הנשיא ביידן מינה את שגריר ארצות הברית לשעבר בישראל דן שפירו להיות השגריר האמריקני הראשון בישראל לנושאי הגרעין האיראני

התוצאה החשובה המעשית היחידה החשובה בנושא הגרעין האיראני, לאחר שיחתם של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, וראש ממשלת ישראל נפתלי בנט, ביום שישי  27.8 בבית הלבן, היא מינויו של שגריר ארצות הברית לשעבר בישראל דן שפירו Dan Shapiro,  להיות חבר בצוות המשא ומתן של הסטייט דפרטמנט האמריקני עם איראן. תפקידו יהיה ממונה על האספקטים האזוריים של הנושאים האיראניים ותיאום עם ישראל,on the regional aspects of the Iranian issue and coordination with Israel.
דן שפירו יישב בישראל והוא יפעל ממשרדי השגרירות האמריקנית.  מחצית הזמן הוא יישב בישראל ומחצית הזמן בוושינגטון.
במילים אחרות, דן שפירו יהיה איש הקשר בין הנשיא ביידן ושר החוץ שלו אנתוני בלינקן, וראש הממשלה נפתלי בנט.
באופן רשמי שפירו יהיה כפוף לשליחו המיוחד של הנשיא ביידן לנושאי איראן רוב מאלי Rob Malley, הנחשב כעיון לישראל.
זו פעם ראשונה בתשע השנים האחרונות מאז 2012 שעה שהחלו השיחות החשאיות בין וושינגטון וטהרן, שארצות הברית ממנה נציג דיפלומטי מרכזי, שמקום מושבו יהיה בישראל, ושירכז את הדיונים בין ארצות הברית וישראל בנושא הגרעין האיראני.
המינוי הזה הוא סימן בולט לכך, כי גם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וגם ראש ממשלת ישראל נפתלי בנט, מסכימים ביניהם על הערכות המודיעיניות האמריקניות והישראליות כי תחת שלטונו של נשיא איראן החדש איברהים ראיסי, הסיכויים כי טהרן תחזור למו"מ הגרעיני בקרוב קלושים. מכאן נובעת הערתו של הנשיא ביידן במפגשו עם בנט, כי אם המו"מ הדיפלומטי עם איראן ייכשל, 'לארצות הברית יש גם אמצעים אחרים'.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי בשיחה עם ביידן, אמר לו בנט, כי מה שמדאיג ביותר את ישראל, היא העובדה שבאמצעות חוסר הבהירות שאיראן יוצרת בכוונה מסביב לשיחות הגרעין, היא יוצרת לה מרווח זמן נוסף שתחת הכסות שלו היא ממשיכה את הפיתוח הגרעיני שלה.
המקורות שלנו מדווחים, כי בנט אמר לנשיא: איראן נוקטת באסטרטגיה של אלפי חתכים קטנים a death-by-a-thousand-cuts strategy, כדי להעלים מה מתרחש באמת בתוכנית הגרעינית שלה.
בעבר כאשר ירושלים רצתה להעביר מסרים לוושינגטון  שיסבו את שימת לבה לנושאים מסוימים בתוכנית הגרעין האיראנית, היא הייתה צריכה לפנות לכמה מקורות, עתה עם המינוי של שפירו היא תוכל לפנות רק לגורם אחד.
עד כמה הנושא הגרעיני האיראני נחשב בוושינגטון ובישראל נושא ביטחוני רגיש, תעיד העובדה, שכמה שבועות לפני הכרזת המינוי השבוע עבר דן שפירו, שהיה בעבר שגריר ארצות הברית בישראל (  2017-2011 ), בדוקים מודיעיניים שבוצעו על ידי גופי המודיעין האמריקנים.  


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות