הנשיא ביידן לא ישאיר בידיו של רוה"מ  לפיד את ההחלטה מתי לפתוח באש על איראן. תוך חודש יהיה לאיראן מספיק אורניום לשלוש פצצות גרעיניות. תוך ארבעה חודשים ל-5 פצצות

נראה כי יש רווח הולך וגדל בין הצהרות הדרגים המדיניים והביטחוניים הישראלים לגבי יכולותיה הגרעיניות של איראן.
ראש הממשלה יאיר לפיד אמר ביום שלישי 6.9, בדברו על הסכם הגרעין, כי 'אם איראן תמשיך לנסות, היא תגלה את ידה הארוכה ואת יכולותיה של ישראל'. לפיד אמר את הדברים במהלך ביקור בבסיס חיל האוויר נבטים כאשר הוא מצטלם על רקע מטוסי F-35  ממריאים והוסיף:  'עדיין מוקדם מדי לדעת אם אכן הצלחנו לבלום את הסכם הגרעין, אבל ישראל ערוכה לכל איום ולכל תרחיש'.
צריך לשים לב לבחירת המילים הזהירה של לפיד אשר אמר 'עדיין מוקדם מידי לדעת אם הצלחנו לבלום את הסכם הגרעין'. לפיד לא אמר כי עדיין מוקדם אם הצלחנו לבלום את הגרעין.
ביקורו של ראש הממשלה בטייסת נערך במקביל לביקורו של ראש המוסד דוד ברנע בארצות הברית, כחלק מהמערכה המדינית מול איראן.
לא עברו 24 שעות וביום ד' 7.9 הגיב על דברים אלה של לפיד אלוף במילואים יצחק בריק, מי שהיה  מבקר צה"ל ואשר מפרסם כבר חודשים רבים דו"חות רבים אשר טוענים כי צה"ל איננו מוכן למלחמה כוללת לא עם איראן ולא עם חיזבאללה.
בריק כתב: ' זה מבזה ומביך. מה הלפיד הזה מכריז 'אנחנו נתקוף'? מה אתה אומר דברים שאין בסיס מאחוריהם? עם מה תתקוף?', תהה בריק.
הוא הוסיף: 'האם אתה מבין את המשמעות שהמדינה תהיה אפופה טילים, כמו פצצה גרעינית רק בלי ראש נפץ? זה חוסר אחריות משווע. הם מאיימים איומי סרק שאין להם תוחלת. לא טיפלו בעורף, שיהפוך לזירה המרכזית במלחמה הבאה. זה לא היה לנו ממלחמת העצמאות – מאות טילים כל יום על גוש דן.
בריק לא היחיד בין אלופי צה"ל שחושב ככה. ישנם עוד כמה מפקדים בכירים בצה"ל הסבורים כי לדיבורים על המלחמה מול איראן אין בסיס בייחוד כאשר לכולם ברור כי ישראל וצה"ל לא יפתחו במלחמה מול איראן ללא אישור מוושינגטון.
הדברים הלכו והסתבכו ביום ג' כאשר ממשל הנשיא ג'ו ביידן פרסם הודעה הדורשת מישראל לשנות את נהלי הפתיחה באש ביהודה ושומרון בעקבות מותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה עם פרסום התחקיר הצבאי שלפיו לוחם צה"ל ירה ככל הנראה למוות באבו עאקלה בשוגג במהלך חילופי אש עם חמושים פלסטינים. 
בכך הפכו הלחצים על ישראל לשנות את נהלי הפתיחה באש לפומביים, ולנקודת מחלוקת קשה בין וושינגטון וירושלים. בירושלים ניסו לצנן את הרוחות וטענו כי ארה"ב לא תפעיל לחץ מהותי בעניין שינוי הנהלים.
הערכות אלה מוטעות.
ביום ג' פורסמו בוושינגטון הערכות של מכוני מחקר אמריקנים המתמחים בגרעין האיראני לפיהם האיראניים ממשיכים להעשיר אורניום בקצב כזה מזורז שכבר תוך חודש תהיינה בידיהם מספיק כמויות ליצצר שלוש פצצות גרעיניות ואילו תוך ארבעה חודשים יהיה בידיהם מספיק אורניום מעושר לחמש פצצות.
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לא ישאיר בידיו של ראש  ממשלת ישראל יאיר לפיד את ההחלטה מתי לפתוח באש על איראן.Print Friendly, PDF & Email