הנשיא טראמפ: בוועידת הפסגה בסינגפור עם מנהיג צפון קוריאה יוכרז על סיום המלחמה בקוריאה. יהיו כמה מפגשי פסגה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, וראש שירותי הביון של צפון קוריאה קים יונג צ'ול Kim Yong Chol, שהוא גם יד ימינו של מנהיג הצפון קים ג'ונג-און קיימו, ביום שישי 1.6 בבית הלבן, פגישה היסטוריה שנמשכה קרוב לשעתיים.
זו הייתה הפגישה הראשונה של נשיא ארצות הברית עם בכיר צפון קוריאני לאחר 18 שנה, כאשר הנשיא דאז ביל קלינטון נפגש בבית הלבן עם קצין בכיר בצבא צפון קוריאה. בפגישה השתתפו גם שר החוץ האמריקני מייק פומפיו, היועץ לביטחון לאומי של הנשיא ג'ון בולטון, וראש צוות הבית הלבן ג'ון קאלי. 
צ'ול הביא עמו לבית הלבן מכתב משליט הצפון קים ג'ונג און לנשיא טראמפ. בסיום הפגישה אמר הנשיא טראמפ לכתבים 'כי זה היה מכתב נחמד מאוד', אולם אחר כך אמר כי הוא השאיר את המכתב סגור, והוא יקרא אותו רק מאוחר יותר.
במחווה יוצאת דופן, שר מועטות כמותה זכורות בהיסטוריה של הבית הלבן,  ליוו הנשיא טראמפ ושר החוץ פומפיו, את ראש הביון הצפון קוריאני צ'ול אל מכוניתו, ועמדו עוד זמן רב ליד המכונית כשהם משוחחים, מצטלמים ולוחצים ידיים. לאחר מכן כאשר השיירה של האורח החל לנוע נופפו הנשיא ושר החוץ בידיהם לעבר האורחים הצפון קוריאנים.
בשיחה עם כתבים לאחר יציאת המשלחת הצפון קוריאנית את הבית הלבן אמר הנשיא טראמפ:

 • ועידת הפסגה בינו ומנהיג צפון קוריאה ג 'ונג-און תתקיים ב-12 ביוני בסינגפור.
 • הוסכם כי בוועידה יוכרז על סיום המלחמה בקוריאה קרוב ל-70 שנה לאחר שהחלה באמצע המאה הקודמת.
 • תהיינה וועידת פסגה נוספות. אי אפשר להגיע להסכמים מסובכים כאלה במפגש אחד.
 • הנשיא אמר כי אמר לשליח הצפון קוריאני, כי פיונגיאנג היא שתבחר את הקצב בה היא רוצה שהמו"מ יתנהל. 'אתם יכולים לעשות זאת מהר או לאט'.
 • טראמפ אמר כי השיחה עם השליח הצפון קוריאני נגעה בנושאים רבים, כולל הנושא הגרעיני, הערבויות לביטחון המשטר בפיונגיאנג, וקידומה הכלכלי של צפון קוריאה. לא נדונו שאלות הנוגעות לזכויות האדם בצפון קוריאה.
 • טראמפ אמר, כי הכספים הדרושים למימון שיקומה של  הכלכלי של צפון קוריאה יבואו בעיקר מסין, יפן ודרום קוריאה, ולא מארה"ב
 • כאשר נשאל על עתיד הסנקציות שעל צפון קוריאה, הנשיא אמר, כי יש לו עוד מאות של סנקציות בהן לא נקט עדיין משום ששתי המדינות התחילו לדבר ביניהן. 'אתם תראו על איזה סנקציות אני מדבר כאשר אטיל אותן על איראן,' אמר טראמפ.
 • טראמפ נשאל מה דעתו על כך כי הנשיא פוטין שלח את שר החוץ שלו סרגיי לברוב השבוע לפיונגיאנג, אמר טראמפ, כי איננו אוהב מהלך זה, אולם אם יצאו ממנו דברים חיוביים הוא ישמח.

משקיפים בוושינגטון אמרו לאחר השיחות, כי אם אכן יוכרז ב-12 ביוני בסינגפור, על סיום מלחמת קוריאה, וביטול האזור המפורז בין דרום וצפון קוריאה, פירוש הדבר התחלת המהלך לאיחוד שתי המדינות למדינה אחת.  

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “הנשיא טראמפ: בוועידת הפסגה בסינגפור עם מנהיג צפון קוריאה יוכרז על סיום המלחמה בקוריאה. יהיו כמה מפגשי פסגה

 • יונ 2, 2018 @ 0:25 at 0:25
  Permalink

  read my lips
  לא יקרה בימי חיינו האיחוד.

 • יונ 2, 2018 @ 20:55 at 20:55
  Permalink

  אני מאחל בהצלחה לשני הצדדים.

 • יונ 3, 2018 @ 12:45 at 12:45
  Permalink

  איחוד שכזה יטיל צל הסטורי-בטחוני כבד על יפאן, ויתחרה בסין ורוסיה באזור מרובע הגבולות סין-קוריאה-יפאן-רוסיה. איחוד של העוצמה הכלכלית הדרום קוריאנית עם המיליטריזם הצפון קוריאני, לצד גב אמריקני חזק בדמות אינטרסים כלכליים ומדיניים, עשוי לעורר שדים מרבצם. יתר על כן, הצפון קוריאנים חוששים מאוד כנראה ממה שעתיד להתגלות לגבי הדיכוי והפשע כלפי בני עמם עצמם. אי לכך, קשה לי לראות שפסגה כזו תגרור איחוד בטווח הקרוב. המערב יסתפק בהפסקת הגרעין וקוריאה תסתפק בחזקה לחיק המדינות הלא מוקצות. רוסיה וסין לא יאפשרו לארה"ב דריסת רגל באזור זה שגם כך מצוי בסכסוכים למשל: איי סחלין (רוסיה-יפאן), סכסוך גבולות ימי (סין-יפאן) וכו'. אולם, כבר ראינו שטראמפ לא מסתפק באמצע אלא הולך עד הסוף, ואולי, רק אולי, האינטרס העליון האמריקני הוא האיחוד עצמו, ולא הפסקה הגרעין, ופה כל הקלפים נטרפים.

Comments are closed.