הנשיא  ג'ו ביידן הורה לעשות הערכה מחדש של יחסי וושינגטון  וירושלים. בירושלים לא מכירים החלטה אמריקנית כזו

ממשל הנשיא ג'ו ביידן מסוכסך עם כל בעלי בריתה העיקריים של ארצות הברית.  
המדובר בערב הסעודית, אוקראינה, בריטניה, וישראל.
הממשל רוצה שהמדינות האלה תנקוטנה בנושאים מרכזיים במדיניות המאמצת את המדיניות האמריקנית כאשר כל אחת מהן מסרבות בצורה זו או אחרת לעשות זאת.
קחו למשל את בריטניה שם ראש הממשלה הבריטי רישי סאנק Rishi Sunak שמתפאר ביחסים המיוחדים  שקיימים בין וושינגטון ולונדון, רותח מזעם על כך שהנשיא ביידן סירב לתמוך בשר ההגנה הבריטי בן וואלס Ben Wallace כמזכיר הכללי של נאט"ו ובמקומו תומך בדיפלומטית הגרמנית אורסלה וואון דיר לאיין Ursula von der Leyen.
כלומר האינטרס האמריקני באירופה כולל יחסים מיוחדים עם ברלין ולא עם לונדון.
קודם לכן פגע ביידן במלך הבריטי החדש צ'רלאס כאשר לא בא להכתרתו, והוא נגד מדיניות הברקטיס Brexit  הכלכלית הבריטית.
בעיתונות הבריטית נכתב השבוע כי הנשיא ג'ו ביידן מתעב כל דבר בריטי.
בפגישת ראשי מדינות נאט"ו שנערכה השבוע  בווילנוס בירת ליטואניה התנגש ג'ו ביידן עם נשיא אוקראינה ולדומיר זלנסקי. זלנסקי רתח על כך שביידן, שהוא ספק הנשק העיקרי של הצבא האוקראיני, חוסם את בפני קייב להצטרף כחברה מלאה בארגון נאט"ו. זעמו של סלנסקי היה כה גדול עד שהוא לא נמנע מלהאשים את ביידן שהוא משתמש באוקראינה כדי לנהל באמצעותה את מדיניות ארה"ב עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
עם ערב הסעודית מתנגש ביידן עם מדיניותו של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS  על הברית שעשה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לשמור על מחירי נפט גבוהים בשווקים הבינלאומיים.
עם ממשלת בנימין נתניהו ביידן מסוכסך בשורה של נושאים. החל מהנושא הגרעיני האיראני, המדיניות כלפי הפלסטינים והקמת יישובים ישראליים חדשים ביהודה ושומרון.
ביום ד' 12.7 כתב העיתונאי תומס פרידמן  בניו יורק טיימס,  כי הנשיא ביידן הורה לקיים 'הערכה מחדש' reassessment של יחסי ארצות הברית וישראל. אם הידיעה נכונה הרי המשבר ביחסים בין ביידן ונתניהו הגיע לשיא חדש.  
גורם מדיני בכיר בירושלים אמר כי ישראל לא מכירה החלטה כזו – אך בכל מקרה לא מדובר בתופעה חדשה. לדברי הגורם, למרות 'הערכות מחדש' תקופתיות וחילוקי דעות לאורך השנים, היחסים בין ישראל לארה"ב התהדקו במשך עשרות שנים והגיעו לשיא של כל הזמנים של שיתוף פעולה ביטחוני. ראש הממשלה נתניהו ידאג שמגמה זו תימשך'.
לפני 48 שנים ב-1975, הורה הנשיא ג'ראלד פורד בזמנו של ראש הממשלה יצחק רבין לשר החוץ האמריקני דאז הנרי קיסינג'ר לבצע  הערכה מחדש של יחסי וושינגטון וירושלים. אז כללה הערכה מחדש אמברגו על אספקת נשק אמריקני לישראל, בייחוד מטוסי F-15.
אין לאיש מושג כיצד הערכה מחודשת זו שנערכת בוושינגטון תשפיע על מדיניותה של ממשלת נתניהו ועל המצב הפוליטי בישראל. איש איננו יודע מה הערכה זו כוללת.  
.

Print Friendly, PDF & Email