טראמפ אותת לפוטין: אל תתערבו בהתקפות הישראליות נגד מטרות איראניות. פרס מטריה אווירית אמריקנית מעל המטוסים הישראליים

דברי הפרשנות המתפרסמים בשבת בבוקר 13.4, כאילו האיראנים טעו כאשר הניחו כי ההגנה האווירית הרוסית, המורכבת מסוללות 'פנטסייר'  Pantsir , טילי S-300 וטילי S-400’, תגן עליהם מפני התקפות ישראליות-אינם נכונים ומטעים.
לא הייתה שום סיבה לאיראנים להעריך כי הפעם מוסקבה תבוא לעזרתם ותפעיל את מערכת הנ"מ  שלהם נגד המטוסים הישראלים, פעולה בה אף פעם לא נקטו  בשלוש השנים האחרונות.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי כאשר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו הגיע ב-4 לאפריל למוסקבה, כדי להיפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין, כשהוא מלווה בראש אמ"ן האלוף תמיר היימן, וראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, במטרה לדון בתיאומים הצבאיים בין הצבא הרוסי וצה"ל, בעיקר בהתקפות על המערכים האיראניים בצפון ומערב סוריה, זאת לאחר ההתקפה הישראלית באזור חלאב ב-27 למרס, הוא ידע כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כבר עמד בקשר עם פוטין, באמצעות שדרים שהעביר בערוצים חשאיים, באותו נושא.

כמה שעות לפני שנתניהו יצא למוסקבה, הזהיר טראמפ את פוטין שלא להפריע/ או להתערב בתקיפות הישראליות בסוריה-כל זמן שהן מכוונות נגד מטרות צבאיות איראניות.
עוד מדווחים המקורות שלנו, כי השדרים האמריקנים היו מנוסחים בצורה כזו שלא השאירה מקום לספק, כי למעשה ארצות הברית פורסת מטריה אווירית מעל מטוסי חיל האוויר הישראלים התוקפים מטרות איראניות בסוריה.
זו הייתה הפעם הראשונה שוושינגטון הבהירה עמדה זו למוסקבה, למרות שהיא כבר סוכמה בין ראש הממשלה נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפיו, עוד בסוף 2018.

אפשר וצריך להניח, כי אם דברים אלה היו מתפרסמים ערב הבחירות לכנסת, היו מאשימים את נתניהו כי הוא משתמש בקשריו עם טראמפ, כדי לקדם את מעמדו ומעמד 'הליכוד' בבחירות.

זו הייתה הסיבה העיקרית מדוע כאשר נתניהו הגיע למוסקבה, גם פוטין ובעקבותיו ראש הממשלה ושר הביטחון הישראלי לא העלו את הנושא הזה בחילופי הדברים שביניהם, למרות שזה היה הנושא העיקרי  עליו נדברו לשוחח בעת שיחתם הטלפונית האחרונה כמה ימים קודם לכן.
זו גם הייתה הסיבה מדוע שר ההגנה הרוסי סרגיי שוייגו נעדר מכל המפגשים והטקסים שנערכו במוסקבה והיו קשורים בביקורו של נתניהו במוסקבה.
הצמרת הצבאית הרוסית העדיפה להביע בדרך זו את הסתייגותה מהמעורבות האמריקנית בהתקפות הישראליות על מטרות איראניות בסוריה. אולם עתה נקבעה עמדה חדשה אסטרטגית לגבי הנכוחות הצבאית האיראנית בסוריה לפיה חיל האוויר הישראלי תוקף, וכל פעולה רוסית נגדו תגרור אחריה תגובה אמריקנית.
לא וושינגטון ולא מוסקבה מעוניינות בהתנגשות צבאית בסוריה, בוודאי אם זו קשורה בנוכחות הצבאית האיראנית, בעלי בריתה המליציות השיעיות, או חיזבאללה.     
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות