הנשיא טראמפ מתכוון ברצינות להפסיק את העזרה האמריקנית לפלסטינים. גם ללבנון ולצבא לבנון

כל מי שחושב, למשל ההנהגה הפלסטינית ברמאללה חושבת כך, כי האיום אותו צייץ, ביום ד' לפנות בוקר 3.1, הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לקצץ בסיוע הכלכלי לרשות ולאונר"א סוכנות הסעד לפליטים, (למה על על ארצות הברית להעביר לפלסטינים מידי שנה מאות מיליוני דולרים  אם הם מתנהגים בחוסר כבוד לארצות הברית ואינם רוצים לחזור לשולחן המו"מ לשלום עם ישראל. הורדנו את בעיית ירושלים הקשה מכולן מסדר היום של המו"מ וישראל עוד תצטרך לשלם על כך יותר, כתב טראמפ, אבל אם הפלסטינים אינם רוצים לחזור למו"מ למה שאנחנו נמשיך לשלם להם.)  הוא איום ריק מתוכן-טועה.
הנשיא טראמפ עומד לקצץ או אפילו להפסיק בכלל את הזרמת הכספים האמריקנים לא רק לרמאלללה, אלא לכל גורם אחר במזרח התיכון שיש בו אפילו שמץ של מעורבות או עזרה איראנית.
זה הוא רק צעד אחד נוסף במסגרת הצעדים החשאיים שהנשיא טראמפ נוקט בימים האחרונים מול איראן והתומכים בה במזרח התיכון.
את הנקודה הזאת הבין היטב מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה כאשר בראיון שנתן ביום ד' 3.1, הדגיש כי איראן וחיזבאללה הן שממנות את מאבק הפלסטינים בנושא ירושלים, וכי הוא נפגש לא מזמן עם שליחו המיוחד של הנשיא אבו מאזן לנושאי המו"מ בין עזה לרמאללה, והחמאס והפת"ח עזאם אל-אחמד.
בכך השיג נסראללה בכמה משפטים 4 מטרות טקטיות:
1. הנשיא טראמפ יכול לאיים להפסיק את העזרה את הפלסטינית, אבל הוא איננו יכול לעצור את העזרה שמגישים איראן וחיזבאללה להם. לכן הפלסטינים אינם צריכים להיבהל.
2. מי שמנהל באמת את המו"מ בין החמאס לרשות הפלסטינית הם לא המצרים, אלא חיזבאללה לו יש את המילה האחרונה לגבי עמדות החמאס.    
3.  אפילו ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן מכיר בעובדה זו, ולכן נתן את אישורו לפגישה החשאית בין מנהיג חיזבאללה לעזאם אל-אחמד.  מאחר ונסראללה נפגש כבר כמה פעמים עם סגן מנהיג חמאס סאלח ערורי, טרם יציאת משלחות החמאס לטהרן, פגישתו עם עזאם אל אחמד מעמידה את אבו מאזן והרשות הפלסטינית ברמאללה, בדרגה אחת שווה עם החמאס.
4. כמו שאיראן וחיזבאללה ממנות את החמאס ואת הג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה, כך איראן וחיזבאללה, לפי דברי נסראללה, ממנות את מאבק הפלסטינים על ירושלים. במילים אחרות, טהרן וביירות, הן הממנות ומכתיבות מאבק זה ולא ירדן או הרשות הפלסטינית. אין שום חשיבות לכך אם הדברים נכונים או לא, הם כבר נקלטו בדעת הקהל הפלסטינית והערבית.
עד עכשיו היו גורמים בממשל טראמפ שעדיין האמינו, כי הם יצליחו להוציא את נשיא לבנון מישאל עוואן ואת צבא לבנון ממעגל ההשפעה האיראני-חיזבאללה. אולם הנשיא טראמפ עקף/ניטרל גורמים אלה באחרונה כאשר מינה את אנדרו פיק Andrew L. Peek להיות סגן עוזר לשר החוץ האמריקני בנושאי עיראק ואיראן deputy assistant secretary of state covering Iran and Iraq.
פיק לא מילא אף פעם תפקיד דיפלומטי. הוא איש המודיעין הצבאי האמריקני, שכל השיקולים/מעצורים של הסטייט דמפרמנט לפעול נגד איראן וחיזבאללה, אינם קיימים אצלו.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי מיד עם מינויו של פיק, החל בוושינגטון תהליך 'הערכה מחדש' reassessment של העזרה הכלכלית-הצבאית האמריקנית ללבנון, כאשר ההמלצות המתגבשות הן למנוע הקמת גוש פוליטי בין נשיא לבנון מישאל עוואן ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, שיוכל לנצח בבחירות לפרלמט בביירות ולהפסיק את העזרה לצבא לבנון הנתון עתה תחת השפעתו של חיזבאללה.
צעדים דומים מתכנן ממשל טראמפ גם בעיראק, בניסיון לעצור את ההשפעה האיראנית בבגדאד.
כל מי שבוחן את הצעדים האלה של נשיא ארצות הברית טראמפ, מתקשה מאוד להבין את המדיניות שנוקטים מערכת הביטחון הישראלית בראשותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, ושל הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט כלפי החמאס בעזה. 
בעוד ארצות הברית מנסה לפעול נגד כל הגורמים במזרח התיכון המקיימים קשרים עם איראן, מערכת הביטחון הישראלית וצה"ל מנסים בכל כוחם לשמור על ערוצים פתוחים לחמאס, במטרה לשכנעו שיפעל נגד משגרי הטילים ויורי פגזי המרגמות לעבר מטרות בישראל.
גרוע מזה. חלק ממגעים אלה מתקיימים באמצעות אונר"א-סוכנות הסעד לפליטים, הנחשבת לאחד הגורמים האנטי ישראליים ביותר באזור, שהנשיא טראמפ עומד להפסיק את הזרמת העזרה האמריקנית אליה. חלק אחר של המגעים עם החמאס מתקיימים באמצעות שליח האו"ם  למזרח התיכון הבולגרי ניקולאי מלאדנוב   Nikolay Mladenov.
הדבר היחיד שמגעים אלה השיגו הוא שהחמאס עצמו איננו משתתף  בירי על ישראל, הוא רק מחזיק עין אחת פתוחה-טקטיקה שמשכנעת את מערכת הביטחון הישראלית וצה"ל, כי אכן הוא משתף אתם פעולה במניעת הירי, בעוד שאת העין השנייה הוא עוצם, כדי לאפשר לכל מי שרוצה לירות 'במידה מתונה' לעבר ישראל לבצע זאת.
במסגרת מדיניות ישראלית זו אין אפילו תגובה ישראלית לכך שנציג בכיר של הרשות הפלסטינית ברמאללה  נפגש עם בכיר אויביה של ישראל חסן נסראללה.     

Print Friendly, PDF & Email

9 תגובות עבור “הנשיא טראמפ מתכוון ברצינות להפסיק את העזרה האמריקנית לפלסטינים. גם ללבנון ולצבא לבנון

 • ינו 4, 2018 @ 16:54 at 16:54
  Permalink

  באמת מצוין- כמה פחות $$ מאמריקה ככה (עוד) יותר מעורבות איראנית ורוסית, ועם אלה ממש קל לנו להסתדר…. ממש גאוני. נשיא ענק, רק כדאי שיעלם כמה שיותר מהר

  • ינו 5, 2018 @ 2:25 at 2:25
   Permalink

   סמי,
   כנראה שלא שמת לב לשינויים בעולם. הסונים כרגע נלחמים בשיעים בגלוי. הדלק שזרם עד עכשיו מרוסיה ואיראן הוא לא כמו לפני 5 שנים. הכוחות בעולם משתנים.
   בגלל זה גם הרבה מדינות מראות גמישות מול ישראל.
   העולם כרגע נמשל לילד שהיתבגר וההורים נותנים לו מפתחות לרכב. המצב השתנה וצריך להבין זאת. יכול להיות שבעתיד דברים ישתנו יותר, אז אולי תהיה צודק.

  • ינו 5, 2018 @ 6:48 at 6:48
   Permalink

   ממתי הכסף של אמריקה מיתן או גרם לאוייבי ישראל לאהוב אותנו? הערבים שקרנים מלידה והם לוקחים מפה וגם מפה לא מעניין אותם ישראל או אר"הב

  • ינו 5, 2018 @ 9:12 at 9:12
   Permalink

   צודק לגמרי, הינו צריכים את הילרי שתמכור אותנו לערבים. ראינו איך המדיניות של אובמה שיפרה את הבטחון של העולם ובמיוחד הבטחון שלנו… היכן אתה חי לא נמאס לך מהשטויות שלא עובדות במשך עשרות שנים נותנים להם הכל ומקבלים טילים על הראש. די לחיות בטרור ממה אתה מפחד? שיהיה יותר גרוע? מלחמה?

  • ינו 7, 2018 @ 18:07 at 18:07
   Permalink

   מעורבות אירנית ורוסית קיימת גם היום
   רק שהיום האמריקאים ממנים זאת
   הערבים עובדים על האמריקאים כבר שנים , יד אחת לוקחת כסף ויד אחת
   שורפת דגלי אמריקה וחותרים תחתיה
   נשיא מפוכח , מפסיק זאת

 • ינו 4, 2018 @ 22:14 at 22:14
  Permalink

  התפיסה פשוטה ישראל לא תעשה חיים קלים לערבים בראמאללה הכוונה ישראל לא תחריב ותהרוס את החמאס בשום מחיר רק ניקיונות חירוגיים מכיוון שאם עזה נקייה ממחבלים אבו מאזה סוף סוף יוכל להשתלט על עזה ואז תקום מדינת הבלסטינים זה לעולם לא יקרה

 • ינו 5, 2018 @ 3:00 at 3:00
  Permalink

  Time for Israel to stop all accesses of UNRWA personnel to/from and through any part under Israel's control!!! Without UNRWA's involvement and support, the 'refugees issue' will slowly disappear, and many, if not most, of the so-called Palestinians will emigrate to one of the many Arab countries

 • ינו 5, 2018 @ 11:12 at 11:12
  Permalink

  A Truly Great president

  Now let Iran have to go and fund and finance all of these forces around the middle east and it will bring an even faster collapse of both the Iranian Regime and all of it's minions around the middle east

  It's about time

 • ינו 6, 2018 @ 15:11 at 15:11
  Permalink

  כל יום שעובר אני מאמין יותר בניסים של אלוהים ובהשגחה עליונה כי זה נס גדול שאנחנו עדיין קיימים!!!!
  אין על מי לסמוך לא לאלופי צה"ל ולא למנהיגי ישראל, ואני כשוטף כלים בצה"ל הייתי יכול לנהל את המדינה וגם את צה"ל ביחד הרבה יותר טוב מכל אלה שמנהלים עכשיו!!!!!!

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות