנית ההצלה חייבת לפעול.
שר האוצר הגרמני פייר שטיינברוג Peer Steinbrück אמר: ארצות הברית אשמה בעצמה במצב, והיא עומדת לאבד את עמדתה כמעצמת-על כלכלית. מה שיקרה לאחר המפולת האמריקנית, ייווצרו שווקים בו כמה מעצמות-על כלכליות, בייחוד באסיה ובאירופה. תמלאנה תפקיד מרכזי.
המקורות של תיקדבקה: קיים צפי לתוהו ובוהו בשווקים הפיננסים העולמיים בסוף השבוע, ובתחילת השבוע הבא, לאחר שבלילה (יום ו' לפנות בוקר 26.9), התמוטטה הפגישה הדרמטית בבית הלבן בין הנשיא ג'ורג בוש, המעומדים הדמוקרטים והרפובליקנים לנשיאות אובמה, ומקקיין, וראשי 2 המפלגות בקונגרס, שעמדה לאשר את תוכנת ההצלה של הממשל, בסך 700 מיליארד דולר. המועמד הרפובליקני לנשיאות ג'ון מקקיין דחה ופוצץ את תוכנית ההצלה הפיננסית.
בהודעת ביקורת חריפה ללא תקדים של מועמד רפובליקני לנשיאות על נשיא ארצות הברית מכהן ועל ממשלו, שפרסם מטה הבחירות של מקקיין נאמר, 'כי התוכנית של הממשל איננה זוכה לאמון של העם האמריקני מאחר והיא איננה מגנה על משלם המיסים האמריקני. התוכנית מקריבה את הרחובות הראשיים (בארה"ב), לטובת 'וולסטרייט'. ציטוט המקור.
the plan that has been put forth by the administration does not enjoy the confidence of the American people as it will not protect the taxpayers and will sacrifice Main Street in favor of Wall Street
אין ספר שהמדובר בעוד צעד אופייני לג'ון מקקיין, שקודם לכן הודיע כי הוא משעה את מערכת הבחירות שלו כדי לטפל במשבר הכלכלי. המעומד הרפובליקני שמפגר בסקרים אחר יריבו הדמוקרטי באראק אובמה בכ-9 אחוז, רוצה להוכיח לבוחר האמריקני, כי ממשל בוש מוכן להקריב את משלם המיסים האמריקני, כדי להציל את 'וולסטרייט', בעוד שהוא יציל את האיש ברחוב, עוד לפני שנבחר לתפקיד הנשיא.
לעומת מקקיין, הפגין המועמד הדמוקרטי בארק אובמה תמיכה מסויגת בתוכנית, בהציגו מספר תנאים לקבלתה.
כל האירועים האלה התרחשו, כאשר ביום ה' 25.9 התמוטט בנק אמריקני גדול נוסף, Washington Mutual, והוא נמכר תמורת 1.9 מיליארד דולר ל- JPMorgan. השווקים הפיננסים והמשקיעים שאולים את עצמם עוד כמה בנקים, שאין מידע על מצבם בשווקים עומדים להתמוטט?
אולם מעבר לשיקולים הפוליטיים של המועמדים לנשיאות, ככל שהתקדמו הדיונים על התוכנית, הוברר כי מספר המתנגדים לה הולך וגדל.
אנשי כלכלה ופיננסים מרכזיים בארצות הברית, אמרו, כי התוכנית הוכנה בחיפזון רב, על ידי שר האוצר האמריקני הנרי פולסון, ונגיד הבנק המרכזי 'הפדרל רזרב' בן ברננקה, וחסרים בה הפרטים הדרושים שיסבירו כיצד היא תעבוד בדיוק, מי ישלם בדיוק בסופו של הדבר את הסכום האדיר של מאות מיליארדי דולר, וכיצד הכסף הזה, באם יאושר, יחולק. כלכלנים בכירים במערכת הבנקאות העולמית אמרו, כי אינם מבינים מה הביא את הממשל, מלבד העובדה שבעוד 4 שבועות הוא יסיים את תפקידו, לקבוע את יום ב' הבא 29.1, כתאריך בו חייבים להציל את המערכת הפיננסית האמריקנית והעולמית. בנקאי אחד העיר ביובש, כי אפשר לפעול להצלתה של המערכת גם אחר יום ב'.
ביום ו' 26.9, נערכו בוושינגטון ניסיונות נוספים על ידי נציגים דמוקרטים ורפובליקנים למצוא איזה שהיא נוסחה מוסכמת לטיפול במשבר. גם מאמצים אלה לא נשאו פרי.

Print Friendly, PDF & Email