הנשיא טראמפ פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומיי. אפשרות של מינוי חוקר מיוחד בפרשת קשרי טראמפ-עם רוסיה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פיטר במפתיע, ביום ד' 10.5 לפנות בוקר (לפי שעון ישראל), את ראש ה-FBI ג'יימס קומיי James Comey. הודעת הפיטורין השיגה את קומיי, שממלא את תפקידו זה שש שנים ומחצה, באמצעות הדואר האלקטרוני, בעת שהיה בביקור עבודה בלוס אנג'לס.
זו פעם שנייה בהיסטוריה האמריקנית שנשיא מפטר את ראש סוכנות הביטחון הפנימי. הפעם הראשונה הייתה ב-1993 כאשר הנשיא ביל קלינטון פיטר את ראש ה-FBI אז ביל סשיין.
למרבה האירוניה הסיבה העיקרית בגללה הנשיא טראמפ נקט בצעד דרמטי קיצוני כזה קשורה בדרך ובצורה בה קומיי ניהל את החקירה נגד המועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילארי קלינטון בפרשת השרת server  הפרטי שהתקינה ובאמצעותו ניהלה תכתובות אי-מיילים, שכמה מהם היו חסויים ונגעו בשאלות או מידע הקשור לביטחונה הלאומי של ארצות הברית.
קלינטון עצמה מנתה את הודעת קומיי על החקירה ביולי 2016, בה מסר פרטים לא רק לגבי החומר שנחקר אלה גם חשף את שמותיהם של אנשים סביבה שהיו קשורים בה, כאחת הסיבות העיקריות לכישלונה במערכת הבחירות לנשיאות.
קומיי הודיע אז, כי למרות שקלינטון עברה על החוק, הוא לא יגיש נגדה תביעה משפטית משום שלא הייתה כוונת זדון במעשיה. הנשיא טראמפ כתב השבוע ברשת טוויטר, כי קומיי איפשר לקלינטון לעשות כמה דברים רעים.
אבל מעבר לוויכוח הפוליטי הרפובליקני-דמוקרטי בארה"ב בלטה לעין בפרשה זו העמדה אותה נקט קומיי בעת הופעותיו הפומביות בקונגרס, ממנה השתמע כי יש חוק אחד בארצות הברית לבעלי שררה-כמו קלינטון, וחוק אחר לגבי האזרח האמריקני הפשוט.
מומחים משפטיים רבים קבעו כי אם קלינטון עברה על החוק, בגללו הודחו והועמדו בעבר למשפט, ראשי CIA, גנרלים, ופקידים אמריקנים אחרים, גם קלינטון צריכה לעמוד למשפט כזה.
לדעת מומחים משפטיים אמריקנים אסור היה לקומיי-לפי החוק-לחשוף שמות של אנשים נוספים שהיו קשורים בפרשה.
הסיבה השנייה לפיטוריו של קומיי, היא כמובן החקירה שה-FBI מנהל על הקשרים של ממשל טראמפ עם מוסקבה.
גם בחקירה זו מואשם קומיי לא רק בחשיפת זהותם של אנשים שהיו מעורבים בה, אלא גם במתן הוראה לעקוב אחר אזרחים אמריקנים, דבר האסור לפי החוק האמריקני.
הנשיא טראמפ ואנשיו טוענים, כי האשמה בדבר קשריו עם רוסיה היא 'המצאה' של הדמוקרטים המנסים בדרך זו לתרץ את כישלונם בבחירות לנשיאות.
הדמוקרטים טוענים, כי מדובר בקנוניה פוליטית שנרקמה בין אנשיו של טראמפ ובין המודיעין הרוסי, כדרך להביא למפלתה של קלינטון בבחירות.  לראייה, מביאים הדמוקרטים, את הפרסומים של האי-מיילים של מטה הבחירות של קלינטון, על ידי אתר 'וויקליס' WikiLeaks. לטענתם, המודיעין הצבאי הרוסי הוא שביצע את הפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית  והוא שהדליף את האי-מיילים. 'וויקליס' פרסם את האי-מיילים תוך כדי תיאום עם אנשיו של טראמפ.  לפרשה זו  קשורה גם פרשת היועץ הראשון לביטחון לאומי של הנשיא טראמפ-מייקל פלין, שלא רק עמד בקשרים עם שגריר רוסיה בוושינגטון, אלא גם הוזמן והשתתף, תמורת תשלום, באירוע מרכזי במוסקבה כשהוא יושב ליד שולחן אחד עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
אולם כאשר נשיא ארצות הברית, ובייחוד נשיא כמו דולנד טראמפ, מפטר במחי יד אחד את אחד מראשי קהילת המודיעין האמריקנית, העובדות כבר כמובן אינן משנות הרבה.
מחנה המתנגדים לטראמפ, ובראשם הדמוקרטים, שרק לפני זמן קצר האשימו את קומיי בהפלתה של קלינטון, מגנים עליו עכשיו ומשתמשים בו ובפיטוריו כנשק העיקרי  נגד טראמפ.
הדמוקרטים סבורים כי הם יכולים להביא במצב כזה למינוי חוקר מיוחד special investigator  בפרשת הקשרים בין טראמפ לרוסים. להערכתם התפתחות כזו יכולה להביא בסופו של דבר להתפטרותו של הנשיא. זו הסיבה מדוע הדמוקרטים החלו לדבר על טראמפ, כמי שמתנהג כמו הנשיא ריצ'רד ניקסון בשנות ה-70.
מחנה התומכים בטראמפ נשאר גם הוא המום מהצעד הפתאומי והבלתי צפוי הזה.
הנשיא טראמפ פעל שוב הפעם בדרך האופיינית לו-הוא הפתיע את כולם.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “הנשיא טראמפ פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומיי. אפשרות של מינוי חוקר מיוחד בפרשת קשרי טראמפ-עם רוסיה

 • מאי 10, 2017 @ 13:30 at 13:30
  Permalink

  קומיי בתפקיד מ 2013 כ 4 שנים. הפטורים הם על פי המלצה של רוד רוזנסטיין מס 2 במחלקת החוק (הממונה על קומיי) שבעבר מונה לתובע כללי על ידיי אובאמה

  • מאי 13, 2017 @ 2:35 at 2:35
   Permalink

   צודק. שמת את הדברים על דיוקם.

 • מאי 11, 2017 @ 3:58 at 3:58
  Permalink

  הילרי צריכה לשבת בכלא על המעשים הללו.כל אזרח אחר היה יושב בלי לראות אור יום. פולארד לא חטא קרוב למה שהיא עשתה וישב 30

Comments are closed.