הנשק הסודי של נתניהו בבחירות: הברית המתהדקת בינו לנשיא מצרים וחצר המלוכה הסעודית

בשבוע הבא עמדת להתכנס בדוחה Doha בירת קטאר וועידת פסגה של ששת מדינות המפרץ הפרסי המאוגדות בארגון GCC.
בעולם הערבי יש צפייה ומתיחות רבה לקראת הכינוס העומד לקבל, בפעם הראשונה לאחר ארבע שנים מאז 2010, החלטות מכריעות לגבי קביעת עמדות ערבית חדשת לאחר העצירה הברורה של 'המרד' או 'האביב הערבי'.
למרות שגם להחלטות רבות אחרות של פסגה זו תהיינה השלכות לגבי ישראל, כולל בנושא האיראני,  יתרכזו המקורות של תיקדבקה בנושא מרכזי אחד עליו הפסגה עומדת להחליט: החזרת מצרים ושליטה הנשיא עבדל פתח אל-סיסי לתפקיד מפתח מרכזי בעולם הערבי, תפקיד אותו לא מילאה החל משנת 2009, עם התחלת שקיעתו של חוסני מובראק.    
המהלך העיקרי בוועידה שצריך להביא להשגת מטרה זו, יהיה שכנועו הסופי של שליטה הצעיר של קטאר האמיר תמים בין חמאד אל תנאי Emir Tamim bin Hamad Al Thani, להפסיק את התמיכה הקטארית לא רק באחים המוסלמיים המצריים, (כולל החמס בעזה), אלא בכל העולם הערבי.
במילים אחרות, קטאר-כך כבר נקבע בדיוניים מקדימים שהתקיימו עם הקטארים בריאד, תבצע מהפך במדיניות שקבעה החל מתחילת 2011, לתמוך באחים המוסלמים (בלוב, מצרים, סוריה, ירדן, עזה) באמצעות אספקת נשק, כספים, ומודיעין.
עדיין צריך לחכות ולראות באם מהלך כזה יתבצע-מלבד הצהרות חגיגיות- הלכה למעשה. אחד המהלכים העיקריים לקראת התפתחות כזו שעל קטאר יהיה לנקוט, היא סגירת תחנת הטלוויזיה אל ג'זירה, או/ו הפסקתה להיות כלי התעמולה העיקרי של האחים המוסלמים בעולם הערבי.
המדובר לא רק בהחלטה מהפכנית בין ערבית, אלא גם בשיאו של מהלך שמובילים עבדאללה מלך ערב הסעודית, שליט איחוד נסיכויות הנפט הערביות השייח' מוחמד אל זאייד Sheikh Mohammed bin Zayed, ונשיא מצרים עבדל פתח אל סיסי, לבלום ישירות את האחים המוסלמים ברחבי העולם הערבי, ובעקיפין לבלום את תמיכתו של נשיא ארצות הברית באראק אובמה  בהם ובתפקיד שהם מילאו עד כה במרד הערבי.  אחד מבעלי בריתם העיקריים במדיניות זו, אם לא החשוב שבהם, הוא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.  
צריך לשבח את נתניהו שעד כה, למרות ההתקפות האישיות הקשות, ולפעמים הארסיות עליו הוא לא הוציא עד כה מילה אחת על אחת ההתפתחויות הדרמטיות ביותר במעמדה של ישראל במזרח התיכון וביחסיה עם מדינות מפתח ערביות.
המקורות המזרח תיכוניים ובמפרץ של תיקדבקה מדווחים, כי נתניהו נכנס למערכת הבחירות לכנסת ה-20, כאשר רוב שליט ערב המרכזיים מתאמים אתו את מדיניותם לא רק כלפי איראן והמתרחש במלחמה בסוריה, אלא גם במדיניותם כלפי ממשל אובמה בוושינגטון, ולא פחות חשוב מכך גם כלפי הפלסטינים.
בזמן שראש האופוזיציה ויו"ר 'העבודה' יצחק הרצוג, יו''ר 'יש עתיד'  יאיר לפיד, וראשית 'התנועה' ציפי ליבני שופכים קיתונות של  האשמות על ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומאשימים אותו  ב'הכל תקוע', הריסת היחסים של ישראל עם ארצות הברית, ובהחמצת האפשרות לפירוזה של רצועת עזה תוך כדי מבצע 'צוק איתן', או שהם אינם יודעים ומבינים מה מתרחש באמת במעמדה של ישראל במזרח התיכון, או שהם מנצלים את  השתיקה של נתניהו.
כאשר יאיר לפיד אומר, כי 'הוא מדבר עם האמריקנים' הוא מתכוון לזה שהוא מדבר עם אנשי הנשיא אובמה-שנגדם ומולם פועלים קהיר, ריאד, ואבו דאבי, ביחד עם נתניהו.  
הפרטים על קשרים ערביים –ישראליים  אלה חסויים, חלקם בגלל רגישות המשטרים הערביים לגבי המתרחש בדעת הקהל בארצותיהם, אבל שיתוף הפעולה בין ירושלים, קהיר, ריאד ואיחוד נסיכויות הנפט הגיע היום כבר לממדים כאלה ששמיכת הסודיות מתקשה לכסות על היקפם, ופה ושם מבצבצים רסיסי פרטים עליהם.  
מקשרים צבאיים ומודיעיניים בלחימה בגורמי טרור אזוריים אשר הביטוי החיצוני היחיד לכך, הוא להסכמתה האילמת והבלתי מוסברת של ישראל להצבתם שלא פחות מ-13 גדודים מצריים, כולל גדודי טנקים, טייסות של מסוקי קרב, וטיסות של מטוסי קרב בחצי האי סיני, ועד לתיאומים לגבי  פעולה מדינית משותפת עם  סעודיה למניעת השגתו הסכם אמריקני-איראני לגבי התוכנית הגרעינית האיראנית.   
אחת הזירות המרכזיות בהן אפשר היה להיווכח בשבועות האחרונים, כיצד שיתוף פעולה ישראלי-ערבי זה פועל היא ירושלים. המקורות שלנו מוסרים, כי סעודיה, מצרים, ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות הן הגורם העיקרי לשקט היחסי שהשתרר בתקופה האחרונה בירושלים המזרחית ובזירת הר הבית, אם כי כמובן אף אחד איננו יכול להיות ערב שימנעו אירועי טרור פלסטינים נוספים.
לא כוחות הביטחון הישראליים הם שהביאו  להרגעה הנוכחית של הלהבות בהר הבית  וברחובות מזרח ירושלים.
שילוב של הזרמת כספים סעודיים ושל איחוד הנסיכויות הערביות, תוך כדי התערבות מתואמת של אנשי דת מצריים, לפי הוראתו האישי של נשיא מצרים פתח אל סיסי, אצל  ראשי הוואקף הירושלמיים, ופעולה מצרית וסעודית בעמן אצל שלטונות ירדן, הם שהביאו לאיתור הלהבות בירושלים, ודחיקתן לנקודות בודדות ומצומצמות. 
בפגישה שנערכה בקהיר ביום א' 30.11, בין מלך ירדן עבדאללה ונשיא המצרי פאתח אל סיסי, הושג הסכם מצרי-ירדני לגבי המשך פעולות הוואקף על הר הבית, ועל הדרך בה יוחלף  בהדרגה המשמר הפלסטיני על הר ועל המסגדים המורכב כולו מאנשי חמס ותנועת א-תחריר, המהווה עד עתה את אחד הגורמים העיקריים למהומות על הר הבית. במקביל בתיאום עם נתניהו, נערכה בירושלים פעולה שקטה להרגיע את החוגים הפוליטיים הישראליים התומכים בעלייה יהודית על הר הבית ולשכנע אותם להפסיק את הצהרותיהם  הפומביות המתלהמות ואת עליותיהם המתוקשרות להר.
זו היא הסיבה האמתית מדוע ביום שישי 5.12, כמה שעות לפני פגישת נשיא ארה''ב אובמה עם מלך ירדן  עבדאללה, ניסה חלאד משעל  להדליק שוב את הלהבות בירושלים-אך נכשל. לעומתו הודיע עבדאללה מלך ירדן, כפי שסוכם עם אל-סיסי ונתניהו, כי הוא ממנה 75 שומרים חדשים למסגד אל-אקצה.
בערוץ פעולה אחר מפעילות מצרים ומדינות המפרץ הפרסי לחץ על אבו מאזן למתן את עמדותיו כלפי ישראל, כשהן מבהירות לו בצורה ובלשון ברורה כי אין להן עניין בהעמדת הנושא הפלסטיני במרכז המדיניות הערבית במזרח התיכון והזירה הבינלאומית.
במילים אחרות, על יו''ר הרשות הפלסטינית למתן את התקפותיו על ישראל ועל בנימין נתניהו, ולמתן את פניות הפלסטינים אל ארגונים בינלאומיים במטרה לתקוף ולגנות את ישראל.
הנקודה היא לא אם נתניהו ייעשה שימוש בהישגים מדיניים אלה בעת מערכת הבחירות או לא?  הנקודה היותר חשובה ומעניינת היא, כי במצב זה יפעלו חצרות המלוכה הסעודיות, איחוד נסיכויות הנפט הערביות, ונשיא מצרים כדי למנוע את הפלתו, בעוד שנשיא ארה''ב אובמה יפעל ישירות להפלתו.
 

Print Friendly, PDF & Email