הנשיא בוש שולח רכבות אוויריות וימיות לגיאורגיה. מוסקבה: על נשיא ארה"ב לבחור בין תמיכה בשאקאשווילי, לבין ידידות, או עימות עם רוסיה.

תיקדבקה: הנשיא האמריקני ג'ורג בוש הכריז ביום ד' 13.8, על צעדים לשבירת המצור הימי, האווירי, והיבשתי הרוסי על גיאורגיה. מוסקבה: על בוש לבחור בין תמיכה בשאקאשווילי, לבין ידידות, או עימות עם רוסיה.
כאשר שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס, עומד לשמאלו, ושרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס לימינו, אמר בוש, כי רוסיה קבלה על עצמה לשמור על הפסקת האש, אולם המידע המגיע לוושינגטון מראה את ההפך. כוחות רוסיים נמצאים העיר גורי, ומאיימים משם על הבירה טיבליסי. כוחות רוסיים תוקפים מטרות גיאורגיות בעיר הנמל פוטי Poti שבחוף הים השחור, ומפוצצים ומטביעים אוניות גיאורגיות. לכן, אמר הנשיא, ארצות הברית תנקוט ב-4 צעדים הבאים:
1. חיל האוויר והצבא האמריקני מטיסים כבר עכשיו, בעת דבריו של הנשיא, רכבת אווירית הנושאת עזרה הומניטארית לגיאורגיה.
2. לרכבת אווירית זו <תצטרפנה בקרוב, אוניות מלחמה אמריקניות אשר תעברנה אספקה לגיאורגיה.
3. על הרוסים לפתוח את כל נמלי התעופה, הנמלים, והדרכים בגיאורגיה, לנועה חופשית, קבע בוש.
4. שרת החוץ האמריקנית יקונדוליסה רייס יוצאת מיד בדרכה לפריס, לפגוש את נשיא צרפת, ניקלוא סרקוזי, העומד בראש מאמץ התיווך האירופאי בין מוסקבה לטיבליסי. לאחר פגישה זו רייס תצא לטיבליסי.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי דבריו של הנשיא בוש הם למעשה דרישה אמריקנית מהרוסים להפסיק את כל פעולותיהם הצבאיות, היבשתיות, האוויריות, והימיות, בגיאורגיה. שליחת מטוסי התובלה האמריקנים, אשר ינחתו לא רק בטיבליסי, אלא במקומות אחרים בגיאורגיה, פירושה שארצות הברית שוברת את השליטה של חיל האוויר הרוסי במרחב האווירי של גיאורגיה. שליחת אוניות מלחמה אמריקנית, אשר תכנסנה לים השחור, פירושה שבירת המצור הימי שהצי הרוסי הטיל על גיוארגיה. כל הצעדים האלה מעלים את האפשרות של התנקשות בין כוחות רוסיים ואמריקניים.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי האמריקנים יכולים לשלוח את מטוסי התובלה, מטורקיה או איטליה, ובמקרה כזה המטוסים האמריקנים הראשונים ינתחו בגיאורגיה, עוד ביום ד' 13.8 בשעות הלילה. אוניות המלחמה האמריקניות יכולות להגיע מריכוזי הצי ה-6 האמריקני בים התיכון, או בים האגאי, וייקח להם עד יום חמישי בלילה, או יום שישי בבוקר ה-15.8, להגיע לים השחור.
שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הגיב על הדברים של בוש, בחריפות רבה. הוא אמר: כי המנהיגות של גיאורגיה היא פרויקט מיוחד של ארצות הברית. באיזה שהוא שלב, הדגיש לברוב, וושינגטון צריכה לבחור בין פרויקט וירטואלי, (כלומר, נשיא גיאורגיה שאקאשווילי,) או שותפות אמיתית עם רוסיה. במילים אחרות, למרות דבריו של בוש, מוסקבה לא תרפה מאמציה להדיח את שאקאשווילי.

Print Friendly, PDF & Email