הנשיא טראמפ גם הכיר בירושלים כבירת ישראל וגם מעביר את השגרירות. שולח את סגן הנשיא מייק פנס למזרח התיכון

בהודעה היסטורית שמסר בבית הלבן, ביום ד' 6.12, הודיע נשיא ארצות הברית דונלנד טראמפ, כי הוא מכיר בירושלים כבירת ישראל וכי הוא הורה להעביר את השגרירות האמריקנית מתל-אביב לירושלים.
תיקדבקה היה כלי התקשרות היחיד אשר בימים האחרונים דיווח כי המהלך של טראמפ יכלול את שני המרכיבים-הכרה והעברה.
הנשיא טראמפ הדגיש, כי ירושלים היא לא רק המרכז של שלוש הדתות היהדות, הנצרות והאיסלם, אלא גם ליבה של הדמוקרטיה הישראלית לה חלק שבחים רבים.
הנשיא הדגיש, כי הוא איננו קובע בהגדרה זו את גבולותיה של הריבונות הישראלית על ירושלים וכי נקודה זו תוכרע במשא ומתן בין הישראלים לפלסטינים. כמו כן הדגיש הנשיא כי הוא תומך בפתרון שתי המדינות בתנאי שיהיה מקובל על הצדדים למשא ומתן. טראמפ גם הודיע, כי הוא ימשיך לתמוך לתמוך בסטטוס קוו על הר הבית. לדבריו היהודים יתפללו ליד הכותל המערבי, הנוצרים בכנסיות, ואילו המוסלמים במסגד אל אקצה.
טראמפ חזר כמה פעמים על כך שבמשך עשרים השנים האחרונות ותחת כהונתם של ששה נשיאים אמריקנים, אשר נמנעו מלהכיר בירושלים כבירת ישראל, לא חלה שום התקדמות בנושא השלום הישראלי-פלסטיני.  הגיע הזמן, אמר טראמפ, לנסות דרך חדשה.
נשיא ארצות הברית קרא לכל הצדדים לנהוג באיפוק ובשקט, והודיע כי הוא שולח בימים הקרובים את סגנו מייק פנס למזרח התיכון להיפגש עם מנהיגי האזור ולהסביר את המדיניות האמריקנית החדשה.

להלן ההתפתחויות העיקריות מיד לאחר נאום ההכרה של טראמפ בירושלים כבירת ישראל:

 • המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי ערב ההודעה הצליח ממשל טראמפ לשכנע את מדינות המפרץ ובראשן ערב הסעודית להגיב בפומבי במתינות על הודעתו, ולתמוך מאחורי הקלעים במאמציו לתת למהלכים המדיניים שבין ישראל לפלסטינים כיוון ודרך חדשים.
 • ממשל טראמפ הצליח גם לשכנע את נשיא מצרים פאתח אל-סיסי לתת סיכוי למהלכים החדשים שלו. התוצאה הראשונה שנראתה לעין הייתה כאשר ביום ד' זמן קצר לפני הודעתו של הנשיא טראמפ הורה נשיא מצרים למשלחת הגנרלים המצריים ששהתה בעזה לצאת משם מיד.
 • אל-סיסי פעל במהירות, כדי שלא ייווצר מצב בו כאילו מצרים תומכת בקו המיליטנטי בו נוקטים מנהיגי החמאס.
 • ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאום מוקלט, כי מדובר ביום היסטורי, והתחייב בדבריו לשמור על הסטטוס קוו בהר הבית.
 • נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, המנסה לנצל את הכרת הנשיא טראמפ בירושלים כבירת ישראל כדי לתפוש עמדת מנהיגות בעולם המוסלמי נפגש, ביום ד', עם מלך ירדן עבדאללה שהגיע לטורקיה. שני המנהיגים סיכמו לנסות ולכנס בשבוע הבא באיסטנבול וועידת פסגה של מנהיגי המדינות האיסלמיות שתדון במדיניות האמריקנית החדשה לגבי ירושלים. עדיין צריך להמתין ולראות באם ארדואן והמלך עבדאללה יצליחו לכנס וועידה כזו.
 • סאיב עריאקת, ממנהיגי הפלסטינים, הכריז במוקטעה ברמאללה, כי ההודעה של טראמפ היא סופו של תהליך השלום בין הפלסטינים לישראל.  

 

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות עבור “הנשיא טראמפ גם הכיר בירושלים כבירת ישראל וגם מעביר את השגרירות. שולח את סגן הנשיא מייק פנס למזרח התיכון

 • דצמ 6, 2017 @ 22:32 at 22:32
  Permalink

  למה להגיד סתם שדיווחתם? כתבתם רק על ההכרה אבל לא על העברת השגרירות

 • דצמ 6, 2017 @ 22:55 at 22:55
  Permalink

  הבעייה הפלשתינית נוצרה כדי להמשיך את המלחמה ב 1948. הפלשתינאים היו כלי משחק בידי השליטים הערבים. הפטרודולרים שימשו גם כדי לקנות את מקבלי ההחלטות במדינות העולם שיתמכו בהשמדת ישראל. בעשור האחרון מעמד הםלשתינאים יורד יחד עם ירידת כוחם של מדינות הנפט הערביות. לכן כל זעקות השבר בעולם זה יותר הצגה אחרונה לפני ההתדרדרות הסופית של החלום הפלשתינאי.
  כעת נשאר לקוות שהיהודים המטומטמים לא יעצרו את ההכרזה הבאה: "הפלשתינאים הם ברובם מהגרים לא חוקיים ממדינות ערב ולכן מדינות ערב צריכות ליישב אותם אצלם ולתת להם אזרחות במדינותיהם"

 • דצמ 7, 2017 @ 0:08 at 0:08
  Permalink

  העיקר האמריקאים התמימים האלה נתנו לו ריאות חדשות.

 • דצמ 7, 2017 @ 5:07 at 5:07
  Permalink

  באשף טוענים שזו דקירה בגב על ידי הממשל האמריקאי – ובכן, לא נורא, הפלסטינים דקרו יהודים בגב וגם במקומות אחרים אין ספור פעמים.

 • דצמ 7, 2017 @ 11:32 at 11:32
  Permalink

  כל עוד ילד יודע שהוא אקבל בסוף מה הוא רוצה הוא לא יפסיק לנדנד כך גם פלסטינים. מי שהוא היה צריך לעמיד אותם במקם ולצייר להם גבולות גזרה .זה מה שטראמפ עשה . כל הכבוד ליוזמה

 • דצמ 7, 2017 @ 12:53 at 12:53
  Permalink

  סאיב עריאקת אמר טראמפ ישראלי יותר מהישראלים
  יפה מאוד

 • דצמ 8, 2017 @ 22:31 at 22:31
  Permalink

  שמחתכם מוקדמת מדי

Comments are closed.