הנשק על האונייה שחיל הים השתלט, הוא הנשק שאוניות המלחמה האיראניות הביאו ללטקיה

מכולות הנשק וחומרי הלחימה שנתפסו ביום ג' 15.3 לפנות בוקר על ידי לוחמי שייטת 13 של חיל הים, שהשתלטו על האונייה הגרמנית 'איי.אס. וויקטוריה' AS Victoria הנושאת דגל ליברי, שהפליגה מנמל מרסין Mersin שבדרום טורקיה לנמל אל-עריש בצפון סיני, כאשר נמל היעד הסופי שלה הוא אלכסנדריה במצרים, הוא הנשק שהביאו אתן שתי אוניות המלחמה האיראניות משחת הטילים 'אלוואנד' Alvand, וסיירת האספקה 'חארג' שעברו ביום ג' 22.2 את תעלת סואץ, והגיעו ללטקיה יום לאחר מכן ביום ד' 23.2.
בוושינגטון, ירושלים, וצה''ל, טענו לפני חודש כי אם אוניות המלחמה האיראניות היו מובילות אתן נשק, הצי האמריקני וחיל הים הישראלי היו פועלים לתפיסתו.
חוגים המקורבים לכת הצבאית המצרית בקהיר ולשלטונות תעלת סואץ טענו כי הם היו מוכרחים לאפשר לאוניות המלחמה האיראניות לחצות את תעלת סואץ, מאחר והן נבדקו ולא נמצא עליהן משלוחי נשק. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי עתה מתברר כי הצהרות והודעות אמריקניות, ישראליות, ומצריות אלה היו לא נכונות.
וושינגטון, וירושלים, העמידו פנים שיש להן מידע מודיעני האומר שלא היו מטעני נשק על האוניות. שר הביטחון הישראלי אהוד ברק אפילו הרחיק לכת ותיאר את מסע אוניות המלחמה האיראניות 'כטיול קדטים'.
קהיר העמידה פנים כאילו נערכו באוניות המלחמה האיראניות בדיקות מקיפות בעת מעברן בתעלת סואץ, בעוד שלמעשה בדיקות אלה לא בוצעו כלל. תיקדבקה, היה הגורם היחיד אשר דיווח עוד בהתחלת פברואר כי אוניות המלחמה האיראניות נושאות אתם מטען של טילים מסוגים שונים המיועדים לחמס בעזה. 
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי ארצות הברית וישראל, המשיכו לעקוב באמצעים מודיעיניים שהופעלו מספינות מלחמה ומטוסי תצפית אחרי המתרחש סביב אוניות המלחמה האיראניות. בסוף השבוע האחרון של חודש פברואר ב-26.2-25, נצפו עבודות הפריקה והעברת מכולות הנשק שהיו עליהן למחסני תחמושת של הצי הסורי בלטקיה.
לקראת סוף שבוע שעבר כאשר האונייה 'איי.אס. וויקטוריה' הגיע ללטקיה, נצפתה הטענת מכולות הנשק האיראני שהיו מאוחסנות במחסנים הסוריים, עליה.
עתה מתברר כי 'איי.אס. וויקטוריה' ביצעה מסע של הטעייה, ובמקום להפליג ישירות מלטקיה לנמל אל עריש, היא הפליגה משם לנמל מרסין שבטורקיה, שם המתינה במשך יומיים עד שחידשה את הפלגתה לכיוון אל עריש.
לאחר שהדרגים המדיניים והביטחוניים הישראליים קיבלו את המידע כי הנשק האיראני עושה את דרכו לאל עריש, הוחלט לפעול כדי לתופסו, מבלי שלירושלים ברור באמת באם מטען הנשק מיועד בסופו של דבר לחמס, או לגורמי טרור מוסלמיים רדיקאליים במצרים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי קיימת אפשרות כי האיראנים שינו את יעדו המקורי של משלוח הנשק שבפברואר היה החמס, ואילו עתה באמצע מרס הם קבעו כי המשלוח צריך להגיע למצרים.
הדבר היחיד הברור בכל פרשה זו הוא,  שקיים תיאום צבאי- מודיעיני הדוק בין טהרן, דמשק, אנקרה, חיזבאללה, והחמס, בנושא העברת משלוחי נשק איראניים במזרח התיכון.
אחת ההנחות היא שתפקידו של החמס בהברחת נשק זו היה לדאוג לקבלת הנשק ואמצעי הלחימה באל עריש והברחתם לתוך מצרים דרך תעלת סואץ.
עתה צריך להמתין ולראות מה תהייה תגובתה של הכת הצבאית המצרית, על יירוט ישראלי של מטען  המיועד למצרים במים בינלאומיים, אפילו המדובר במטען נשק שהוסתר, על אונייה שעשתה את דרכה לנמל מצרי.
'איי.אס. וויקטוריה' נעצרה על ידי ספינות של חיל הים הישראלי כ-320 ק''מ צפונית-מערבית לישראל.
יש להמתין ולראות מה תהייה גם תגובתה של ממשלת טורקיה אשר פעולת חיל הים חשפה את העובדה, כי נמל מרסין הנתון תחת פיקוח הדוק של חיל הים ושירותי המודיעין הטורקיים משמש כאחד המרכזים היום להברחת נשק ואמצעי לחימה איראניים לחמס ולכוחות מורדים הנלחמים במרד הערבי. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי בימים האחרונים יצאו מנמל מרסין כמה אוניות עמוסות נשק למורדים בלוב שיעדן היה נמל באנגזי.
אם כך או כך, בישראל העריכו כי אם אפילו מטרת היעד של משלוח הנשק האיראני שונה, יש לפעול הפעם ולהביא לתפיסתו, בניסיון לקטוע את נתיב העברת הנשק האיראני החדש.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות