הנשיא טראמפ ורוה"מ נתניהו: ריבונות ישראלית על כל היישובים ביהודה ושומרון. תוקם מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים

גם המתנגדים החריפים ביותר של "תכנית המאה' של נשיא ארצות הברית דונלנד טראמפ, וראש הממשלה בנימין נתניהו יתקשו להכחיש, כי האירוע בבית הלבן ביום ג' 28.1, בו טראמפ הכריז על תכנית השלום בין ישראל לפלסטינים, היה אירוע היסטורי. ארצות הברית הכירה רשמית בהחלת הריבונות הישראלית על כל היישוביים הישראליים ביהודה ושומרון, והשליטה הביטחונית בבקעת הירדן וצפון ים המלח תישאר בידי ישראל.
מדובר ב-30 אחוז משטחי הגדה המערבית.

מנגד ארצות הברית גם הכריזה על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית שתשתרע על 70 אחוז משטחי הגדה המערבית, בתנאי שזו תתנער מהטרור. כמו כן ארצות הברית תעניק למדינה הפלסטינית-באם תקום סך של 50 מיליארד דולר לשיקום ובניית המשק הכלכלי שלה.  בעוד שהנשיא טראמפ מכריז כי ירושלים, כולל הר הבית יהיו בבירת ישראל המאוחדת, הוא גם מכריז כי בירת המדינה הפלסטינית תהייה במזרח ירושלים, וכי תוקם בה שגרירות אמריקנית.
'אני לא נבחרתי לעשות דברים קטנים. החזון שלי לשלום ושגשוג שונה מהצעות העבר היא מביאה ניצחון לכולם – ביטחון לישראל ומדינה לפלסטינים', אמר טראמפ.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר, "זהו יום היסטורי כמו מאי 1948. אני מאמין שנזכור את היום הזה כי הפכת למנהיג הראשון שהכיר בריבונות שלנו שחיונית לביטחוננו והמורשת שלנו. כל תכניות השלום נכשלו כי דרשו מישראל לסגת משטח חיוני כמו בקעת הירדן. אתה הסכמת שישראל יכולה להחיל ריבונות על בקעת הירדן.
בטקס השתתפו שגרירי איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, בחריין ועומן בוושינגטון, וזו הייתה הפעם הראשונה שנציגים רשמיים ממדינות המפרץ לוקחים חלק באירוע בו  ארה"ב מכירה בהחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון. תמיכה של מדינות המפרץ בתכנית טראמפ תקשה ביותר על ההנהגה הפלסטינית ליצור חזית ערבית אחת שתתנגד לתוכנית.

הרבה דובר ונכתב על כך כי המהלך  הזה מתבצע ללא שיתופם והסכמתם של הפלסטינים, ולכן הוא לא יצליח. אולם צעדים קודמים של הנשיא דונלנד טראמפ, להם ניבאו עתיד דומה-ההכרה בירושלים כבירת ישראל, העברת השגרירות האמריקנית מתל-אביב לירושלים, והכרה בריבונות הישראלית על רמת הגולן, הוכיחו אחרת. היום ברור, כי יהיה קשה מאוד לחזור מהם, למרות כל הקשיים שעדיין עוד עומדים לפני מימושם החלקי או המלא.
Print Friendly, PDF & Email