הנשיא טראמפ הטיל סנקציות על מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי ועל לשכתו וניתק אותם מהמקורות הכספיים העצמאיים העיקריים שלהם

לאחר שביום ב' 24.6, דיווחו מקורות המקורבים לבית הלבן, כי הנשיא דונלד טראמפ החליט לפתוח במלחמת סייבר חשאית נגד איראן, המשיך טראמפ את התקפותיו על המשטר בטהרן וחתם על צו נשיאותי המנתק, לדברי הנשיא ושר האוצר שלו סטיס מניוחין, מגישה 'למקורות המפתח העיקריים' מאפשרים להם למממן את פעולותיהם. The new sanctions deny Iran Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei and his office access to key financial resources.

זו פעם ראשונה בכל 40 שנות העימות האחרונות בין ארצות הברית ובין משטר האייטוללות, שנשיא אמריקני פועל ישירות נגד המנהיג העליון האיראני.

המקורות של תיקדבקה מציינים, כי לשכתו של המנהיג העליון האייטוללה חמנאי, איננה דומה לשום מרכז שילטוני פוליטי אחר בעולם.
'הלשכה' המצויה ברובע מבודד ומוגן היטב בצפון טהרן,  היא בעלת מליציות צבאיות ומנגנוני מודיעין עצמאים שאינם כפופים לאיש באיראן מלבד המנהיג העליוו עצמו.  
גם מערכת התקציבים העומדת לרשות האייטוללה חמנאי, וראשי הגופים הפועלים 'בלשכה',  היא מערכת פיננסית-כלכלית עצמאית המנותקת מכל מערכת אחרת דומה הפועלת באיראן, כולל המערכת הכלכלית העצמאית של משמרות המהפכה.
ההערכה בין גופי המודיעין במערב היא, כי ההון הפרטי הנמצא במקורות אלה כשהוא מפוזר בקרנות בסודיות בכל רחבי העולם מגיע לכמה עשרות מיליארדי דולרים.
 כמו כן הוטלו סנקציות על עוד שמונה מפקדים בכירים במשמרות המהפכה, ושר האוצר האמריקני מניוחין אמר, כי בהמשך השבוע יוטלו סנקציות גם על שר החוץ האיראני ג'וואד מחמוד זריף.
אם האמריקנים השיגו מידע מודיעיני  כיצד המערכת הפיננסית-כלכלית העצמאית בתוך ומסביב ללשכת של האייטוללה חמנאי פועלת, פרטים שתמיד נשמרו בטהרן כאחד הסודות השמורים ביותר של משטר האייטוללות, והם מסוגלים לנתק אותה מהאייטוללה חמנאי ומקורביו, מדובר בהישג מודיעיני אמריקני ממדרגה ראשונה.
הטלת סנקציות על מנהיג איראן עלי חמנאי היא פגיעה לא רק ביוקרתו האישית אלא גם בכבודו האישי.
אפשר וצריך להניח, כי עתה כי כאשר שני המנהיגים הסירו את הכפפות מעל ידיהם והם נכנסו לעימות ישיר, ההתנגשויות בין ארצות הברית ואיראן רק יתגברו ויישאו אופי אלים יותר.      

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות