טראמפ לוחץ על נתניהו להציב את תכנית השלום שלו עם הפלסטינים במרכז מערכת הבחירות. חשש שיפתיע כפי שפעל בנושא הנסיגה מסוריה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מפעיל בימים האחרונים לחץ על בנימין נתניהו ראש ממשלת ישראל להציב את תכנית השלום שהכין בין ישראל לפלסטינים-'תכנית המאה', במרכז מערכת הבחירות שלו ושל 'הליכוד', כך מדווחים בידיעה בלעדית המקורות של תיקדבקה.
בימים האחרונים גבר הלחץ הזה, והנושא עלה בשיחתם של ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ האמריקני מייק פומפיו, אתמול, ביום ג' 1.1 בברזיליה.
כמו כן מוסרים המקורות שלנו, כי הנשיא הורה ליועצו שהוא חתנו ג'ראלד קושנר, ולשליחו המיוחד למזרח התיכון ג'יסון גרינבלט להיערך לקראת פרסום קרוב של 'תכנית המאה'.

בהתייעצות שנערכו באחרונה בבית הלבן, ובהם השתתף גם שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן, ניסו כמה מהמשתתפים להסביר לטראמפ, כי הם אינם חושבים שפרסום התכנית תעזור בבחירות לבנימין נתניהו, וכדאי לדחות את הפרסום לאחר שהבחירות תערכנה ובירושלים תורכב ממשלה חדשה. אולם הנשיא טראמפ לא השתכנע, והביא שלושה נימוקים מדוע לפרסם תכנית זו דווקא עכשיו:
1. פרסום 'תכנית המאה' בעת מערכת הבחירות בהן לפי ההערכה האמריקנית נתניהו ינצח בהן, תהפוך את הבחירות בישראל למעין משאל עם בו התכנית תאושר.  
2. אי אפשר לדעת כמה זמן תימשך הרכבת ממשלה חדשה בישראל לאחר הבחירות. המהלך יכול לקחת כמה חודשים.
3. הצבת תכנית השלום האמריקנית במרכז מערכת הבחירות תשתלב היטב בתכניותיו של נתניהו להביא לישראל בחודשים פברואר ומרס, בשיא מערכת הבחירות, לביקורים בישראל שורה של מנהיגים בינלאומיים, ביניהם מנהיגים ערביים, כדי להוכיח לציבור הבוחרים בישראל, את הישגי מדיניות החוץ והביטחון שלו. הנשיא טראמפ סבור, כי אם המנהיגים הערביים, בייחוד ממדינות הנפט במפרץ, ידעו כי תכנית השלום שלו עם הפלסטינים עומדת להתפרסם, גם הם יחליטו לערוך ביקורים בישראל, או לקבל את נתניהו לביקורים רשמים בבירותיהם.

כמה מהמשתתפים בהתייעצויות בבית הלבן הציעו לנשיא שלא לפרסם את התכנית כולה, אלא רק חלקים ממנה.  הצעות אלה נובעות מהחשש הכבד של כמה מהמשתתפים בהתייעצויות, חשש לו שותף ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי הנשיא טראמפ יאבד את סבלנותו, וכפי שנהג בנושא הנסיגה האמריקנית מסוריה בשבוע האחרון של שנת 2018, כאשר הודיע עליה בפתאומיות, כך הוא ייעשה עם תכנית השלום שלו בין ישראל והפלסטינים. 'הנשיא מסוגל להפתיע את כולם ולצייץ ברשת הטוויטר  ציוץ, או מספר ציוצים, בהם ימסור את הנקודות העיקריות של 'תכנית המאה' שלו', אמר אחד המשתתפים בהתייעצויות.

המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי האפשרות שהנשיא טראמפ יפרסם את  'תכנית המאה' שלו  בעת מערכת הבחירות, היה הנושא המרכזי שהעסיק את ראשי המערכת הפוליטית הישראלית, ביום ג', ולא הקרע בין ראש מפלגת 'העובדה' אבי גבאי וציפי ליבני, וגם לא הידיעות המוטעות בכוונה על הדיוניים שערך כביכול היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, עם שופטים ויועצים משפטיים לשעבר, על תיקי החקירה של בנימין נתניהו.      
Print Friendly, PDF & Email