הנשיא טראמפ יציג בפני נתניהו וגנץ בשבוע הבא בוושינגטון את תכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הזמין, ביום חמישי 23.1, את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, ואת ראש האופוזיציה הישראלית ח"כ בני גנץ, לבוא בשבוע הבא לוושינגטון ולהיות נוכחים בטקס בו הוא יכריז על 'תוכנית המאה'-תכנית השלום בין ישראל לפלסטינים.
לפי המסתמן טראמפ יכיר בבקעת הירדן והישובים הישראלים בגדה המערבית כעל אזורים העוברים לריבונות ישראלית.
מקור אמריקני בכיר אמר, כי גבולית של ישראל יוזזו כלפי מזרח בצרוה משמעותית.
ההזמנה לשני המנהיגים הישראליים הועברה על ידי סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, אשר ביקר ביום ה' בירושלים. הזמנת שני האישים נועדה ליצור את הרושם כי הנשיא טראמפ איננו מתערב בבחירות הכלליות העומדות להיערך בישראל ב-2 למרס. טראמפ החליט שלא לחכות לתוצאות של הבחירות.
אין ספק כי מדובר באירוע יוצא דופן בזירה הבינלאומית. תוכנית שלום בה אחד הצדדים לתוכנית-הפלסטינים מתנגדים לה בצורה נחרצת יהיה נעדר מטקס.
כפי שכבר תיקדבקה פרסם ב-21.1, לא כל התוכנית תפורסם אלא רק הפרק המדיני והעיקרי של התכנית,
המקורות שלנו בוושינגטון מדווחים, כי לפני קבלת ההחלטה על הפרסום התיעעץ הנשיא טראמפ בנושא עם מספר ראשי מדינות ערביות.
השיחה המרכזית בנושא הייתה ב-6 לינואר, כאשר לבית הלבן הגיע סגן שר ההגנה הסעודי  הנסיך חאליד בין סולטן  Prince Khalid Bin Salman.  סגן שר ההגנה הסעודי אמר לטראמפ, כי סעודיה איננה מתנגדת לפרסום חלקי של התוכנית. גם במגעים שוושינגטון קיימה בנושא עם נשיא מצרים פתח אל-סיסי, ועם שליט איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE השייח' מוחמד בין זיאד לא הביעו המנהיגים הערביים התנגדות לצעד האמריקני הזה. לעומתם מלך מרוקו מוחמד התחמק מלתת תשובה ברורה.Print Friendly, PDF & Email