הנשיא בוש ממשיך בקו של הערכת המודיעין האמריקנית NIE, ותומך במשלוחי הדלק הגרעיני הרוסיים לאיראן.

המקורות בוושינגטון והמודיעיניים של תיקדבקה: בהצרה 'מפתיעה', למי שאינו רוצה לראות את המגעים וההתקרבות בין וושינגטון לטהרן, באמצעותה של סעודיה, הביע נשיא ארצות הברית ג'ורג בוש, ביום ב' 17.12, תמיכה במשלוחי מוטות הדלק הגרעיניים הרוסיים לאיראן. הנשיא בוש אמר: 'אם הרוסים רוצים לעשות זאת, (לשלוח את מוטות הדלק), דבר בו אני תומך, אזי האיראנים אינם צריכים ללמוד איך להעשיר אורניום'. הנשיא הוסיף כי לאחר שהאיראנים קבלו את האורניום עבור מתקן גרעיני אזרחי, (הכור הגרעיני בבושייר,) אין להם צורך ללמוד איך להעשיר אורניום'. המקורות שלנו מציינים, כי בוש התעלם מכך, כי זמן קצר לאחר פרסום ההודעה הרוסית על משלוח מוטות הדלק, הודיעו פקידים איראנים בכירים בטהרן, כי למרות המשלוחים הרוסיים, איראן תמשיך להעשיר אורניום במתקנים שלה.
מקורות מודיעיניים ישראליים, מתחו בלילה ביקורת חריפה על דבריו של בוש, ואמרו כי בדומה להערכת המודיעין האמריקנית ה-NIE, שטען כי איראן הפסיקה את התוכנית הגרעינית הצבאית שלה, מתעלם הנשיא ג'ורג בוש משתי הנקודות העיקריות באמצעותן האיראנים יכולים להפיק תועלת צבאית ממשלוח מוטות הדלק הגרעיניים.
1. בעוד האיראנים התחייבו להחזיר לאחר השימוש את מוטות הדלק לרוסים, כי אם לא יעשו זאת, הם לא יקבלו מוטות דלק גרעינים חדשים הדרושים להם להמשך הפעלת הכור, הרי שאין התחייבות איראנית להפסיק, עם הפעלת הכור בבושייר, לא את העשרת האורניום במפעל בנטאנז, ולא את ערוצי פיתוח גרעיניים אחרים-כמו הערוץ הצבאי.
2. מהפעלת מוטות הדלק הגרעיניים הרוסיים בכור בבושייר, מדעני וטכנאי הגרעין האיראנים, ירכשו ניסיון ומומחיות אשר יביאו אותם בסופו של דבר לשליטה מוחלטת במעגל הגרעיני, שליטה אותה הם יכולים להעביר מיד לתוכנית הצבאית שלהם. המדובר בקיצור דרך משמעותית מאוד עבור התוכנית הגרעינית האיראנית.
דברי התמיכה של הנשיא בוש במשלוחי הדלק הגרעיני הרוסיים, (להלן הציטוט המקורי של הדברים If the Russians are willing to do that, which I support, then the Iranians do not need to learn how to enrich," Bush said. "If the Iranians accept that uranium for a civilian nuclear power plant, then there's no need for them to learn how to enrich. סוף ציטוט.) רק מדגישים את החומרה שבדו"ח המודיעין האמריקני. מאחר והדו"ח קובע כי אין לאיראן תוכנית צבאית גרעינית פעילה, הדבר מאפשר לנשיא ארצות הברית להתעלם מכך שאספקת מוטות הדלק הגרעיניים לאיראן תאיץ את התוכנית הסודית שלהם, שהמודיעין הישראלי בטוח בקיומה ובהמשך פעולתה.
הנשיא בוש יכול להתעלם מכך, ישראל לא!

Print Friendly, PDF & Email