הסדרה המיוחדת של תיקדבקה על פתיחת המתקפה האמריקנית וסכנת התקפת הטילים העיראקית על ישראל: האמריקנים פרסמו מחקר, על התוצאות הקשות של פגיעת טילים עיראקים בתל-אביב.

הרמטכ"ל, רב אלוף משה בוגי יעלון, אומר כי הוא אינו מודאג מעיראק משום שבעשר השנים האחרונות פיתחנו פער עצום בינינו ובין העיראקים! ראש אמ"ן האלוף, אהרון זאבי, אומר כי אין טילים עיראקים במערב עיראק! כלומר לעיראקים אין טילים המוצבים לאורך גבול עיראק-ירדן או לידו, היכולים להגיע בקלות לישראל והדבר תלוי בפעולת ובפריסת הכוחות האמריקנים. לעומת זאת אמר ראש אמ"ן כי קיימת אפשרות שישראל תותקף על ידי מטוסים עיראקיים נושאי חומרים כימיים.
אולי, אומרים מקורות צבאיים ישראלים, יש לעיראקים כמה משגרים ניידים, וזה לא צריך לעורר דאגה. ח"כ יובל שטיינץ`, הרואה את עצמו מומחה אסטרטגי, אומר כי זו בכלל טעות לקרוא למערכות הנשק העיראקי, מערכות נשק להשמדה המונית. לדעתו, נשק גרעיני הוא נשק להשמדה המוני, לא נשק כימי. וגם לא מערכות נשק ביולוגיות. ראש אמ"ן לשעבר אלוף מלכא, אומר כי נתן לדרג רשימת סכנות מהם הם צריכים להיזהר. בראש הרשימה תאונות דרכים. מקום שני, טרור. רק במקום שלישי, התקפת טילים עיראקית. כל חמשת גורמים ודוברים אלה טועים!מדוע?

הרמטכ"ל, עם כל הכבוד לו, בוודאי יודע כי הפער הצבאי והטכנולוגי בינינו ובין הפלסטינים הוא גדול פי כמה מאשר הפער בינינו ובין העיראקים. מה זה מפריע למלחמה הישראלית-פלסטינית, אותה יעלון מגדיר "כמלחמה הקשה ביותר בתולדותינו," להתחולל כבר שנתיים? לגרום לנו לכ-650 הרוגים ואלפי פצועים, ועדיין המלחמה לא הסתיימה, ומה שגרוע יותר עדיין לא הוכרעה. פער צבאי הוא רק אחד המרכיבים, ולא תמיד החשוב שבהם, במצבים וניתוחים גיאו-אסטרטגיים!

את זה גילו האמריקנים באפגניסטן, כאשר הם דיברו גבוה על ריסוק משטר הטאליבן ואל קעידה. המשטר בקבול התרסק והוחלף, אבל אל קעידה והטאליבן ממשיכים בפעולה, כולל באפגניסטן עצמה אותו דבר קרה לרוסים בצ`צניה, וצה"ל בבית לחם, שם למרות נוכחותו ונוכחותם של כוחות פלסטינים-ירדנים, המקום חוזר להיות חממת טרור ולחימה מחודשת בגדה המערבית, על גבול ירושלים.
יום שלישי 1.10, שר הביטחון בנימין בן אליעזר אמר:"העיראקים מנסים לקדם אל אייץ` 3 סוללה אחת או שניים של טילים ניידים. נראה במה העניין יסתיים". מה הפירוש המדויק של המושג " מנסים"? מהיכן הם מנסים להעביר את סוללות הטילים לאייץ` 3 ומי מנסה למנוע מהם להעבירן? האמריקנים, צה"ל הירדנים? ואם העיראקים מנסים לבצע מהלך של העברת טילים, מדוע ראש אמ"ן אומר שאין להם טילים במערב עיראק? אם לעיראקים יש סוללות טילים במרכז עיראק, בבסיסים הנמצאים על קוו הגבול בין מרכז ומערב עיראק, למשל כמו באייץ` 2, או מסביב לרובטא או לתיכרית והם מנסים להעביר אותו יותר קרוב אלינו כדי לירות אותם עלינו, כדאי שנדע גם את זה!
ברגעים אלה, בהן שורות אלה מתפרסמות, ובשבוע הקרוב, האמריקנים מעבירים לישראל סוללות של טילי פטריוט מתקדמים, נוסף על הסוללות האמריקניות הפרושות כבר אצלנו. מבלי להיכנס לפרטים, אפשר לומר כי סוללות פטריוט אמריקניות, נוסף לשתי סוללות טילי חץ ופטריוט ישראליים, פרושות עכשיו בשלושה אזורים בישראל. בדרום, במרכז ובצפון. אם אין לעיראקים טילים בשביל מה האמריקנים מחישים סוללות נוספות לישראל? נגד מטוסים? מקור צבאי בכיר ישראלי שנשאל על ידי תיקדבקה להסביר את הסתירות האלה אמר, כי "האמריקנים שולחים את הפטריוט הנה, כדי שיהיו כאן! ליתר ביטחון!"
זו שוב תשובה ישראלית המסרבת בעקשנות שלא לקחת בחשבון שיקולים גיאו-אסטרטגיים. המקורות הצבאיים והאמריקניים של תיקדבקה מוסרים כי סתירות האלה נעוצות בהבדלים הקיימים בהערכות המודיעין האמריקניות והישראליות לגבי יכולת הטילים העיראקית ובצורה שבה ארצות הברית וישראל מתכוננות למלחמה.
ארצות הברית היא ארץ מסודרת והצבא האמריקני הוא גוף מאורגן ומסודר בצורה שיטתית עוד יותר מחלקים רבים של המשק האמריקני. כאשר הצבא האמריקני יוצא למלחמה במזרח התיכון, הוא עובד על סמך תוכניות ומחקרים מקיפים ביותר, אף פעם לא על סמך השערות ותחושות.
ובכן מה אומרים המחקרים הצבאיים האמריקנים לגבי הסכנה הנשקפת לישראל? לא דברים מעודדים. על מכון המחקר הנכבד, הרייטאג`, המקורב לבית הלבן ולפנטגון, הוטל לבדוק את "תוצאותיה של התקפה עיראקית על תל-אביב בנשק לא קונוונציונאלי". להלן תמצית המסקנות שפורסמו ב-25 בספטמבר: א. נפילת טיל עיראקי אחד, בעל ראש חץ הנושא 400 ק"ג גז עצבים סארין, 59 אלף נפגעים! ב. טיל עיראקי הנושא 500 ק"ג של רעל הבוטולינום, 50 אלף נפגעים! ג. טיל עיראקי נושא 450 ק"ג גז עצבים מסוג אקס-ווי, יגרום ל-43 אלף נפגעים. ד. דקסטר אינגרם, ראש צוות המחקר, אומר כי ישנה סכנה אמיתית כי לעיראק יהיה נשק גרעיני, תוך ששה חודשים עד שנתיים. במילים אחרות אם המלחמה תמשך 10 חודשים יש סיכויי גדול כי העיראקים יכולים להגיע לשלבים האחרונים של המלחמה מובסים, אולם עדיין תהייה בידיהם אופציה גרעינית. במקרה כזה, אומר המחקר כי פצצה גרעינית עיראקית בעוצמה של קילוטון אחד, דוגמת זו שפגעה בהירושימה, יכולה להרוג, בתל-אביב, 75 אלף איש.
ה. הדו"ח קובע כי גם הצלחה ביירוט של טיל עיראקי כרוכה באבדות. יירוט טיל אחד מעל ירדן, בדרכו לתל-אביב, יגרום ל-600 הרוגים. ו. הדו"ח אומר כי לעיראק יש עד 80 טילים מסוג אל חוסיין בעלי טווח של 650 ק"מ, שיש סיכויים כי הם נושאים ראשי חץ כימיים וביולוגיים. ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, שהופיע בפרלמנט הבריטי והציג את הדו"ח שלו על מערכות הנשק העיראקיות, נקב במספר 20 של טילי אל חוסיין הנמצאים בידי עיראק. טילים אלה יכולים להיות מוצבים בכל מקום במרכז עיראק ולהגיע משם לישראל. המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו בשבועות האחרונים כי לעיראק יש בין 35 ל-50 טילים מכל הסוגים, פלוס מטוסים, דאונים וכמה טייסים מתאבדים, המסוגלים לפזר חומריים כימיים וביולוגיים.

Print Friendly, PDF & Email