טראמפ פועל להצבת צבא בינ-ערבי בצפון-מזרח סוריה, כמשקל נגד לנוכחות הצבאית האיראנית. קצינים מצריים ומה-UAE כבר ביקרו בשטח

כאשר הסנטור הרפוליקני הבכיר לינדסי גראהם Lindsey Graham, יצא ביום ב' 31.12 לפנות בוקר משיחה עם הנשיא דונלד טראמפ ( עדיין יום א' בלילה לפי שעון ארה"ב), ואמר, 'כי אני חושב שאנחנו מאיטים ( את הנסיגה האמריקנית מסוריה) בדרך מתוחכמת',  I think we're slowing things down in a smart way , סימן שהוא שמע בדיוק את מה שהמקורות של תיקדבקה דיווחו בשבת 22.12, מפי בכיר אמריקני שאמר 'כי מדובר 'ביציאה של הכוחות הצבאיים של ארצות הברית ממזרח וצפון סוריה, אולם לא בנטישה/עזיבה של ארצות הברית של אזורים אלה בסוריה'. לפי הבכיר הזה, ארצות הברית תמשיך לקיים נוכחות באזורים אלה. כאשר הבכירים נשאלו על איזה נוכחות מדובר, הם סירבו לפרט'. עד כאן הציטוט.

בינתיים בשבוע שעבר מאז, הולך ומתברר למה בדיוק הנשיא טראמפ מתכוון בדברים אלה.
בימים האחרונים הגיעו למאנביג' Manbij שבצפון סוריה שתי משלחות צבאיות ערביות. משלחת אחת של קצינים מאיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, ומשלחת אחת של קצינים מצריים גבוהים. שתי המשלחות סיירו בעיר ובסביבותיה, היכן שמוצבים הכוחות האמריקנים והכוחות של המיליציה הכורדית ה-YPG, ובדקו את האפשרות של הצבת כוחות מצבאותיהם בהם.
במקביל, במגעים שהתקיימו בין הבית הלבן ובין ארמונותיהם של יורש העצר השייח מוחמד בין זייאד MbZ באבו דאבי, ונשיא מצרים פאתח אל-סיסי בקהיר, הבטיח הנשיא טראמפ לשני השליטים הערביים, כי אם הם יתנו אור ירוק להצבת כוחותיהם במאנביג', ארצות הברית תספק להם מטריה אווירית שתרתיע כל התקפה עליהם, מצד רוסיה, סוריה וטורקיה.

מאחר ובארבע השנים האחרונות מאז נשיא מצרים פאתח אל-סיסי עלה לשלטון ב-2014, הוא היה השליט הערבי היחיד שהמשיך לתמוך בנשיא סוריה בשאר אסד והתנגד למורדים הסוריים, קיימת אפשרות שהנשיא אסד יסכים להצבתם של כוחות מצריים במאנביג', כאשר אליהם נלווים, או מסופחים קצינים סוריים. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אסד יכול להסכים גם להצבתם של כוחות מאיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, לא רק מפני שאבו דאבי חידשה את יחסיה הדיפלומטיים עם דמשק בשבוע שעבר, אלא מפני שה-UAE, היא בין המדינות היחידות המסוגלת להעניק לדמשק כספים להתחלת השיקום של הריסות המלחמה.

אם אכן יחידות צבאיות מצריות, או של איחוד הנסיכויות הערבית תוצבנה בצפון סוריה, זו תהייה התחלה של תהליך הצבת צבא בינ-ערבי בחלקים אחרים של סוריה, כולל לאורך גבול סוריה עם עיראק.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם אכן תכנית אמריקנית זו תתחיל לרקום עור וגידים, כאשר לכוחות המצריים ושל ה-UAE, מצטרפים כוחות צבאיים ממדינות ערב נוספות כמו, סעודיה, מרוקו, ואלגיריה, מדובר על מהלך אמריקני להצבת כוח בינ-ערבי בסוריה, שידחק את נוכחותה הצבאית של איראן שם.

זו הסיבה מדוע הסנטור לינדסי גראהם, שעד עכשיו  התנגד בחריפות למדיניות של הנשיא להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה, אמר בצאתו את הבית הלבן, כי 'אני חושב שאנחנו בעמדת המתנה בה אנו מעריכים מחדש מה היא הדרך הטובה ביותר להשיג את מטרותיו של הנשיא להביא אחרים לשלם יותר ולעשות יותר',  I think we're in a pause situation where we are re-evaluating what's the best way to achieve the president's objective of having people pay more and do more.   
   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות