הנשיא ביידן יכול להחמיר עוד את הצעדים נגד ממשלת בנימין נתניהו. ביידן יכול לבצע הערכה מחדש של יחסי ארה"ב ישראל צעד שפירושו הטלת אמברגו כספים ונשק

לאחר שהיה נדמה כי בעקבות התחלת השיחות בבית הנשיא בין נציגי הליכוד, יש עתיד, והמחנה הממלכתי מתחילות ההפגנות נגד נתניהו והרפורמה המשפטית להצטמצם ובקצה של המנהרה החשוכה של המשבר הפוליטי, אחד הקשים ביותר שישראל ידעה מתחילת קיומה, לבצבץ קרן של אור קלוש, בא ביום שלישי 28.3, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן והנחית מכה קשה מאוד על ראש הממשלה בנימין נתניהו.
הנשיא ביידן אמר: כמו הרבה תומכים אדוקים של ישראל – אני מאוד מודאג. הם לא יכולים להמשיך בדרך הזו. די הבהרתי את זה. הוא הוסיף כי הוא לא מתכוון להזמין את ראש הממשלה נתניהו לבית הלבן בתקופה הקרובה. במילים אחרות, נתניהו נמצא בתפקיד ראש הממשלה אצל ביידן בתקופת מבחן. באם הוא יבטל את הרפורמה המשפטית ויחזיר את יואב גלנט לתפקיד שר הביטחון אזי אפשר להתחיל לדון מחדש באופי היחסים בין ארצות הברית וישראל.
התגובות החריפות הישראליות לא אחרו לבוא. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי ישראל היא מדינה עצמאית והיא קובעת את מדיניותה לפי הצרכים שלה. שרים ימניים קיצוניים בממשלתו כמו השר לביטחון הפנים איתמר בן גביר היו יותר חריפים. בן גביר אמר שישראל איננה כוכב נוסף בדגל ארצות הברית.
שר החינוך  יואב קיש  מהליכוד אמר: כולנו מכבדים את נשיא ארה"ב והוא יכול לומר את עמדתו, אבל עם כל הכבוד – ישראל היא מדינה ריבונית וההחלטות מתקבלות כאן
אבל מעבר לדברים אלה ברור כי ביידן הטיל צל כבד על עתידם הפוליטי של בנימין נתניהו וממשלתו.
לאחר דבריו של ביידן ברור שנציגי הסיעות המשתתפות בשיחות עם הליכוד בבית הנשיא קיבלו סיוע בלתי צפוי לדרישתם להפסיק לגמרי את החקיקה של הרפורמה המשפטית.
היום לאחר דבריו של ביידן, אפילו באם התכוונו לכך, הם לא יכולים להציג עמדה שונה רכה יותר. אותם הדברים אמורים לגבי החזרתו של שר הביטחון יואב גלנט לתפקידו, זאת לאחר שנתניהו הודיע על פיטוריו.
אם נתניהו חשב כי בהשהיה הזמנית של החקיקה  הוא הרוויח זמן בו הוא יכול לשקם את מעמדו הפוליטי בא הנשיא ביידן ואמר לכולם שלא יטעו. ביידן דורש מנתניהו כניעה לאורך כל הקו.
סימנים לסערה הזאת ביחסי ארצות הברית וישראל היו כבר בשבוע עבר, כאשר מקור מדיני בכיר ישראלי אמר לעיתונאים בלונדון כי ממשל הנשיא ביידן ניסה לאחרונה להפיל פעמיים את נתניהו מהשלטון.  המקור הבכיר לא פירט האשמה חמורה זו.
במצב שכזה לשאלה מה יעשה עכשיו בנימין נתניהו ומה יהיו צעדין הבאים אין תשובה ברורה.  נתניהו הוא לא המנהיג הישראלי היחיד שעמד בפני משבר כזה ביחסי ארצות הברית וישראל. לפני 48 שנים ב-1975 עמד מי שהיה אז ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל בגלל סירובו להיכנס למו"מ עם מדינות ערב בפני משבר דומה. ארצות הברית הפסיקה אז את העברת הכספים והנשק לישראל. הנשיא אז ג'ראלד פורד אמר כי ארצות הברית לא תבודד את עצמה משאר העולם ותתמוך בישראל.
במילים אחרות המשבר בין ביידן ונתניהו יכול עוד להחמיר ויחסי צבא ארצות הברית עם צה"ל יכולים עוד להיפגע.
בהתפתחות כזו יכולותיה של ישראל לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית יצטמצמו במידה ניכרת.Print Friendly, PDF & Email